Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Wielkie pożary na południu Europy. Wysyłają samoloty

Autor:  PAP  |  10-08-2017 15:25
Lasy, zarośla i tereny rolnicze wciąż płoną na południu Europy. Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że w ramach unijnego mechanizmu walki z klęskami żywiołowymi dwa samoloty, które mają pomóc w walce z pożarami, zostały wysłane z Grecji do Albanii.

"KE pomogła zmobilizować dwa samoloty z Grecji poprzez unijny mechanizm ochrony, gdy Albania poprosiła o pomoc w walce z pożarami lasów na południu kraju" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

KE zaproponowała również finansowanie 85 proc. kosztów związanych z transportem pomocy dla Albanii zaoferowanej przez kraje regionu. Rzeczniczka podkreśliła, że ten sezon był szczególnie ciężki, gdyż pożary dotknęły dużą część południowej Europy.

W ramach unijnego mechanizmu walki z klęskami żywiołowymi wcześniej w tym tygodniu trzy samoloty zostały wysłane do walki z pożarami lasów we Włoszech. W związku z wyjątkowo upalnym oraz suchym latem południe Europy trawią dziesiątki pożarów - od Portugalii po Bułgarię.

Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) Komisji Europejskiej monitoruje zagrożenie pożarami 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Tego lata wsparło ono Portugalię, Francję, Włochy, Czarnogórę oraz Albanię.

"Podczas tego intensywnego jeśli chodzi o pożary lasów sezonu, wiele krajów prosiło o europejską pomoc, która może być dostarczona szybko. Dziś chciałbym podziękować Grecji za jej wspieranie Albanii po raz drugi. To bardzo konkretny przykład europejskiej solidarności" - oświadczył cytowany w komunikacie komisarz ds. pomocy humanitarnej Christos Stylianides.

Pierwszy raz Albania poprosiła o pomoc w walce z pożarami 2 sierpnia. Grecja wysłała wówczas do swojego sąsiada dwa samoloty, które działały na południu kraju pomiędzy 3 i 6 sierpnia. Albańskie władze otrzymały też wsparcie w postaci map satelitarnych z unijnego systemu Copernicus.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018