Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Eurofer: w tym roku zużycie stali w UE wzrośnie o 2 proc.

Autor:  WNP.PL (PIM)  |  13-07-2017 12:20
Eurofer przewiduje w tym roku dwuprocentowy wzrost jawnego zużycia stali i ponad trzyprocentowy wzrost zużycia w sektorach stalochłonnych. W przyszłym roku rynek ma zwolnić.

Według opublikowanych ostatnio przez Eurofer danych zużycie jawne stali w Unii Europejskiej wzrosło w pierwszym kwartale roku o 3,1 proc. Na wzrost wpłynęło głównie zwiększenie konsumpcji przez użytkowników końcowych, bo budowanie zapasów w sieci dystrybucyjnej było mniejsze niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Fot. Shutterstock

Tym razem na wzroście skorzystali nie tylko importerzy, ale także europejscy producenci stali, co wynika z pozytywnego wpływu ceł antydumpingowych. Z drugiej strony jednak Eurofer stwierdza, że zagrożeniem dla rynku stali jest… rosnący protekcjonizm i bariery handlowe, wpływające na przepływ stali.

- Bez strukturalnego rozwiązania problemu globalnej nadprodukcji stali liczba barier handlowych, a nawet wręcz izolacjonizm będzie się zwiększać. Zwłaszcza posunięcia wynikające z przepisów amerykańskich tzw. Sekcji 232 mogą prowadzić do rozprzestrzeniania katastrofalnych zakłóceń globalnych przepływów handlowych - mówi Axel Eggert, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Stali Eurofer.

Jawne zużycie stali ma do końca roku się poprawiać, mimo osłabienia tego wzrostu przez sezonową wyprzedaż zapasów w końcu roku. W całym roku wzrost zużycia ma wynieść około 1,9 proc. W przyszłym roku wzrost zwolni, wraz ze spadkiem realnego zużycia.

- Wstępne dane i szacunki za drugi kwartał wskazują, że jawne zużycie stali utrzymuje się w umiarkowanie pozytywnym trendzie wzrostowym. Jednak dość gwałtowny wzrost importu w okresie kwiecień-maj wskazuje, że europejskie huty mogą znowu tracić rynek na rzecz importerów - powiedział Axel Eggert. Jego zdaniem import nadal pozostanie zagrożeniem dla europejskiego rynku.

W pierwszym kwartale tego roku produkcja sektorów stalochłonnych w Unii Europejskiej wzrosła o 5,8 proc., wyraźnie przewyższając wcześniejsze szacunki. Trzeba jednak przyznać, że na wysokość wzrostu miała też wpływ baza porównawcza, a więc niska aktywność producentów w pierwszym kwartale roku 2016. Wyższe od spodziewanych wzrosty zanotowali producenci rur, chociaż także w motoryzacji i budownictwie wyniki były lepsze od spodziewanych.

W pozostałym okresie tego roku i w przyszłym tendencja nadal będzie wzrostowa, choć nieco zwolni, m.in. ze względu na obniżenie wzrostu nakładów na inwestycje. Unijna gospodarka ma przed sobą dobre perspektywy wynikające ze wzrostu wydatków prywatnych i publicznych, a dobre prognozy rozwoju światowej gospodarki rysują pozytywne scenariusze przez eksporterami. Eurofer spodziewa się dwuprocentowego wzrostu unijnego PKB w tym roku, a w przyszłym wzrostu na poziomie 1,8 proc.

W przypadku sektorów stalochłonnych tegoroczny wzrost produkcji ma wynieść 3,5 proc., a przyszłoroczny 2,1 proc.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018