Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

PeBeKa liczy na polskie budownictwo i ekspansję zagraniczną

Autor:  wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)  |  20-11-2017 10:19  |  aktualizacja: 20-11-2017 10:17
Spółka, wbrew swojej nazwie, nie chce budować tylko kopalń. Firma, której 100-procentowym właścicielem jest KGHM, zamierza zaistnieć w budownictwie energetycznym, drogowym i hydrotechnicznym, a także wrócić na rynki eksportowe.
Budowa szybu SW-4 dla KGHM Polska Miedź.
fot. PeBeKa
  • Spółka będzie dywersyfikować segmenty działalności.
  • Kontrakt na budowę kotłowni w EC Żerań pierwszym sukcesem.
  • Firma pracuje nad powrotem na rynku zagraniczne.

W 2016 r. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa miało 559,01 mln zł przychodów wobec 612,73 mln zł rok wcześniej. Spółka wypracowała 12,04 mln zł zysku netto wobec 13,79 mln zł zysku rok wcześniej.

Obecnie dominującym odbiorcą jej usług jest KGHM, dla którego PeBeKa prowadzi m.in. roboty górnicze i szybowe. W 2016 r. udział KGHM w przychodach spółki z Lubina wyniósł 99,8 proc.

W nadchodzących latach te proporcje jednak się zmienią, bo zarząd zamierza dywersyfikować działalność firmy. Zwłaszcza, że w przeszłości spółka realizowała już sporo kontraktów z różnych segmentów budownictwa.

Energetyczny początek

PeBeKa ma też pierwszy świeży sukces na koncie. W ubiegłym tygodniu konsorcjum, którego jest liderem, podpisało kontrakt na budowę dla PGNiG Termika kotłowni o mocy ok. 390 MWt w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. Wartość zlecenia to prawie 130 mln zł brutto.

Jak poinformował portal wnp.pl Mirosław Skowron, prezes PeBeKa, spółka postrzega budownictwo energetyczne jako jeden z kierunków rozwoju.
Mirosław Skowron. fot. PTWP
Mirosław Skowron. fot. PTWP

Skowron dodał, że z uwagi na rozmiary inwestycji w tym sektorze firma zakłada możliwość startowania w konsorcjach. PeBeKa liczy, że wysoką marżowość kontraktów.

Prezes wskazał również, że pozyskiwanie zleceń spoza głównego segmentu działalności ma pozwolić na optymalizację kosztową spółki, a przede wszystkim na zwiększenie poziomu przychodów i zdobycie nowych kompetencji.

Infrastruktura i eksport

W ostatnich miesiącach PeBeKa - w konsorcjum z Rafako i PBG - złożyła też ofertę na dokończenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Przetarg ten został rozstrzygnięty w ostatnich dniach, jednak tu najlepsze okazało się konsorcjum Budimeksu.

- Kolejnym z kierunków rozwoju, gdzie PeBeKa widzi możliwość rozwoju i wykorzystania potencjału, jest realizacja zadań w obszarze budownictwa hydrotechnicznego - podał Skowron.

Dodał, że spółka interesuje się także rynkiem budownictwa drogowego. W tym kontekście istotny jest list intencyjny, która PeBeKa podpisała w maju 2017 r. z Metallurgical Corporation of China Limited MCC.

Wówczas podkreślano, że list otwiera drogę do współpracy polsko-chińskiej w budownictwie infrastrukturalnym z „jednym z największych na świecie wykonawców inżynieryjnych robót metalurgicznych i dostawców usług operacyjnych w Chinach”.

Prezes pytany o to, czy ta współpraca może się zmaterializować m.in. wspólnym udziałem w przetargach na tunelowe odcinki dróg S1, S3 lub S19, odparł tylko, że PeBeKa zakłada udział MCC tam, gdzie będzie możliwe wykorzystanie kompetencji i zasobów chińskiego koncernu.

Skowron zapowiedział, że poza dywersyfikacją działalności w Polsce, spółka pracuje nad tym, aby znów zaistnieć na rynkach światowych.

W przeszłości firma z Lubina wykonywała prace górnicze czy tunelowe m.in. w Chile, Malezji, Hongkongu, Iranie, Turcji i Algierii.

Ponadto PeBeKa posiada oddział w Kanadzie, którego celem ma być współpraca przy projektach realizowanych w tym kraju przez KGHM.

Inwestycje i zatrudnienie

W 2016 r. na inwestycje PeBeKa wydała 46,4 mln zł, z czego 90 proc. stanowiły wydatki na maszyny górnicze. Firma zatrudnia ok. 1,9 tys. pracowników, z czego pracownicy fizyczni to ok. 1,5 tys. osób.

Skowron wskazał, że spółka prowadzi ciągły proces rekrutacji pracowników posiadających wykształcenie, kwalifikacje do pracy pod ziemią oraz pracowników nadzoru w zakresie prowadzenia prac w kopalniach.

Dodał, że w przypadku dywersyfikowania w nowych dla spółki segmentach PeBeKa korzysta ze współpracy z innymi firmami. Dlatego firma nie rozważa obecnie poszerzania kadr do realizacji nowych zadań.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018