Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Ciech zainwestuje 30 mln zł w słony biznes

Autor:  wnp.pl (TE)  |  06-09-2017 15:44
Grupa Ciech - największy w Polsce producent soli warzonej - rozbuduje w Janikowie koło Inowrocławia istniejącą instalację do produkcji soli o nową linię do wytwarzania granulatu solnego (używanego do produkcji m.in. soli do zmywarek) oraz lizawek solnych dla zwierząt hodowlanych.

  • Nowe produkty poszerzą portfolio produktów solnych Ciechu.
  • W ofercie chemicznej grupy znajdują się już m.in. sól spożywcza i przemysłowa oraz tabletki solne.
  • Wartość planowanych inwestycji w nowe produkty przekroczy 30 mln zł.

Zakład Ciech Soda Polska w Janikowie produkuje ponad 1500 ton soli na dobę w systemie 24/7.
Fot. pras. mat. pras.

- Decyzje o inwestycjach w granulat solny do zmywarek i sól przeznaczoną dla zwierząt hodowlanych poprzedziliśmy skrupulatną analizą rynku - skomentował Artur Osuchowski, członek zarządu Ciechu.

- Nasze instalacje budujemy z wykorzystaniem najnowszych, najbardziej efektywnych technologii, co pozwoli nam na uzyskanie produktów najwyższej jakości - dodał.

Granulat solny


Produkt ten jest stosowany do uzdatniania wody (zmiękczania wody) - m.in. w zmywarkach i innych urządzeniach AGD, których popularność rośnie w Europie Środkowej i Wschodniej.

Ciech chce oferować granulat zarówno jako surowiec, jak i produkt pod marką własną sprzedawany w detalicznych sieciach handlowych.

Damian Kowenicki, członek zarządu Ciech Soda Polska i szef „business unitu Sól”, wskazał, że grupa rozszerzając portfel produktów o sól granulowaną umacnia pozycję na rynku produktów do uzdatniania wody.

- Obecnie posiadamy w ofercie tabletki solne - jesteśmy ich największym producentem w Polsce i jednym z największych w Europie, z solidną pozycją na rynku. Wprowadzenie nowego produktu to efekt strategii obranej przez Grupę Ciech - rozwoju produktów specjalistycznych - stwierdził Kowenicki.

Lizawki solne


Dostarczają one zwierzętom niezbędnych jonów sodu i chloru, co poprawia efektywność i wydajność produkcji zwierzęcej. Tymczasem Polska - wg danych Eurostatu - jest w gronie krajów z największym pogłowiem bydła i krów mlecznych.

Jak zaznaczył Ciech, w klimacie umiarkowanym, uzupełnianie diety zwierząt w sól jest bardzo ważne - zwłaszcza w okresie letnim i przy odżywianiu młodych osobników.

- Lizawki solne kierowane będą bezpośrednio do klientów końcowych w biznesie Agro (dużym hodowcom), jak i producentom pasz - wyjaśnił Kowenicki.

- Będziemy wykorzystywać obecność i rozpoznawalność marki Ciech wśród rolników i hodowców, m.in. wykorzystując solidną pozycję rynkową i długoterminowe relacje Ciech Sarzyna - dodał.

Rolniczy Ciech

Zarówno granulat jak i lizawki będą produkowane w zakładach w Janikowie koło Inowrocławia. Zakład w Janikowie produkuje ponad 1500 ton soli na dobę w systemie 24/7.

Wśród oferowanych przez zakład produktów solnych znajduje się m.in. popularna Sól Kujawska, którą można kupić w wielu sieciach sklepowych w Polsce. Produkty grupy trafiają także do Europy Zachodniej, Środkowej oraz krajów skandynawskich.

Ciech ma już w swojej ofercie produkty skierowane do hodowców bydła i trzody: sól paszową oraz sodę oczyszczoną (pod marką Sobic Feed), produkowane przez Ciech Soda Polska.

Dodatkowo inna z grupy - CIECH Sarzyna - jest największym producentem środków ochrony roślin w Polsce, obecnym także w 40 krajach świata.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2017 r. ma zostać oddany do użytku warty 17 mln zł magazyn na produkty solne Ciechu w Janikowie. Spółka chce w ten sposób poprawić swoją logistykę.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018