Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Powstał piąty w Polsce samorządowy klaster energii

Autor:  wnp.pl (ICH)  |  12-09-2017 17:13
Gminy Ciepłowody, Stoszowice, Ziębice i Ząbkowice Śląskie powołały Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej. To piąte tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce realizowane przez samorządy

  • Przewidywana moc źródeł energii Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej to około 15 MW.
  • Samorządowcy sygnalizują zamiar budowy elektrowni fotowoltaicznych, w tym na budynkach użyteczności publiczne.
  • Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej to piąty w Polsce samorządowy klaster energii.

Przewidywana moc źródeł energii klastra Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej wyniesie, sumując potencjał projektowanych instalacji na terenie wszystkich czterech gmin, około 15 MW (średnio 3 MW na jedną gminę).
Fot. Shutterstock.com

Przewidywana moc źródeł energii klastra Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej wyniesie, sumując potencjał projektowanych instalacji na terenie wszystkich czterech gmin, około 15 MW (średnio 3 MW na jedną gminę).

- Zawsze myśleliśmy o odnawialnych źródłach energii. Mieliśmy nawet zaawansowany projekt farmy wiatrowej. Niestety w ostatnim etapie został zablokowany przez nową ustawę OZE. Cały czas czekaliśmy na inną szansę i na możliwość skorzystania ze środków zewnętrznych na budowę infrastruktury. Teraz będziemy mogli wykorzystać 5-hekatarową działkę w Stoszowicach. Chcemy wybudować na niej farmę fotowoltaiczną - powiedział Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice.

Gmina Ciepłowody przyłączyła się do Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej między innymi z myślą o przedsiębiorcach.

- Ich rozwój jest dla nas bardzo ważny, a mamy sygnały, że są zainteresowani inwestowaniem w odnawialne źródła energii. Dodatkowo, w zależności od możliwości, jakie będą stwarzały nabory, rozważymy kwestię produkcji energii na własne potrzeby. Pamiętamy również o geoenergii – mówi Łukasz Białkowski, wójt gminy Ciepłowody.

Podobne plany ma gmina Ząbkowice Śląskie.

- Jednym z pomysłów, które chcemy realizować na terenie gminy Ząbkowice Śląskie jest budowa paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Pozwoli to na efektywne zarządzanie energią oraz ograniczenie jej zużycia - mówi Marcin Orzeszek, burmistrz gminy Ząbkowice Śląskie.

Gmina Ziębice jest na etapie wyboru gruntów pod inwestycje związane z klastrem energii odnawialnej.

- Mamy dużo terenów na których możemy wybudować elektrownię fotowoltaiczną. Jednak konkretna decyzja jeszcze nie zapadła. Jesteśmy na etapie badania gruntów. Bez względu na to, gdzie powstanie nasza farma, cieszymy się, że będziemy mieli swój wkład w ochronę środowiska - powiedziała Alicja Bira, burmistrz Ziębic.

Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej jest piątym tego rodzaju przedsięwzięciem w Polsce realizowanym przez samorządy.

Wcześniej powołano:

  • Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich (Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród),
  • Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej (Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań),
  • Izerski Klaster Energii Odnawialnej (Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica),
  • Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich (Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Strzelin i Wiązów).

    Na terenach wszystkich 25 gmin mieszka ponad 260 tys. osób.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018