Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Więcej Elektrobudowy na budowie tarczy antyrakietowej

Autor:  wnp.pl (TE)  |  14-09-2017 16:10
Elektrobudowa podpisała z Amec Foster Wheeler Environment & Infrastructure aneks do umowy podwykonawczej w ramach budowy Systemu Obrony Przeciwrakietowej AEGIS w Redzikowie.

Kontrakt na wykonanie wraz z dostawami instalacji elektrycznych i teletechnicznych Elektrobudowa pozyskała w maju 2016 r. Podpisany aneks zwiększa wartość umowy o 1,6 mln USD netto - do 13,1 mln USD netto.

Na budowie tarczy antyrakietowej w Redzikowie katowicka Elektrobudowa jest obecna od maja 2017 r.
fot. mat. pras.

Zobacz 1112 największych firm przemysłowych w Polsce (jedyny taki raport w polskim internecie)

W ramach dodatkowych prac Elektrobudowa ma zrealizować dostawę i montaż zasilania rezerwowego w oparciu o generator z silnikiem diesla o mocy 2000 kW. Termin ukończenia kontraktu pozostaje bez zmian i mija 30 października 2017 r.

Baza w Redzikowie


Według planów, zlokalizowana pod Słupskiem amerykańska baza rakiet przechwytujących pociski balistyczne w 2018 r. ma osiągnąć pełną gotowość do działania.

Będzie ona elementem europejskiej części tarczy antyrakietowej (European Phased Adaptive Approach), którą współtworzy także baza rakiet przechwytujących w Rumunii.

Polsko-amerykańska umowa o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących została zawarta w sierpniu 2008 r., weszła w życie trzy lata później.

Pierwotna koncepcja zakładała umieszczenie w Polsce bazy pocisków dalekiego zasięgu, naprowadzanych przez radar w Czechach.

We wrześniu 2009 r. prezydent Barack Obama ogłosił zmianę planów i wykorzystanie nie rakiet dalekiego zasięgu, lecz średniego zasięgu pocisków SM-3, wykorzystywanych już m.in. do osłony amerykańskich wojsk na Starym Kontynencie.

Zmianę uzasadniano względami strategicznymi, technicznymi i finansowymi. Aneks do umowy podpisano w 2010 r.

Zobacz więcej informacji nt. bazy w Redzikowie

Po pierwszym półroczu 2017 r. Elektrobudowa miała na poziomie skonsolidowanym 356,06 mln zł przychodów wobec 528,22 mln zł rok wcześniej. Grupa odnotowała 17,21 mln zł zysku netto wobec 22,94 mln zł zysku przed rokiem.

Zobacz więcej: W Elektrobudowie chudszy portfel i mniejsze zatrudnienie

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018