Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Ruszyła modernizacja stacji Gdańsk Główny. Będą utrudnienia

Autor:  wnp.pl/PAP  |  13-09-2017 20:26
PKP Polskie Linie Kolejowe za 62 mln zł planują kompleksowo zmodernizować perony oraz przejścia podziemne. Będą windy i schody ruchome. Planowany jest też remont budynku dworca w Gdańsku.

  • Prace trwać będą do stycznia 2020 roku. Przebudowane zostaną dwa perony, układ torowy, sieć trakcyjna i dwa przejścia podziemne.
  • Gruntowną modernizację przejdzie też zabytkowy budynek dworca Gdańsk Główny.
  • Łączny koszt modernizacji wynosi 62 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Fot. Shutterstock

Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obecnie prowadzona jest rozbiórka peronu nr 2 (od strony wiaduktu Błędnik) oraz przylegającego toru i sieci trakcyjnej. Demontowana jest konstrukcja wiaty. Przygotowywane są też prace w przejściu podziemnym łączącym budynek dworca z peronami.

W grudniu, równolegle z rozbiórką dotychczasowego peronu, ma się rozpocząć budowa nowego peronu. PKP PLK poinformowały, że wiosną przyszłego roku, podczas szczególnie intensywnych prac, obiekt będzie wyłączony z eksploatacji, a podróżni będą korzystać z sąsiedniego peronu nr 1.
 
Zobacz 1112 największych firm przemysłowych w Polsce (jedyny taki raport w polskim internecie)

Roboty na peronie nr 1 mają się rozpocząć w czerwcu 2018 roku. Nowe perony będą wyższe, wyposażone w odrestaurowane wiaty, oświetlenie i antypoślizgową nawierzchnię. Zamontowane zostaną nowe ławki, tablice informacyjne i zegary. Inwestor zapewnia, że standard obsługi i dostęp na perony z przejścia podziemnego poprawią cztery windy i schody ruchome.

Zabytkowy dworzec też do remontu

Inwestycja na stacji Gdańsk Główny realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączny koszt modernizacji stacji Gdańsk Główny wynosi 62 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

W lutym br. PKP PLK poinformowały, że jeszcze w tym roku chcą rozpocząć gruntowną modernizację zabytkowego budynku dworca Gdańsk Główny. Planowane jest m.in. odtworzenie historycznego wyglądu holu głównego i dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach modernizacji gruntownie przebudowane zostanie wnętrze obiektu. Wymienione mają być wszystkie instalacje oraz okna i drzwi, odnowiona elewacja oraz uporządkowany teren przyległy. Projekt przewiduje m.in. utworzenie nowego tunelu podziemnego, który połączy istniejące przejścia na perony z przystankami tramwajowymi i przejściem pod ulicą Podwale Grodzkie.

Dworzec Główny w Gdańsku zbudowany w stylu tzw. "gdańskiego renesansu" powstał w latach 1894-1900. Część główna została oddana do użytku w październiku 1900 roku. W 1945 r. został podpalony a po II wojnie światowej odbudowany.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018