Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Są wnioski o upadłość spółek zależnych Vistalu

Autor:  wnp.pl (PIM)  |  13-09-2017 20:38
Zarząd Vistalu Gdynia poinformował o wnioskach dotyczących upadłości trzech spółek zależnych. Wnioski wpłynęły do sądu w Gdańsku dzisiaj. Kurs Vistalu wciąż spada.

Pierwszą jest Vistal Eko, którego wierzyciel złożył w Sądzie Rejonowym Gdańsk - Północ wniosek o ogłoszenie upadłości. Kwota główna wierzytelności wierzyciela, który złożył wniosek o upadłość wobec Vistal Eko to 840 988,02 złotych. Zarząd spółki zależnej poinformował Vistal, iż zamierza uregulować wierzytelność.

Fot. PTWP

Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Vistal Offshore złożył także jeden z jej wierzycieli. Kwota główna wierzytelności tego wierzyciela wobec Vistal Offshore to 112 656,99 zł. Zarząd Vistal Offshore poinformował, że zaspokoił tą wierzytelność.

Wniosek o ogłoszenie upadłości złożyła także w tym samym gdańskim sądzie Vistal Construction, kolejna spółka zależna Vistalu Gdynia.

To nie jedyne zmartwienia gdyńskiej firmy. Na giełdzie akcje Vistal Gdynia zanotowały istny rajd w dół po tym, jak spółka dokonała aktualizacji wyceny kontraktów budowlanych.

Przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie ubiegłego roku kosztowały one ponad 10 zł, od tego czasu nieustannie spadają. Na początku września zeszły poniżej 6 złotych, a 8 września osiągnęły 5,1 złotego. Od tego poziomu zaczął się błyskawiczny spadek. Aktualny kurs to 2,8 zł.

Trudny przegląd


Lawinę uruchomił podany w sobotę komunikat o wynikach przeglądu przychodów i kosztów długoterminowych kontraktów budowlanych oraz późniejszej aktualizacji budżetów tych kontraktów.

Według szacunków Vistalu w wyniku aktualizacji tych budżetów, „może dojść do obniżenia wyniku na realizowanych i zakończonych kontraktach budowlanych spółki, co wpłynie negatywnie na jednostkowy wynik finansowy brutto spółki” za pierwsze półrocze tego roku. Zmniejszy się on o kwotę około 42,9 mln zł, a skonsolidowany wynik finansowy brutto grupy kapitałowej Vistal Gdynia o kwotę około 88,1 mln zł.
Więcej: Vistal stracił prawie połowę wartości. Handel akcjami wstrzymano

Po wczorajszym spadku dzisiaj kurs Vistalu Gdynia nadal mocno szedł w dół. Spadł o 28,57 proc., do 2 złotych za akcję.

Zobacz 1112 największych firm przemysłowych w Polsce (jedyny taki raport w polskim internecie)

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018