Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Fotowoltaika na Urzędzie Miejskim w Czeladzi

Autor:  WNP.PL (DC)  |  17-07-2017 07:18
Na południowej ścianie budynku Urzędu Miejskiego została zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Jej moc wynosi 100 kW, co pozwoli na pokrycie ok. 40 proc. zapotrzebowania budynku na energię elektryczną - mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Koszt instalacji to ok. 500 tys. zł, z czego 85 proc. to dotacja z Unii Europejskiej z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Fot. Fotolia

- To tylko jedna z naszych proekologicznych inwestycji . Planujemy wymianę oświetlenia ulicznego na lampy LED, co znacząco obniży zużycie energii. Spodziewamy się, że oszczędności z tego tytułu wyniosą ok. 80 tys. zł rocznie. Zgłosiliśmy wniosek o pomoc ze środków unijnych na ten cel, czekamy obecnie na jego rozstrzygnięcie. Jeśli otrzymamy pozytywną dla nas odpowiedź, to jeszcze w tym roku rozpoczniemy wymianę oświetlenia. Wszystkie nowe lampy, jakie zakładamy przy remontowanych ulicach, to są lamp LED, tak jest np. na ulicach Nowopogońskiej,  17 lipca i Spółdzielczej - dodaje Zbigniew Szaleniec.

Burmistrz Szaleniec podkreśla, że największy efekt ekologiczny przynosi jednak ocieplenie budynków. Jest to pewna i sprawdzona metoda, zużycie energii w ocieplonym budynku spada o ok. 1/3. Budynki komunalne ocieplamy już od kilku lat.

- W 2017 r. ocieplimy 13 budynków, w 2016 i 2015 r. ociepliliśmy po 9 budynków. Do docieplenia zostało jeszcze 5 budynków, a w kolejnych 5 są formalne trudności, ponieważ tak połowa budynku jest wspólnotą mieszkaniową a połowa nie. Chcemy do końca 2018 r. ocieplić wszystkie budynki komunalne - przekonuje Zbigniew Szaleniec.

Czytaj także: Czy ciepło sieciowe jest za drogie?

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018