Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Opony na bazie oleju sojowego. To możliwe

Autor:  wnp.pl (PIM)  |  12-09-2017 16:01  |  aktualizacja: 12-09-2017 17:00
Nie tylko producenci napędów zmniejszają znaczenie węglowodorów. Goodyear opracował nową technologię pozwalającą w szerszym stopniu stosować olej ze źródeł odnawialnych - z soi. Według firmy mieszanka gumowa na bazie oleju sojowego poprawia zachowanie opon na drodze, a jednocześnie jest efektywna kosztowo.

To nie pierwsza ekologiczna innowacja Goodyaera. W ofercie firmy można już znaleźć opony wyprodukowane na bazie krzemionki pochodzącej z popiołu z łupin ryżowych, oraz produkty wykorzystujące wcześniejsze innowacje jak włókno węglowe Kevlar firmy DuPont lub popiół wulkaniczny.  Tym razem sięgnięto po olej sojowy, który pochodzi z odnawialnych źródeł, jest też neutralny pod względem emisji węglowych, co jest istotne dla środowiska naturalnego.

Goodyear wykorzystuje olej sojowy do produkcji opon.
Fot. Mat. pras.

Zastosowanie go w mieszance bieżnika poprawia osiągi opon na suchych i mokrych nawierzchniach, jak również wpływa na lepsze zachowanie ogumienia w warunkach zimowych. Dzięki zastosowaniu oleju sojowego, mieszanka gumowa pozostaje elastyczna w zmiennych temperaturach, co jest istotne dla utrzymania i poprawy przyczepności opon na powierzchni drogi.

Testy Goodyeara wykazały, że kauczuk powstały na bazie oleju sojowego łatwiej miesza się z mieszankami wzmacnianymi krzemionką, stosowanymi w produkcji niektórych opon. Ponadto wykorzystanie oleju sojowego zwiększa wydajność produkcji i zmniejsza zużycie energii.

Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy z United Soybean Board (USB), organizacją farmerów, która w imieniu wszystkich amerykańskich producentów soi nadzoruje inwestycje w programy pilotażowe.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018