Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Erbud zwiększa zatrudnienie i zachowuje optymizm

Autor:  wnp.pl (TE)  |  14-11-2017 09:59  |  aktualizacja: 14-11-2017 11:16
Grupa od początku roku powiększyła załogę o ok. 18 proc. Zarząd - mimo trudnej sytuacji na rynku - oczekuje pozytywnych perspektyw dzięki dobremu portfelowi zleceń.
Spalarnia odpadów w Koninie (na pierwszym planie), którą wybudowało konsorcjum z udziałem Erbudu.
fot. mat. pras.
  • W 2017 r. grupa zwiększyła zatrudnienie o 18 proc. - do 2309 pracowników.
  • Portfel zleceń na koniec września opiewał na 2,11 mld zł i był wyższy o 5 proc. niż rok wcześniej.
  • Do realizacji w 2018 r. są zaplanowane prace o wartości ok. 1,38 mld zł.

Po trzech kwartałach Erbud miał na poziomie skonsolidowanym 1,28 mld zł przychodów wobec 1,21 mld zł rok wcześniej. Grupa wypracowała ok. 15 mln zł zysku netto wobec ok. 18 mln zł zysku rok wcześniej (bez uwzględniania zdarzeń jednorazowych z 2016 r).

Erbud podkreślił, że spadek zysku był spowodowany wyższymi kosztami działalności finansowej oraz wyższą efektywną stopą podatkową w 2017 r.

Jednak w samym trzecim kwartale 2017 r. zysk netto wyniósł 8 mln zł i był o 94 proc. wyższy niż w trzecim kwartale 2016 r.

Rynek trudny, wyniki dobre

Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu, podkreślił, że wyniki grupy są bardzo pozytywne na tle sytuacja na polskim rynku budowlanym. Dodał, że jest ona trudna z powodu niedoborów kadrowych, presji płacowej czy rosnących cen materiałów budowlanych.
Dariusz Grzeszczak. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Dariusz Grzeszczak. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Prezes wskazał, że dobre wyniki grupy na koniec trzeciego kwartału są związane przede wszystkim z budownictwem kubaturowym w kraju.

- Cieszy nas jednak równocześnie stabilny poziom wyników osiąganych przez segment przemysłu, a więc głównie przez grupę Erbud Industry - stwierdził Grzeszczak.

- Jest to znaczące osiągnięcie w świetle obecnego impasu na rynku budownictwa dla energetyki, a więc małej liczby przetargów i zamówień publicznych oraz wojny cenowej między wykonawcami - dodał.

Zobacz także: Erbud wspólnie z Fortum zmodernizuje ciepłownię w Częstochowie

Stabilne zamówienia

Portfel zleceń grupy na koniec września wyniósł łącznie 2,11 mld zł i był wyższy o 5 proc. niż rok wcześniej. Do realizacji w 2018 r. są zaplanowane prace o wartości ok. 1,38 mld zł. Środki pieniężne na koniec września 2017 r. wyniosły 139,1 mln zł (wzrost 8 proc. rdr).

Grzeszczak zaznaczył, że znaczące kontrakty, których realizacja przypada na nadchodzący rok, pozwala grupie ze spokojem patrzeć w przyszłość.

- Możemy selektywnie podchodzić do nowych zapytań ofertowych, co w obliczu wielu obiektywnych przeszkód, jakie będzie musiała pokonać w najbliższym czasie polska branża budowlana, należy uznać za sytuację komfortową - wskazał prezes.

Dodał, że Erbud nie odczuwamy niedoborów kadrowych. Od początku 2017 r. zatrudnienie zwiększyło się o 18 proc. - do 2309 pracowników.

- Mamy nadzieję, że przyszły rok przyniesie ożywienie koniunktury za sprawą uruchomienia środków unijnych z perspektywy 2014-2020, zwłaszcza w zakresie budownictwa inżynieryjno-drogowego oraz przemysłowego - podsumował Grzeszczak.

Erbud

Wśród znaczących akcjonariuszy Erbudu znajdują się: Wolff & Mueller (32,4 proc.), członkowie zarządu Dariusz Grzeszczak (22,7 proc.) oraz Józef Zubelewicz (5,2 proc.), a także NN OFE (9,3 proc.) oraz Aviva OFE Aviva BZ WBK (9,2 proc.).

Grupa zajmuje 6. miejsce wśród największych generalnych wykonawców w Polsce. W 2016 r. jej przychody wyniosły 1,78 mld zł.

Zobacz więcej: Oto największe spółki budowlane w Polsce
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018