Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Instalacja koksowania w Lotosie z zapasowym generatorem

Autor:  wnp.pl (PA)  |  13-09-2017 11:33
Agregat prądotwórczy o mocy 2500 kVA zabezpieczy budowaną w ramach projektu EFRA instalację DCU na terenie gdańskiej rafinerii Grupy Lotos przed awarią zasilania energii elektrycznej.

- Do rafinerii dostarczony został agregat prądotwórczy napędzany silnikiem diesla o mocy ok. 1700 kW (ok. 2300 KM), przeznaczony do bezpiecznego zatrzymania instalacji DCU w przypadku awarii trzech niezależnych źródeł zasilania zakładu - informuje Marcin Chorosz, inżynier projektu EFRA.

Jednorazowe zatankowanie generatora to koszt około 15 tys. zł.
Fot. Mat. pras.

Łączna moc generatora to 2500 kVA. Jest on wyposażony w zbiornik paliwa mieszczący 3,5 tys. litrów oleju napędowego, co oznacza, że jego jednorazowe zatankowanie to koszt około 15 tys. zł. Całość kontenera waży około 30 ton.

Zobacz 1112 największych firm przemysłowych w Polsce (jedyny taki raport w polskim internecie)

Instalacja DCU (z angielskiego - delayed coking unit), czyli opóźnionego koksowania, to serce realizowanego w Grupie Lotos projektu EFRA, który ma doprowadzić do wyeliminowania ciężkiej pozostałości po przerobie ropy naftowej w gdańskim koncernie, a zamiast tego zwiększyć produkcję wysokomarżowych paliw o 900 tys. ton rocznie. Produktem ubocznym będzie także 350 tys. ton konfekcjonowanego koksu, na odbiór którego Lotos ma już wieloletnią umowę.

Po zakończeniu realizacji projektu EFRA, co planowane jest w pierwszym kwartale 2018 roku, docelowo marża rafineryjna koncernu ma się zwiększyć przeciętnie o około 2 dolary na każdej przerobionej baryłce ropy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018