Adam Gawęda, senator PiS, o przyszłości branży górniczej, reindustrializacji i programie dla Śląska
Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała) | 11-01-2018 06:01
| aktualizacja: 10-01-2018 21:39
Obecnie trzeba podkreślać, że brak wykwalifikowanych kadr może być istotną przeszkodą dla dobrego funkcjonowania polskiego górnictwa w kolejnych latach - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Adam Gawęda, senator Prawa i Sprawiedliwości.
- Senator Adam Gawęda wskazuje, że z całą pewnością premier Mateusz Morawiecki będzie kładł nacisk na rozwój gospodarczy i na reindustrializację. Będzie przy tym pilnował kwestii finansowych, żeby każda złotówka była wydawana racjonalnie, z korzyścią dla gospodarki.
- Zdaniem Gawędy w samym górnictwie istotne będą zaplanowane inwestycje oraz wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych.
Rok 2018 będzie dla polskiego górnictwa przełomowy, zważywszy na to, iż skończą się w nim osłony socjalne?
- Rzeczywiście, obecny rok będzie przełomowym rokiem dla górnictwa. Z pewnością do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trzeba przekazać wszystkie nieprodukcyjne części kopalń, które w kolejnych latach mogłyby stanowić dla spółek zbyt duże obciążenie.Bardzo ważne będą kwestie dotyczące górniczych kadr. Należy do tej problematyki podchodzić z dużą rozwagą.
Czytaj także: Adam Gawęda, senator PiS, o nowych kopalniach, „żniwach” w JSW i problemach kadrowych górnictwa

Senator Adam Gawęda zaznacza, że w górnictwie szczególnie istotna będzie realizacja zaplanowanych inwestycji (fot Michał Oleksy/PTWP)
Problem niedoboru fachowców w górnictwie będzie narastał?
- Odejścia najbardziej doświadczonych fachowców na urlopy górnicze rodzą problemy. Zalecam zatem ostrożność w wyzbywaniu się najlepszych kadr, zawsze przecież w przyszłości można alokować pracowników do innych, sąsiednich kopalń. Obecnie trzeba podkreślać, że brak wykwalifikowanych kadr może być istotną przeszkodą dla dobrego funkcjonowania polskiego górnictwa w kolejnych latach.
Czy może się zmienić podejście do górnictwa pod rządami premiera Mateusza Morawieckiego?
- Z całą pewnością premier Mateusz Morawiecki będzie kładł nacisk na rozwój gospodarczy i na reindustrializację. Będzie przy tym pilnował kwestii finansowych, żeby każda złotówka była wydawana racjonalnie, z korzyścią dla gospodarki.
Zobacz również: Bogusław Ziętek, Sierpień 80: Jeżeli nie chcemy zamykania kolejnych kopalń, trzeba się zająć aktywami byłego KHW
Co Pan sądzi o przedstawionym niedawno programie dla Śląska?
- Program dla Śląska obejmuje 70 inwestycji na kwotę 40 mld zł. Mają one umożliwić regionowi odbicie się i dalszy rozwój. Koszyk planowanych inwestycji nie jest zbiorem zamkniętym.
A zatem?
- Mogą dochodzić nowe inicjatywy, które będą wymagały dodatkowego finansowania.
Mówiąc krótko - portfel tak dużego strumienia inwestycji nie jest zamknięty. Ważne jest, żeby program dla Śląska powstawał przy udziale strony społecznej, w drodze merytorycznej dyskusji, wiele tych zadań już jest realizowanych.
W samym górnictwie istotne będą zaplanowane inwestycje oraz wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych.
Czytaj też: Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski: PGG wyda ponad 7,2 mld zł na zwiększenie potencjału produkcyjnego
Ważna będzie także realizacja przedsięwzięć transportowych i drogowych. Myślę, że w przyszłości obejmujących również transport wodny. Dzięki nim można będzie taniej transportować różne towary, w tym także i węgiel, co jest istotne dla Subregionu Zachodniego, szczególnie Raciborza i Wodzisławia Śląskiego.