Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Załogowy statek Sojuz MS-06 połączył się ze stacją ISS

Autor:  PAP  |  13-09-2017 07:22
Rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-06 z kolejną międzynarodową załogą dotarł zgodnie z planem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Statek połączył się automatycznie z modułem stykowym stacji - poinformował rzecznik Roskosmosu.

  • Sojuz MS-06 wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w środę krótko po północy czasu moskiewskiego.
  • W skład załogi MKS-53/54 skład wchodzi dwóch Amerykanów i jeden Rosjanin.

Fot. Shutterstock.com

Sojuz MS-06 wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w środę krótko po północy czasu moskiewskiego (o godz. 23.17 czasu polskiego). Po sześciu godzinach dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Jak pisze agencja Interfaks, powołując się na Roskosmos, start nastąpił z platformy startowej nr 1 "Gagarinskij Start".

W skład załogi MKS-53/54 skład wchodzi dwóch Amerykanów i jeden Rosjanin - podają rosyjskie agencje za Roskosmosem.

Jak zaznaczył we wcześniejszym komunikacie Roskosmos, dowódcą załogi jest rosyjski kosmonauta Aleksandr Misurkin. Towarzyszą mu dwaj astronauci amerykańscy z NASA Joseph Akaba i Mark T. Vande Hei.

Dołączyli oni do przebywającej w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od 29 lipca załogi MS-05 złożonej z kosmonauty Roskosmosu, Rosjanina Siergieja Riazanskiego, astronauty NASA, Amerykanina Randolpha Bresnika i astronauty ESA, Włocha Paolo Angelo Nespoliego. 

9 października na orbitę zostanie wyniesiony europejski satelita do monitorowania zanieczyszczenia środowiska Sentinel-5 Precursor. 

Sentinel-5 Precursor jest elementem globalnego programu monitorowania „Copernicus”, tj. wspólnego przedsięwzięcia Komisji Europejskiej i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Jego celem jest ciągłe pozyskiwanie dokładnych danych z obserwacji Ziemi oraz dostarczanie usług pozwalających usprawnić zarządzanie środowiskiem, zrozumieć i ograniczyć skutki zmian klimatu oraz zapewnić bezpieczeństwo cywilne.

Zobacz: Będą dokładniejsze dane o składzie chemicznym atmosfery

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018