Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Turecki Potok rośnie w oczach. Gazprom zbudował już 220 km

Autor:  PAP  |  31-08-2017 14:24
Gazprom zbudował już ponad 220 km morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok - podał w czwartek prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Długość morskiej części magistrali ma wynieść 910 km, a odcinka lądowego na terytorium Turcji - 180 km.

"W kierunku południowym pełną parą prowadzona jest budowa Tureckiego Potoku (Turkish Stream). Na lądowym odcinku w Rosji zakończono wiercenie dwóch mikrotuneli i układanie rur. Na odcinku morskim na dwóch nitkach położono już łącznie 220 km gazociągu" - poinformował Miller.

Turecki Potok ma trafić po dnie Morza Czarnego do europejskiej części Turcji i dalej do granicy z Grecją.
Fot. Shutterstock

Gazprom rozpoczął budowę morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok 7 maja u rosyjskiego wybrzeża Morza Czarnego. Projekt ten zakłada budowę gazociągu po dnie Morza Czarnego do europejskiej części Turcji i dalej do granicy z Grecją.

Pierwsza nitka będzie zaopatrywać rynek turecki, a druga ma być wykorzystywana do dostarczenia gazu do krajów południowej i południowo-wschodniej Europy. Przepustowość każdej z nitek wynosi 17,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Miller zapowiedział w czerwcu, że budowa dwóch nitek Tureckiego Potoku zakończy się w 2019 r.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018