Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Oto największe firmy przemysłowe w Polsce

Autor:  Wnp.pl (OFF)  |  12-09-2017 10:56  |  aktualizacja: 12-09-2017 21:04
W pierwszej piętnastce zestawienia 1112 największych firm przemysłowych w Polsce, które dla Was mamy, 10 to spółki z dominującym udziałem państwa, cztery to podmioty zagraniczne i tylko jedna firma oparta jest na polskim kapitale prywatnym.

Pierwsze miejsca zestawienia zajmują przemysłowe olbrzymy - przede wszystkim struktury koncernowe z sektora energii i paliw, górnictwa (rud, węgla), chemii i petrochemii.
Fot. Archiwum
Zestawienie największych firm przemysłowych w Polsce (KLIK) to unikatowe opracowanie przynoszące podstawowe dane finansowe o ponad tysiącu największych podmiotów działających w polskim przemyśle.

Układ zestawienia, w którym kluczem jest wartość sprzedaży w roku 2016, pozwala traktować tabelę jako ranking gigantów - oczywiście na skalę polskiej gospodarki.

Pierwsze dwie dziesiątki zestawienia zajmują przemysłowe olbrzymy - przede wszystkim struktury koncernowe z sektora energii i paliw, górnictwa (rud, węgla), chemii i petrochemii.

Listę otwiera PKN Orlen (Grupa Lotos jest na pozycji 4.), a miejsca między spółkami paliwowymi zajmują państwowi potentaci rynku gazu (PGNiG) i energetyki (PGE). Piątkę zamyka miedziowe imperium - Grupa KGHM.

W pierwszej dziesiątce zmieściły się także pozostałe wielkie grupy energetyczne - Tauron i Enea, a tuż za nimi Energa (miejsce 11.). Sektor paliw i energii reprezentują w czołówce ponadto największe podmioty górnictwa węgla kamiennego (korzystająca z dobrej koniunktury JSW i głęboko restrukturyzowana PGG).

Wyjątkiem pod względem własności i zakresu działalności jest zamykający dziesiątkę globalny potentat BP zajmujący się na polskim rynku sprzedażą paliw.

Poza BP kapitał prywatny w pierwszej dwudziestce to przede wszystkim motoryzacja (FCA Poland, Volkswagen, a dalej TRW i Man Trucks) oraz spółki chemiczne (Synthos, Boryszew) poprzedzane jednak przez owoc konsolidacji państwowych aktywów chemicznych - Grupę Azoty. 

Rodzynkami z obszaru usług są w tym towarzystwie największy polski przewoźnik kolejowy (węgiel, kruszywa) - PKP Cargo - oraz prywatny, ale związany z polityką gospodarczą i inwestycyjną państwa, Budimex.

Widziany od strony finansów polski przemysł to branże tradycyjne i dominująca własność państwowa.

 W pierwszej pięćdziesiątce znajdziemy jednak kolejnych potentatów przemysłu motoryzacyjnego (producentów aut oraz części i podzespołów), a także największych, mocno osadzonych w polskim krajobrazie, inwestorów zagranicznych.

Początek przemysłowej bazy danych potwierdza powszechną wiedzę o strukturze polskiej gospodarki i dokonujących się w niej przeobrażeniach. Ciekawe jest wnętrze zestawienia, gdzie wiele liczb może nas zaskoczyć. Znajdziemy tam wielkich sprzed lat zepchniętych w głąb rankingów, a obok nich skutecznych łowców biznesowych okazji, którzy swoją pozycję budują od niedawna.

W głębi tabeli można odnaleźć swojego biznesowego partnera, dostawcę czy klienta.

Całe zestawienie daje wyjątkowy materiał do porównań i weryfikacji obiegowych przekonań.

Zestaw firm produkcyjnych z kluczowych branż polskiego przemysłu uzupełniono o wybrane podmioty świadczące usługi dla przemysłu lub dostarczające środki produkcji - głównie z sektora transportu i logistyki, przemysłu maszynowego, zaplecza górnictwa oraz handlu i przetwórstwa stali.

Tradycyjny i nowoczesny profil widoczny w zestawieniu dają w sumie pełny portret polskiego przemysłu w roku 2017.

Zestawienie jest częścią wydawanego co roku od ponad dekady Raportu Specjalnego Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł. Opracowanie powstało w redakcji Magazynu przy współpracy z firmą Bisnode - europejskim liderem w dostarczaniu danych i analiz gospodarczych. Dane oznaczone gwiazdką (*) opracował dział analiz PTWP, pochodzą one z raportów rocznych spółek.

1112 największych firm przemysłowych w Polsce - wyszukiwarka


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018