Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Blok 1075 MW w Elektrowni Kozienice gotowy w 99 proc. Zobacz, jak wygląda budowa

Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  08-09-2017 16:35
Zaawansowanie budowy bloku energetycznego o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice na koniec sierpnia br. wynosiło 99 proc. Od 1 września blok już produkuje energię elektryczną i oddaje ją do sieci. W czwartek, 7 września, blok pracował momentami z mocą ok. 590 MW.
Nowy blok z powodzeniem przeszedł 1 września pierwszą synchronizację z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Przed synchronizacją konieczne było uruchomienie wszystkich układów technologicznych - prace te odbywały się w ostatnich kwartałach.

- Inwestycja wkracza w ostatnią fazę. Pierwsza synchronizacja oznacza załączenie generatora nowego bloku do pracy synchronicznej z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym, czyli możliwość pracy bloku w połączeniu z KSE i produkcję energii elektrycznej. W najbliższych miesiącach blok będzie przechodził testy oraz rozpocznie się ruch próbny służący regulacji i optymalizacji jego pracy - komentuje Rafał Szymański, p.o. wiceprezesa Enei ds. korporacyjnych.

Aktualny termin oddania bloku do eksploatacji mija 19 grudnia 2017 r.Nowa jednostka o sprawności netto na poziomie 45,59 proc., zwiększy o 1/3 zdolności produkcyjne elektrowni.

Kontrakt z konsorcjum na budowę bloku podpisano 21 września 2012 r. Symboliczną, pierwszą łopatę na placu budowy wbito 29 października 2012 r., a kamień węgielny wmurowano 21 listopada tego samego roku.  Wartość umowy konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimeksu-Mostostalu na budowę bloku w Kozienicach opiewa na 5,1 mld zł netto.  Zakres Polimeksu przewiduje prace budowlano-montażowe, których udział w kontrakcie wynosi 42,6 proc.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018