Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Biuro zamiast Poloneza. Nowe życie FSO

Autor:  wnp.pl (PIM)  |  14-11-2017 14:33  |  aktualizacja: 14-11-2017 15:04
Na terenach dawnej FSO na warszawskim Żeraniu powstaje nowoczesny biurowiec. Wejdzie w skład wielofunkcyjnego kompleksu, łączącego nietypową postindustrialną architekturę i unikatowe cechy funkcjonalne pofabrycznych hal magazynowych, które zostaną w nim wykorzystane. Oddanie do użytku planowane jest na przełomie I i II kwartału 2018 r.

  • Trzykondygnacyjny biurowiec ma mieć 3,8 tys. m kw powierzchni biurowej i 4 tys. m kw powierzchni konferencyjnej.
  • Zachowana zostanie część starego wyposażenia.
  • Działające obok biurowca centrum targowo-kongresowe Global EXPO dysponować ma największą w stolicy halą targową o powierzchni 12,5 tys. m kw.

W miejscu FSO ma powstać nowoczesny biurowiec.
Fot. Materiały prasowe

Nowy biurowiec mieści się u zbiegu trasy Toruńskiej i ul. Modlińskiej, przy najruchliwszym węźle komunikacyjnym Warszawy, umożliwiając sprawny dojazd praktycznie z każdej części miasta. Obiekt będzie zapewniać ponad 3,8 tys. m kw. komfortowej powierzchni biurowej na trzech kondygnacjach, dostęp do sal konferencyjnych o łącznej powierzchni blisko 4 tys. m kw., miejsca parkingowe i bogate zaplecze gastronomiczne.

Deweloper chce wykorzystać charakter dawnych hal produkcyjnych i zachować część wyposażenia, np. suwnicę i windę towarową.

Każda z trzech kondygnacji zajmie 1280 m kw. i będzie dzielić się na dwie części o powierzchni 640 m kw każda. Moduły od 20 m kw. będą dawać elastyczne możliwości aranżacji przestrzeni. Budynek ma być w pełni klimatyzowany i będzie posiadać dwie przestronne windy, elegancki hol wejściowy i nowoczesne rozwiązania techniczne i teleinformatyczne, zapewniając tym samym komfortowe warunki pracy. Dodatkowo w częściach wspólnych zaplanowano strefę odpoczynku.

- Dzięki wykorzystaniu oryginalnych elementów dawnej hali FSO budynek zachowuje industrialny charakter, surowy design i niepowtarzalny klimat miejsca, wyróżniając się pod tym kątem na tle innych biurowców w Warszawie. W bezpośrednim sąsiedztwie mieścić się będzie tętniąca życiem część targowo-kongresowa Global EXPO, hotel klasy biznes, ale i galeria z ofertą budownictwa i wyposażenia wnętrz. Z tego też względu dobrze powinny się tu czuć firmy związane z tymi branżami. Stworzymy też nowoczesną przestrzeń coworkingową dla małych i średnich firm z branży architektonicznej, budownictwa czy aranżacji wnętrz i designu – mówi Radosław Tracz, prezes zarządu spółki Global EXPO.

Działające obok biurowca centrum targowo-kongresowe Global EXPO dysponować ma największą w stolicy halą targową o powierzchni 12,5 tys. mkw. pod jednych dachem i piętrem konferencyjnym i restauracją na 350 miejsc. Zarządzać nim będzie doświadczony partner, wieloletni operator hali przy ul. Marsa - firma Centrum Targowo-Kongresowe (dawne Międzynarodowe Targi Polska). Hotel z kolei będzie funkcjonować w ramach jednej z największych sieci hotelowych. W strefie wystawienniczej mieścić się będą showroomy firm z ofertą dla branży budownictwa i wyposażenia wnętrz i designu.

Fabrykę Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu zaczęto budować w 1948 roku. Pierwotnie miały w niej powstawać samochody na licencji Fiata. Ostatecznie w 1950 roku z taśm produkcyjnych zaczęły zjeżdżać Warszawy na licencji radzieckiej. Potem były m.in. Syrenki, Fiaty 1500, Polonezy, Daewoo Lanos i Chevrolet Aveo. Firma przechodziła przez ręce Daewoo, Generaql Motors i ukraińskiej AvtoZAZ. Produkcję aut zakończono w 2011 roku. Zbudowaną w 1998 roku lakiernię zamknięto na cztery spusty, a w hali montażu powierzchnię wynajmowano na magazyny. Część terenu wykupiła Mennica Polska.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018