Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

PKP PLK zmodernizują kolejny odcinek Nadodrzanki

Autor:  wnp.pl (TE)  |  13-09-2017 08:32
PKP PLK ogłosiły przetarg na roboty między Drzeńskiem a Kostrzynem. Będą to kolejne prace zwiększające możliwości transportowe linii kolejowej nr 273, czyli tzw. Nadodrzanki, która łączy południe Polski z portami morskimi w Szczecinie i Świnoujściu.

  • Roboty obejmą ok. 38 km toru w woj. lubuskim.
  • Szacunkowa wartość inwestycji to ponad 150 mln zł.
  • Finansowanie będzie pochodzić ze środków krajowych.

Inwestycja na kolejnym odcinku Nadodrzanki ma zapewnić ponad dwukrotnie szybszy przejazd pociągów.
Fot. PKP PLK

Inwestycja ma zapewnić ponad dwukrotnie szybszy przejazd pociągów - składów pasażerskich do 120 km/h i towarowych do 100km/h. Rozpoczęcie robót budowalnych zaplanowane jest w grudniu 2017 r., natomiast ich zakończenie rok później.

Kolejarze przebudują łącznie 10 peronów na stacjach: Kowalów, Laski Lubuskie, Ługi Górzyckie oraz przystankach osobowych: Radów i Górzyca. Perony będą wyższe, co ułatwi wsiadanie do pociągów.

- Lepszy komfort podróży zapewnią nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - zapowiedziały PKP PLK.

Przebudowana zostanie sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wymiana 28 rozjazdów, które zostaną wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania, zapewni sprawny przejazd pociągów m.in. w okresie zimowym.

Prace na 9 przejazdach kolejowo-drogowych zwiększą poziom bezpieczeństwa pasażerów pociągów i kierowców. Szczególnie dla ruchu towarowego ważne będą prace na 27 obiektach inżynieryjnych, w tym 2 wiaduktach i moście.

Prace w toku


Obecnie na lubuskim odcinku Nadodrzanki trwają prace na łącznicach kolejowych Jerzmanice Lubuskie - Rzepin - Drzeńsko (linie nr 821 i 822). Przebudowywana jest także stacja w Rzepinie. 

Rozpoczęły się również prace w torze nr 1 na odcinku Niedoradz - Zielona Góra. Roboty zostaną zakończone w czwartym kwartale 2018 r., a ich efektem będzie podniesienie prędkości z 40 km/h do 120 km/h.

Jeszcze w tym roku ma ruszyć przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Stefana Batorego w Zielonej Górze, który obecnie stanowi „wąskie gardło” dla transportu autobusowego.

Nowy obiekt będzie szerszy, co umożliwi bezkolizyjny ruch autobusów komunikacji miejskiej. Wiadukt zyska także nowe, wygodniejsze przejścia dla pieszych.

Ponadto na stacji Zielona Góra ruszy w tym roku rozbudowa tunelu, umożliwiająca przejście na północną stronę miasta oraz zadaszenie peronów, dojść do peronów i tunelu. Roboty zakończą się w grudniu 2018 r. Obie inwestycje są realizowane wspólnie z miastem Zielona Góra.

Roboty zakończone


- Tylko w 2016 r. PLK zapewniły pasażerom wygodniejszą obsługę dzięki przebudowie peronów na stacjach: Głogów Huta, Brzeg Głogowski oraz Czerna. Dodatkowo remont obiektów między Zieloną Górą a Czerwieńskiem umożliwił sprawniejszy przejazd pociągów - podał zarządca kolejowej infrastruktury.

- Na dolnośląskim odcinku Nadodrzanki w ubiegłym roku zakończono remont toru numer 2 odcinka Rudna Gwizdanów - Głogów. Łączna wartość prac na Nadodrzance w 2016 r. to prawie 100 mln zł - podsumował.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018