Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Spalarnia w Gdańsku zostanie wybudowana przez Astaldi

Autor:  wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)  |  13-11-2017 18:04  |  aktualizacja: 13-11-2017 18:02
Włosko-francuskie konsorcjum może szykować się na podpisanie umowy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, która będzie obowiązywać przez 25 lat.

  • Umowa z wykonawcą spalarni ma zostać podpisana jeszcze w 2017 r.
  • Rok 2018 będzie przeznaczony na prace projektowe, a budowa będzie prowadzona w latach 2019-2020.
  • Planowane moce przerobowe instalacji to 160 tys. ton odpadów rocznie.

fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał decyzję o odrzuceniu oferty drugiego wykonawcy, tym samym potwierdzając skuteczność wyboru dokonanego przez Zakład Utylizacyjny - poinformował inwestor.

Przypomnijmy, że na początku września niemiecka spółka EEW Energy from Waste złożyła w sądzie skargę na decyzję KIO, która dotyczyła wyników przetargu na budowę spalarni w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

KIO nakazała wykluczenie oferty EEW, która pierwotnie zwyciężyła w przetargu. W tej sytuacji zamawiający wybrał - po ponownej ocenie - konsorcjum włoskich spółek Astaldi i Termomeccanica Ecologia wraz z francuskim TIRU.

Wkrótce umowa

- Walka oferentów o kontrakt na zaprojektowanie, budowę i eksploatację gdańskiej spalarni odpadów była zacięta i toczyła się do ostatniej instancji odwoławczej - podkreślił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

- Ostatecznie uzyskaliśmy potwierdzenie decyzji, iż naszym partnerem w tym projekcie będzie konsorcjum włosko-francuskie. Obecnie przygotowujemy się do podpisania umowy z wybranym wykonawcą. Zakładamy, że nastąpi to jeszcze w tym roku - dodał Grzelak.

Jak podał Zakład Utylizacyjny, EEW ma jeszcze formalne możliwości złożyć skargę na drugi wyrok KIO. Nie stanowi to już jednak przeszkody prawnej do podpisania umowy z konsorcjum Astaldi.

- Czekamy teraz na decyzję o dofinansowaniu projektu z funduszy europejskich, której spodziewamy się w najbliższym czasie. Nie siedzimy jednak z założonymi rękami - powiedział Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

- Zgodnie z prawem zamówień publicznych, przechodzimy obecnie tzw. kontrolę uprzednią, wymaganą dla określonych inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej - dodał.

W zgodzie z założeniami, przyszły rok będzie poświęcony na zaprojektowanie spalarni, a budowa przewidziana jest na lata 2019-2020.

Spalarnia w Gdańsku


Pod koniec czerwca wpłynęły dwie oferty końcowe w ramach dialogu konkurencyjnego. Złożyły je niemieckie EEW (poprzez spółkę ITPOK Gdańsk) oraz konsorcjum złożone ze spółek Astaldi, Termomeccanica Ecologia oraz TIRU.

Ceny zaproponowane przez obu oferentów były zbliżone. EEW zaoferowało 426,3 mln zł za zaprojektowanie i wybudowanie spalarni.

Cena włosko-francuskiego konsorcjum jest o 37,5 mln zł wyższa. Uśrednione roczne koszty eksploatacji instalacji wahają się od 29,2 mln zł (konsorcjum Astaldi) do 31,5 mln zł (EEW).

W ramach inwestycji partner prywatny ma zaprojektować i wybudować spalarnię, a następnie przez 25 lat być jej operatorem. Obiekt, który będzie działać pod nazwą Port Czystej Energii, stanie na terenie Zakładu Utylizacyjnego. Paliwo będą dostarczać zakłady zagospodarowania odpadów z trzech regionów: gdańskiego, tczewskiego, kwidzyńskiego. Planowane moce przerobowe instalacji, która będzie produkować energię elektryczną i cieplną, to 160 tys. ton opadów rocznie.

Maksymalny poziom dotacji unijnej, o której zadecyduje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to 68 proc. wartości inwestycji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018