Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Polski gaz z Norwegii. Nawet do 3 mld m3 rocznie

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  10-09-2017 10:36  |  aktualizacja: 10-09-2017 11:06
Plan budowy Baltic Pipe pozwoli na import gazociągiem surowca z innych źródeł niż rosyjskie. Jednak wciąż mało się mówi, że znaczna część importowanego z Norwegii gazu, będzie w istocie polska.
- Spodziewamy się, że po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, część transportowanego paliwa będzie pochodziła z naszego wydobycia. W grę wchodzi nawet 2,5-3 mld m3 gazu rocznie - mówi portalowi wnp.pl Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

Spółka nie ukrywa, że ma ambitne polany co do Norwegii.

- To jeden z głównych obszarów naszego zainteresowania. Jesteśmy już tu obecni od lat. Dość dobrze poznaliśmy region. Co ważne chcemy, aby nasze wydobycie rosło - mówi nam Piotr Woźniak, szef gazowego potentata.

Spółka zamierza brać aktywny udział w kolejnych rundach koncesyjnych. Dzięki nim wydobycie gazu może się w kolejnych latach szybko zwiększać.

Dlaczego PGNiG rozbudowuje swoje moce produkcyjne w Norwegii?


Atrakcyjność inwestycji w Norwegii podnosi stabilności przepisów i dobra współpraca z innymi firmami. Teraz może dojść kolejny argument do zwiększania zaangażowania na tamtejszym rynku - gazociąg Baltic Pipe, który umożliwi sprowadzanie z tego kierunku gazu do Polski.

Z różnych względów surowiec produkowany przez PGNiG poza granicami Polski, nie trafia na nasz rynek. Barierami są między innymi opłacalność dostaw i regulacje lokalne.

W przypadku surowca z norweskich aktywów,  gaz połączeniem poprzez Danię mógłby trafić na nasz rynek. Pozwoli do na wzrost dostaw gazu na krajowy rynek z własnego wydobycia koncernu. 

W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie byłoby dla naszej gazowej spółki bardzo korzystne. Zwiększyłaby się bowiem pula własnego surowca. PGNiG byłby dzięki niej w mniejszym stopniu podatny na wahania gazowej koniunktury.

Oczywiście możliwość dostarczenia gazu zależy od wybudowania Baltic Pipe. Właśnie rozpoczęła się procedura Open Season, która da odpowiedź, jakie jest faktyczne zainteresowanie połączeniem gazociągowym z Norwegią i ilu chętnych jest na surowiec ze Skandynawii. Sam PGNiG chciałby kupić nawet 7,5 mld m3 gazu, co oznaczałoby że rura byłaby wykorzystana w minimum 75 procentach.

Czytaj: Pierwsza polska rura na Zachód coraz bliżej

Przypomnijmy, że PGNiG rozpoczęło działalność w Norwegii w 2007 r., po nabyciu od ExxonMobil udziałów w złożu Skarv. Uruchomienie wydobycia nastąpiło pięć lat poźniej i od tego czasu projekt ten znacząco wpływa na wyniki finansowe segmentu upstream gazowej spółki. Przewidywana wielkość produkcji ze złóż norweskich w tym roku to 571 tys. ton ekwiwalentu ropy naftowej i 0.5 mld m3 gazu ziemnego.

Obecnie zaangażowanie naszej spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym obejmuje 18 koncesji. Grupa posiada udziały w pięciu złożach ropy naftowej i gazu ziemnego (Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog), a wielkość jej zasobów w Norwegii to 78 mln boe (ekwiwaletnu ropy naftowej, według stanu na początek obecnego roku.) Działalność poszukiwawcza prowadzona jest w ramach dziewięciu koncesji, z czego w wypadku dwóch PGNiG pełni funkcję operatora.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018