Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Odnawialne źródła energii w przemyśle

Autor:  Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę FLUOR S.A.   |  25-08-2017 13:26
Świat dysponuje ogromną różnorodnością metod pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, począwszy od energii pozyskanej z wiatru i słońca po energię geotermalną czy energię pozyskiwaną z fal morskich. Która z dostępnych obecnie metod jest najbardziej odpowiednia do zasilenia fabryki? Temat ten jest coraz intensywniej analizowany przez inżynierów na całym świecie, w tym inżynierów firmy Fluor, którzy od lat wykonują projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Wykonywane przez Fluor projekty wstępne, wykonawcze oraz usługi kompletacji dostaw i zarządzania budową czy też projekty typu PMC (zarządzanie projektem w imieniu klienta) przyczyniają się dobudowania świadomości w kwestii różnorodności odnawialnych źródeł energii oraz możliwości odpowiedniego i skutecznego dopasowania ich do danej instalacji.

Od wielu lat udział energii odnawialnej w miksie energetycznym sukcesywnie rośnie. Coraz więcej krajów i firm decyduje się na nowe inwestycje związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. I tak, w Wielkiej Brytanii na wodach Morza Północnego trwa obecnie budowa pierwszej na świecie pływającej farmy wiatrowej, a w Chinach otwarto pierwszą na świecie pływającą farmę solarną.

W naszym kraju na pylonach niektórych stacji koncernu PKN Orlen w najbliższym czasie pojawią się turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu. Stale testowane są nowe rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, takie jak np. projekt pozyskiwania energii z fal morskich stworzony przez Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie, czy propozycja solarnych żaluzji, która pojawiła się na jednym z popularnych Kickstarterów.

Najlepszym z całej gamy odnawialnych źródeł energii możliwych do wykorzystania w celu zasilenia instalacji przemysłowej jest słońce. Sprawność paneli fotowoltaicznych z roku na rok rośnie wynosi obecnie nieco ponad 20%, natomiast cena pojedynczego kilowata (kW) energii pozyskanej w ten sposób sukcesywnie spada. Analizując informacje dotyczące sprawności ogniw fotowoltaicznych dostarczone przez National Renewable Energy Laboratory (zdjęcie 1), które mówią, że rekord sprawności wynosi obecnie 45.6%, należy przypuszczać, że technologia fotowoltaiczna niesie ze sobą duży potencjał i w najbliższych latach nastąpi jej szybki rozwój.

Przykładem instalacji fotowoltaicznej jest jeden z projektów Fluor, Centinela Solar Energy wykonany dla Centinela Solar Energy, LLC, członka LS Power Group w Kalifornii w USA (zdjęcie 2).

Projekt Centinela to elektrownia słoneczna o mocy 170 megawatów (MW) wykorzystująca polikrystaliczne panele fotowoltaiczne w technologii jednoosiowego śledzenia rozmieszczone na obszarze blisko 665 hektarów.

Kolejnym przykładem jest projekt AVSE II (zdjęcie 3) wykonany dla Arlington Valley Solar Energy, LLC, również członka LS Power, tym razem w Arizonie. Ta elektrownia słoneczna o mocy 125 MW jest zlokalizowana na około 470 hektarach i składa się z ponad 600 000 paneli fotowoltaicznych. Stworzenie tak rozległej instalacji wymagało użycia przeszło 1,8 miliona metrów kabli i przejechania ponad 130 000 pięter.

Instalację fotowoltaiczną można zlokalizować również wykorzystując powierzchnię dachu hali produkcyjnej lub elewację. Takie rozwiązanie wymaga minimalnego nakładu inwestycyjnego na budowę konstrukcji wsporczej. W sytuacji kiedy Klient zechce zwiększyć zainstalowaną moc możliwe jest wykorzystanie przestrzeni dostępnej wokół instalacji produkcyjnej, użycie systemów fotowoltaicznych śledzących słońce lub zainstalowanie dodatkowych paneli w formie zadaszenia parkingu.

Na świecie istnieje obecnie wiele instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachach hal produkcyjnych i magazynowych. Największe z nich zlokalizowane są USA i Indiach. Na szczególną uwagę zasługuje największa realizowana obecnie tego typu inwestycja na świecie - fabryka baterii litowo-jonowych "Gigafactory 1". Fabryka zlokalizowana jest w USA niedaleko Reno w stanie Nevada. Gigafactory po ukończeniu będzie posiadać największą dachową instalację fotowoltaiczną na świecie o mocy zainstalowanej 70 MW i produkowaną energię będzie w całości wykorzystywać na własne potrzeby. W Polsce dachowe instalacje fotowoltaicznie można spotkać na Lotnisku Chopina w Warszawie gdzie zainstalowano instalację fotowoltaiczną o mocy 800 kW, w Czechowicach-Dziedzicach na dachu firmy EHN S.A gdzie instalacja fotowoltaiczna ma moc 480 kW, czy w Rudzie Śląskiej gdzie na dachu zbiornika wody należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW) gdzie zbudowano instalację o mocy 311 kW.

Na liście dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 1 MW znajdują się nie tylko kraje o dużym nasłonecznieniu takie jak wspomniane wcześniej USA czy Indie. Znajdziemy na niej również takie kraje jak Niemcy czy Kanadę gdzie nasłonecznienie jest zbliżone do tego, jakie występuje w Polsce. Na podstawie przedstawionych powyżej przykładów dachowych instalacji fotowoltaicznych oraz analiz przeprowadzonych dla Klientów Fluor można stwierdzić, że w Polsce istnieje znaczny potencjał do wykorzystania energii słonecznej w celu zasilenia instalacji produkcyjnej. Należy jednak pamiętać, aby decyzja o budowie instalacji na dachu obiektu została poprzedzona na etapie koncepcji wnikliwą analizą techniczną i kosztową. Analiza taka wykonana przez odpowiednią firmę, dysponującą doświadczoną i wykwalifikowaną kadrą, pozwoli na zaprojektowanie instalacji w sposób optymalny.

Łukasz Olszewski

Branża Pomiarowa, Fluor S.A.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018