Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Za 5 lat każdy mercedes będzie miał wersję elektryczną

Autor:  wnp.pl (JP)  |  11-09-2017 15:13
Prezes Mercedesa zapowiedział, że do 2022 r. koncern będzie oferował elektryczną wersję wszystkich swoich modeli. Jednocześnie firma przyznaje, że będzie przez to mniej zarabiać.

Dyrektor Daimlera Dieter Zetsche powiedział, że za 5 lat każdy model ich samochodu będzie miał wersję elektryczną. Do tego czasu koncern chce zaoferować klientom 50 osobowych hybryd i w pełni elektrycznych pojazdów – podaje Reuters. Natomiast marka smart ma zostać całkowicie zelektryfikowana.

Fot. Shutterstock

Żeby zrealizować ten ambitny plan, konieczne będą duże oszczędności. Plan Fit for Leadership 4.0 zakłada uzyskanie budżetu w wysokości zmniejszenie kosztów o 4 mld euro.

Koncern widocznie wierzy, że segment w przyszłości będzie bardziej rozwojowy, bo aktualnie przyznaje, że elektryczne samochody są tylko w połowie tak zyskowne, jak spalinowe.

- Na początku cyklu prawdopodobnie będziemy musieli pogodzić się ze znacznie niższą marżą ze sprzedaży, w przypadku niektórych pojazdów niższą nawet o połowę – powiedział wiceprezes Mercedes-Benz Cars ds. finansów i kontrolingu Frank Lindenberg.

Ceny e-samochodów zrównają się z cenami aut spalinowych


Pomimo tych prognoz Daimler spodziewa się, że ok. 2025 r. ceny samochodów elektrycznych wyrównają się z cenami pojazdów spalinowych.

W Polsce Plan Rozwoju Elektromobilności zakłada zwiększenie liczby elektrycznych pojazdów na drogach do 1 miliona. Władze nie planują wprowadzenia systemu dopłat, mają natomiast pojawić się ulgi - na przykład brak akcyzy i ułatwienia dla firm budujących stacje ładowania pojazdów.

Tony Seba, profesor ekonomii z Uniwersytetu Stanforda, opublikował raport, w którym przewiduje, że w ciągu 2-3 lat nastąpi znaczące zainteresowanie samochodami elektrycznymi. Głównie przez wzrost ich zasięgu do ok. 320 km. Ekspert przewiduje nawet, że z czasem trudno będzie znaleźć stację benzynową, części zamienne czy mechanika, który naprawi silnik spalinowy. Dealerzy tego typu pojazdów mają zniknąć w 2024 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018