Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Wyniki finansowe wybranych linii europejskich - pierwsze półrocze 2017

Autor:  PRTL.pl  |  30-08-2017 09:31
Prezentujemy wyniki finansowe wybranych europejskich linii lotniczych w pierwszym półroczu 2017. Nie pokazujemy oddzielnie wyników drugiego kwartału, gdyż wiele linii ogranicza się jedynie do zaprezentowania wyników półrocznych.

Dla zdecydowanej większości najważniejszych graczy rynkowych trwa okres świetnej koniunktury zarówno, jeżeli chodzi o wyniki przewozowe, jak i finansowe. Wciąż pozytywnie kształtują się wszystkie najważniejsze czynniki decydujące o ich sytuacji.

Fot. Fotolia

Wyniki dwóch kwartałów są o tyle ważne, że w tym roku Wielkanoc wypadała w drugim kwartale, a rok temu w pierwszym.

Pierwsze półrocze 2017 - wyniki finansowe, porównanie z rokiem 2016. Wszystkie dane w EUR, chyba, że podano inaczej.


Uwagi:
* to wynik pierwszego kwartału roku finansowego 1.04.2017 - 31.03.2018. W tym przypadku spore znaczenie ma data Wielkanocy!!
** wyniki za okres XI 2016 - X 2017 (pierwsze półrocze roku finansowego SAS)

Pierwsze półrocze 2017 - łączne przychody, dostępna gotówka (free Cash flow) - w porównaniu do 2016.

Uwagi:
* Tak duży/ogromny wzrost przychodów całej grupy Lufthansy i EW/SN wynika z faktu, że dane dla SN uwzględniane są dopiero od 9.01.2017,
** to net Cash flow z działalności operacyjnej,
*** wyniki pierwszego półrocza roku finansowego 1.XI 2016 - 30.X 2017,
**** wyniki pierwszego kwartału roku finansowego 1.04.2017 - 31.03.2018!!

W krótkim tekście nie jest możliwe poddanie, choćby bardzo ogólnej analizie, wyników finansowych - w powiązaniu z przewozowymi - najważniejszych graczy na europejskim rynku lotniczym. Tym bardziej, że obok czynników czysto rynkowych/biznesowych istotny wpływ miały kwestie wyjątkowe, takie jak zamachy terrorystyczne, strajki personelu itd. Czytelników zainteresowanych bardziej szczegółowymi informacjami i komentarzami zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych linii lotniczych - zakładki "Investors Relations".

Można jednak pokusić się o kilka dość ogólnych uwag odnoszących się najważniejszych zjawisk i trendów zmian:

1. Wyjątkowe powody do zadowolenia ma Grupa LH. Osiągnęła zdecydowanie najlepszy wynik finansowy pierwszego półrocza w całej historii firmy. Już nie tylko LX ma bardzo wyjątkowo wysoką rentowność. Świetny wynik miała też sama Lufthansa. A przecież druga połowa roku właściwie zawsze jest znacznie lepsza niż pierwsza.

2. W całej Europie utrzymuje się bardzo dobra sytuacja popytowa. Dotyczy ona zarówno (i szczególnie), przewozów frachtowych, dalekodystansowych, jak i rynku pasażerskiego. W tym drugim przypadku liderem jest rynek podróży tanich i ultra-tanich. Tu przoduje Europa Środkowa i Południowo-Wschodnia. Świadczą o tym chociażby świetne wyniki W6 uzyskiwane pomimo ogromnych inwestycji sprzętowych. Wizz Air świetnie sobie radzi pomimo rosnącej presji konkurencyjnej ze strony Ryanaira. Węgierski przewoźnik musi umacniać się rynkowo i finansowo choćby dlatego, że w przypadku zupełnie realnego "twardego rozwodu EU z UK" FR, między innymi w naszym regionie, będzie szukał możliwości przeniesienia z Wysp Brytyjskich znacznej części swoich zdolności przewozowych.

3. Przewoźnicy bardzo dobrze wykorzystują dobrą sytuację rynkową do poprawiania swoich LF-ów, które w wielu przypadkach są na rekordowo wysokich poziomach.

4. Pozytywne efekty przynoszą programy oszczędnościowe prowadzone przez praktycznie wszystkie linie sieciowe od wielu lat.

5. O świetnej sytuacji na rynku przewozów cargo, przede wszystkim na połączeniach Europa-Azja świadczą bardzo dobre wyniki Spółki LH Cargo - zysk operacyjny, po pierwszym półroczu, 78 mln EUR, co oznacza poprawę o 132 mln EUR!!

6. Nadal bardzo dobrze radzą sobie młodsi bracia w grupach - KLM, Swiss, Iberia. Do tej grupy dołączyli Aer Lingus i Austrian. Przynoszą efekty działania oszczędnościowe OS oraz lepsze wykorzystywanie świetnej sytuacji rynkowej w regionie.

7. Norwegian to właściwie jedyny negatywny wyjątek. Pogorszenie wyników przewoźnik tłumaczy ogromnymi kosztami szybkiej ekspansji, szczególnie na dalekim zasięgu, wzrostem cen paliwa, niekorzystnymi zmianami kursowymi oraz specjalnym norweskim podatkiem od podróży lotniczych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018