Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Kolejny rekordowy miesiąc Anwilu

Autor:  wnp.pl (AH)  |  05-09-2017 10:01
Sierpień był drugim miesiącem z rzędu, w którym włocławska spółka z Grupy Orlen wyprodukowała rekordową ilość chlorku i polichlorku winylu.

Dobra passa dla obszaru produkcji tworzyw Anwilu rozpoczęła się w lipcu. O tym historycznym rekordzie pisaliśmy w wnp.pl tutaj.

fot. mat. pras.

Jedyny wytwórca PCW w Polsce wyprodukował wówczas 31 150 ton chlorku winylu oraz 31 380 ton polichlorku winylu. Oznacza to, że  każdego dnia średniodobowa produkcja monomeru i polimeru przekroczyła średnio 1000 ton. 

W sierpniu Anwil ustanowił kolejny rekord, wytwarzając w ciągu 31 dni 31 242 ton chlorku winylu – co jest najwyższym miesięcznym wolumenem w historii firmy – oraz 31 000 ton polichlorku winylu.

Pierwszy milion chlorku winylu oraz PCW spółka wyprodukowała w listopadzie 1994 r. Od tego czasu Anwil wytworzył już sześciomilionowe tony zarówno monomeru (koniec stycznia 2017 r.), jak i polimeru (przełom 2015 i 2016 r.).

Anwil jest jedynym producentem suspensyjnego polichlorku winylu (Polanvil) w Polsce oraz ósmym na Starym Kontynencie. Surowiec ten wykorzystywany jest m.in. do produkcji profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, izolacji i osłon przewodów oraz kabli elektrycznych, a także do produkcji drobnego sprzętu medycznego. Blisko połowa produkcji Polanvilu trafia na rynki Unii Europejskiej.

Dobra koniunktura w sektorze przemysłowym oraz budowlanym powoduje, że zapotrzebowanie na polichlorek winylu utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. W tym roku można zaobserwować  ożywienie w sprzedaży rur, a także dalsze wzrosty wolumenów sprzedaży tego surowca dla producentów profili okiennych. Aktualne zużycie PCW w Europie Środkowo-Wschodniej wynosi ok. 1,3 mln ton rocznie, podczas gdy w 2035 r. ma to być już ok. 2,5 mln ton. Dlatego ANWIL, jako jedyny producent PCW w kraju i jeden z dwóch w Europie Środkowo-Wschodniej, ma powody do optymizmu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018