Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Opłata za foliowe torby to nie podatek

Autor:  wnp.pl (D.C.).  |  13-09-2017 13:28  |  aktualizacja: 13-09-2017 14:15
- Opłata za plastikową torbę nie jest podatkiem, ponieważ nie jest obowiązkową płatnością. Każdy z nas będzie miał wybór, czy zapakować zakupy w plastikową torbę i za nią zapłacić, czy zapakować je do torby wielokrotnego użytku i w bardzo łatwy sposób tej opłaty uniknąć - wyjaśnia Ministerstwo Środowiska.

W lipcu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Tym projektem zajmuje się teraz Sejm, zakłada on, że od 1 stycznia 2018 r. torby foliowe nie będą już oferowane w sklepach za darmo.

Już 13 krajów UE wprowadziło opłaty za torbę foliową wydawaną w sklepie

Zobacz 1112 największych firm przemysłowych w Polsce (jedyny taki raport w polskim internecie)

Torba foliowa w sklepie miałaby kosztować co najmniej 20  groszy, ale może to być także 1 zł. Część przedstawicieli opozycji twierdzi, że to jest kolejny podatek. Resort środowiska odpiera te zarzuty. 

- Opłata recyklingowa za lekką torbę foliową wynika z wymogów Unii Europejskiej i bardzo łatwo można jej uniknąć, używając toreb wielokrotnego użytku. Rząd nie planuje wprowadzić nowego podatku - przekonuje Ministerstwo Środowiska.

Z danych resortu wynika, że w Polsce każdy mieszkaniec zużywa rocznie, według szacunków, około 250–300 toreb foliowych różnego rodzaju.

- Cykl życia takiej torby jest niezwykle krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle ile trwa pokonanie drogi z zakupami ze sklepu do domu. Następnie torby foliowe stają się odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Odpad ten niezwykle trudno usunąć ze środowiska – mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. 

Doświadczenia innych krajów UE wskazują, że opłata recyklingowa pozwala ograniczyć zużycie toreb foliowych nawet o 90 proc. 

Już 13 krajów UE wprowadziło opłaty za torbę foliową wydawaną w sklepie, są to Irlandia, Wielka Brytania, Łotwa, Malta, Holandia, Chorwacja, Bułgaria, Czechy, Estonia, Słowacja, Austria, Węgry, Belgia, a niektóre wkrótce całkowicie zabronią użycia torebek foliowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018