Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Jaki sprzęt wojskowy kupimy od Ukrainy, a co możemy im sprzedać?

Autor:  wnp.pl (Katarzyna Walterska)  |  11-09-2017 15:13
Sprzęt optoelektroniczny, pojazdy pancerne to tylko niektóre przykłady wyposażenia wojska, które Polska Grupa Zbrojeniowa może zaproponować Ukrainie. A co ukraińskie firmy mogą zaoferować Polsce we współpracy z PGZ?
Więcej na ten temat w rozmowie z Maciejem Lwem-Mirskim, wiceprezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej., która odbyła się podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Podczas MSPO, PGZ popisała porozumienie o współpracy z ukraińskim państwowym koncernem Ukroboronprom. Ukroboronprom powstał w 2011 i jest największym ukraińskim holdingiem zbrojeniowym skupiający ponad 130 spółek. Koncern zatrudnia około 80 tys. pracowników.

Ukroboronprom pokazał na MSPO między innymi kompleksy rakiet przeciwpancernych. Używa ich ukraińska armia. 

Warto przypomnieć, że w grudniu 2016 roku umowę o współpracy obronnej podpisali prezydenci Polski i Ukrainy - wówczas Warszawę odwiedza Petro Poroszenko. Planowane jest rozszerzenie współpracy wojskowo-przemysłowej o technologie rakietowe.

Poza tym podczas targów strona ukraińska podpisała kilku dużych kontraktów na dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę (m.in. przez firmy WB Electronics i Lubawa). A także na dostawy miniaturowych dronów „Warmate” dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Warmate” to niewielkie bezzałogowe samoloty produkowane przez grupę WB Electronics (o masie ok. 5 kg i rozpiętości skrzydeł 1,4 m), które mogą być wyposażone w kilka typów głowic bojowych, opracowanych przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

Polecamy: Grupa WB dostarczy Ukrainie bojowe systemy bezzałogowe

Kolejna polsko-ukraińska propozycja, również z udziałem WB Electronics po stronie polskiej i ukraińskiego państwowego koncernu Ukroboronprom to system rakietowy ZRN-01 „Stokrotka”. Składa się on z dwóch wyrzutni niekierowanych pocisków rakietowych B8V20 o kalibrze 80 mm z system kontroli ognia TOPAZ, zamontowanych na pojeździe ciężarowym.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018