Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Kluczowy dla bezpieczeństwa Polski gazociąg gotowy

Autor:  wnp.pl (DM)  |  12-09-2017 13:54
Zakończyła się budowa gazociągu Czeszów - Wierzchowice. Mimo że ma on tylko 14 kilometrów, jego znaczenie dla bezpieczeństwa gazowego kraju jest fundamentalne. We wtorek nastąpiło oficjalne uruchomienie inwestycji.

Ukończony gazociąg jest częścią zachodniej nitki Korytarza Gazowego Północ - Południe. Z pozoru uruchamiana rura łączy tylko dwie dolnośląskie gminy Zawonie i Krośnice. Jednak, to że mamy do czynienia z bardzo ważnym gazociągiem, świadczy jego średnica 1000 mm. 

Wartość inwestycji to 91 mln złotych. Niemal połowa (47,7 mln zł) pochodziła ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Fot. Shutterstock.com

Inwestycja ma ogromne znaczenie:

  • dzięki niej możliwe będzie zagospodarowanie nadwyżek gazu z Niemiec,
  • jest ważnym elementem dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski,
  • stanowi połączenie Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice z odbiorcami surowca z  Dolnego i Górnego Śląska, co oznacza zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego,
  • gazociąg wpływa na poprawienie niezawodności i elastyczności pracy całego systemu przesyłu gazu w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

- Posiadamy nowe źródła gazu, jak Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zrobiliśmy kolejny krok ku budowie Baltic Pipe. Żeby był możliwy przesył tego gazu do polskiej gospodarki, także z północy na południe kraju, niezbędne jest rozbudowanie wewnętrznej sieci przesyłowej - tłumaczy inwestycję Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu, spółki odpowiedzialnej za inwestycję.

Jej wartość to 91 mln złotych. Niemal połowa (47,7 mln zł) pochodziła ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018