Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Astaldi czy EEW? Walka o spalarnię w Gdańsku coraz większa

Autor:  wnp.pl (TE)  |  13-09-2017 14:57
EEW Energy from Waste złożyła w Sądzie Okręgowym w Gdańsku skargę na decyzję KIO, która dotyczy wyników przetargu na budowę tamtejszej spalarni odpadów. KIO nakazała wykluczenie oferty EEW, która pierwotnie zwyciężyła w przetargu.

  • Prywatny partner ma zaprojektować i wybudować spalarnię, a następnie przez 25 lat być jej operatorem.
  • Planowane moce przerobowe instalacji to 160 tys. ton odpadów rocznie.
  • Spór o kontrakt może zagrozić harmonogramowi przedsięwzięcia.

Zakład, który będzie działać pod nazwą Port Czystej Energii, powinien zostać wybudowany do końca 2020 r.
fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Przypomnijmy, że KIO uwzględniła odwołanie konsorcjum Astaldi ws. wyników przetargu na budowę w formule partnerstwa publiczno-prywatnego spalarni odpadów w Gdańsku. W efekcie to właśnie do tego wykonawcy może trafić pokaźny kontrakt.

Zobacz 1112 największych firm przemysłowych w Polsce (jedyny taki raport w polskim internecie)

- W wyniku rozstrzygnięcia KIO zamawiający został zobowiązany do ponownej oceny ofert, odrzucenia oferty konkurentów i wyboru oferty konsorcjum jako najkorzystniejszej, co tym samym otwiera mu drzwi do realizacji umowy PPP, której wartość przekracza 1,5 mld zł - informowała wówczas kancelaria DZP, która reprezentuje konsorcjum Astaldi.

Zobacz więcej: Spalarnia odpadów w Gdańsku jednak dla konsorcjum Astaldi?

Michał Dzioba, prezes komunalnej spółki Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, komentował wówczas, że spółka intensywnie pracuje nad tym, aby jak najszybciej ruszyć z inwestycją. Podtrzymał też deklarowany w dotychczasowych harmonogramach termin zakończenia budowy do grudnia 2020 r.

Zobacz więcej: Spalarnia odpadów Gdańsku ma być gotowa do końca 2020 r.

Skarga złożona


W środę EEW wystosowało komunikat, w którym podało, że Zakład Utylizacyjny podporządkował się poleceniom KIO.

- Pod względem merytorycznym nie jesteśmy w stanie zrozumieć bezpodstawnych argumentów naszego konkurenta, który przegrał w postępowaniu przetargowym, stąd też decyzja KIO bardzo nas zadziwiła - powiedział cytowany w komunikacie Frank Paasche, prezes EEW Polska.

- Właśnie dlatego 11 września złożyliśmy w Sądzie Okręgowym w Gdańsku skargę. Chcemy tym samym, aby całkowicie pozbawione uzasadnienia zarzuty zostały prawnie obalone - dodał.

Dodał, że spółce zależy na tym, aby potwierdzić pierwotną decyzję Zakładu Utylizacyjnego właśnie EEW.

- Jesteśmy gotowi, zgodnie z zaoferowanymi przez nas wiążącymi warunkami, wybudować i eksploatować dla Gdańska zakład termicznego przetwarzania odpadów zgodnie z najnowszym stanem techniki - stwierdził natomiast Bernard M. Kemper, prezes europejskiej grupy EEW.

O aktualne stanowisko do sprawy poprosiliśmy też samego zamawiającego. Opublikujemy je po otrzymaniu odpowiedzi.

Spalarnia w Gdańsku


W ramach inwestycji partner prywatny ma zaprojektować i wybudować spalarnię, a następnie przez 25 lat być jej operatorem. W lipcu informowano, że zakład, który będzie działać pod nazwą Port Czystej Energii, powinien zostać wybudowany do końca 2020 r.

Odpady do spalarni, która ma stanąć na terenie Zakładu Utylizacyjnego, będą dostarczać zakłady zagospodarowania odpadów z trzech regionów: gdańskiego, tczewskiego, kwidzyńskiego. Planowane moce przerobowe instalacji to 160 tys. ton rocznie.

Miasto Gdańsk oczekuje także na kluczową decyzję o przyznaniu dofinansowania unijnego, która powinna zapaść w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w najbliższych miesiącach. Maksymalny poziom dotacji to 68 proc. wartości inwestycji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018