Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Lotos i PGNiG zainteresowane kolejnymi koncesjami w Norwegii

Autor:  wnp.pl (Piotr Apanowicz)  |  13-09-2017 16:17
Rekordowa liczba przedsiębiorstw naftowych złożyła wnioski o przyznanie morskich koncesji poszukiwawczych w ramach rundy licencyjnej APA 2017 w Norwegii. Wśród 39 podmiotów są także spółki zależne Grupy Lotos i PGNiG.

  • Rekordowa liczba firm złożyła wnioski o koncesje w ramach rundy licencyjnej APA 2017 w Norwegii.
  • Wśród 39 firm znalazły się spółki zależne Grupy Lotos i PGNiG.
  • Koncesje rozdysponowane zostaną ostatecznie na początku 2018 roku.

39 firm jest zainteresowanych nowymi koncesjami na dojrzałych obszarach Norweskiego Szelfu Kontynentalnego

****************

Wprowadzone przez norweski rząd w 2003 roku rundy licencyjne APA (Awards in Predefined Areas) dotyczą dobrze rozpoznanych i dojrzałych obszarów na Morzu Północnym, Morzu Norweskim oraz Morzu Barentsa, których ewentualna eksploatacja ma na celu maksymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury wydobywczej.

W ramach tegorocznej rundy można było aplikować o udzielenie koncesji na łączny obszar 177,17 tys. km kw., w porównaniu do 139,94 tys. km kw. rok wcześniej.

39 złożonych wniosków w tegorocznej rundzie licencyjnej to o ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej i o 20 proc. więcej niż w dotychczas rekordowej rundzie APA 2014.

- Dalsza działalność poszukiwawcza jest kluczowa dla przyszłego tworzenia wartości i utrzymania zatrudnienia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (NCS), dlatego z zadowoleniem przyjmujemy rekordową liczbę wniosków od tak zróżnicowanej grupy firm - skomentował Terje Søviknes, norweski minister ropy i energii.

Wśród wnioskodawców znajdują się zarówno duże międzynarodowe koncerny (Shell, Exxon Mobil, Conoco Phillips, ENI, Statoil, Total czy Repsol), doświadczone podmioty średniej wielkości (Aker BP, Centrica, Dong, Engie, MOL, OMV czy Suncor Energy), a także mniejsze spółki poszukiwawcze (wśród nich Faroe Petroleum, Lotos Exploration & Production Norge, PGNiG Upstream Norway czy Okea).

Znalazły się wśród nich także nowo utworzone spółki bez żadnego doświadczenia na norweskim szelfie.

- Jest niezwykle istotne, aby dodatkowe zasoby węglowodorów zlokalizowane w pobliżu eksploatowanych złóż zostały odkryte na czas i świetnie, że firmy naftowe zdają sobie z tego sprawę - uważa  Torgeir Stordal, dyrektor ds. poszukiwań w Norweskim Dyrektoriacie ds. Ropy.

Jego zdaniem główne powody, dla których operatorzy wciąż są zainteresowani poszukiwaniami w najlepiej rozpoznanych i najbardziej wyeksploatowanych obszarach szelfu, to szereg nowych badań sejsmicznych z ostatnich lat, które przyczyniły się do lepszego poznania tego co znajduje się w tym rejonie pod dnem morskim, a także redukcje kosztów wydobywczych, które wpływają na wzrost opłacalności realizowanych projektów.

Runda licencyjna APA 2017 została ogłoszona w maju obecnego roku. Koncesje dla poszczególnych operatorów zostaną ogłoszone na początku 2018 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018