Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Rafako ogłasza dalszą reorganizację. Będą zwolnienia grupowe

Autor:  wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)  |  08-09-2017 16:38  |  aktualizacja: 08-09-2017 17:05
Zarząd Rafako podjął decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych. Jak zaznacza raciborska spółka, to kolejny etap dostosowania firmy do obecnych warunków rynkowych.

  • Zwolnienia obejmą do 325 osób.
  • Redukcja zatrudnienia ma nastąpić do 31 marca 2018 r.
  • Kolejny etap optymalizacji spółki ma przynieść 25 mln zł oszczędności rocznie.

Budowa nowego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III - kluczowy kontrakt Rafako.
fot. Tauron


- Decyzja o uruchomieniu procesu zwolnień grupowych to element kolejnego etapu zmian, których celem jest zbudowanie elastycznej, bardziej efektywnej kosztowo organizacji, dostosowanej do obecnych warunków rynkowych - podało Rafako.

- Proces analityczny, prowadzony w ramach kolejnego etapu projektu reorganizacji, zakończył się wypracowaniem listy rekomendacji optymalizacyjnych obejmujący, obok obszaru zasobów, także obszar procesów i kosztów stałych - dodało.

Rafako wskazało, że łączna wartość spodziewanych rocznych oszczędności, wynikających z wdrożenia wszystkich rekomendacji ma wynieść - począwszy od drugiego kwartału 2018 r. włącznie - ok. 25 mln zł rocznie.

O decyzji zarządu zostały już powiadomione związki zawodowe. Redukcja zatrudnienia ma nastąpić do 31 marca 2018 r. Zwolnienia grupowe mają objąć maksymalnie 325 pracowników, co stanowi 18 proc. ogółu zatrudnionych w spółce wg stanu na koniec sierpnia.

- Ostateczna liczba objętych redukcją zatrudnienia pracowników oraz związane z nią koszty i oszczędności będą znane po zakończeniu procesu konsultacji ze związkami zawodowymi - zapowiedziało Rafako.

Rynkowa ewolucja

Zarząd Rafako decyzję o przystąpieniu do kolejnego etapu programu reorganizacji spółki podjął w czerwcu. Jak informowano, w jej ramach przewidywane jest m.in. zastąpienie części dotychczasowej działalności outsourcingiem.

Przypomnijmy, że poprzedni etap reorganizacji zakończył się 31 stycznia 2017 r. i obejmował dwumiesięczny program dobrowolnych odejść pracowników spółki.

Łącznie z programu skorzystało 128 pracowników Rafako, a jego ostateczny koszt wyniósł ok. 7,7 mln zł i w całości obciążył wynik za 2016 r. Docelowo PDO miało objąć do ok. 200 pracowników - w pierwszej kolejności tych w wieku emerytalnym i przedemerytalnym.

- Rafako już od wielu lat przechodzi ewolucję - w coraz mniejszym stopniu jest firmą produkcyjną, a dominujące stało się generalne wykonawstwo i związana z nim myśl technologiczna - mówiła pod koniec kwietnia w rozmowie z portalem wnp.pl Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes spółki z Raciborza.

Zobacz także: Prezes Rafako: za 10 lat będziemy całkiem inną firmą

Na rynku budownictwa energetycznego coraz więcej mówi się o dostosowaniu do nadchodzących perspektyw, które będą związane z malejącą wartością inwestycji w polskiej energetyce konwencjonalnej.

Rafako po półroczu


Po pierwszym półroczu 2017 r. na poziomie skonsolidowanym Rafako miało 871,86 mln zł przychodów wobec 740,56 mln zł rok wcześniej. Grupa odnotowała 9,44 mln zł zysku netto wobec 7,15 mln zł zysku przed rokiem.

W minionym półroczu przeciętne zatrudnienie w grupie wynosiło 2255 pracowników i w porównaniu do 2016 r. zmniejszyło się o 158 osób.

Zobacz więcej: Rafako ma ponad 3,3 mld zł w portfelu zamówień

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018