Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Zarobki, bezrobocie, inwestycje. Cała prawda o województwach

Autor:  Portalsamorzadowy.pl  |  12-08-2017 20:45
Mazowsze dominuje pod względem zaludnienia, zarobków czy zasobów mieszkaniowych. Woj. lubuskie ma najmniejszą stopę bezrobocia, a na Opolszczyźnie jest najwięcej osób w wieku nieprodukcyjnym - takie informacje na temat polskich województw przedstawia Portalsamorzadowy.pl na podstawie danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny pod lupę wziął m.in. zarobki, zatrudnienie, zasoby mieszkaniowe, bezpieczeństwo czy dochody. W wielu kategoriach dominuje Mazowsze.

Fot. Shutterstock

W raporcie GUS znajduje się ranking województw, w którym poszczególne regiony zostały uszeregowane według określonych kategorii. Dominuje w nim województwo mazowieckie, które zajęło pierwsze miejsce pod względem powierzchni, zaludnienia, współczynnika aktywności zawodowej, zatrudnienia, produktu krajowego brutto na mieszkańca, nakładów inwestycyjnych na jednego mieszkańca, przeciętnego wynagrodzenia brutto oraz nakładów na działalność badawczą i rozwojową. Ponadto Mazowsze dominuje w sektorze usług i posiada największą liczbę spółek handlowych na 1 tys. osób.

Kolejne jest woj. śląskie, gdzie odnotowano największe zagęszczenie ludności na 1 km kw., największy stopień urbanizacji oraz najbardziej rozwinięty przemysł i budownictwo (pod tym względem Mazowsze zajęło ostatnie miejsce).

Na Podlasiu najlepiej rozwinięte jest rolnictwo, zaś woj. świętokrzyskie posiada najwięcej powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych, przypadającej na powierzchnię ogólną. 

Ponadto Główny Urząd Statystyczny przedstawił szerokie informacje na temat poszczególnych województw w różnych kategoriach. Większość danych odnosi się do 2016 roku. Dane dotyczą m.in. aktywności ekonomicznej, produktu krajowego brutto, zatrudnienia i zarobków, zasobów mieszkaniowych, dochodów i wydatków JST.

Pod tym ostatnim względem dominuje woj. mazowieckie, gdzie zarówno dochody jak i wydatki budżetów JST na jednego mieszkańca są największe.

Więcej informacji o miejscach pracy w poszczególnych województwach, zasobach mieszkaniowych i transporcie czytaj: GUS wziął pod lupę wszystkie regiony. Jeden z nich nie ma sobie równych

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018