Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

EEW czy Astaldi? Wkrótce decyzja ws. spalarni w Gdańsku

Autor:  wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)  |  11-01-2018 09:28  |  aktualizacja: 11-01-2018 09:36
Zbliża się finał trwających od pół roku przepychanek o to, kto pozyska kontrakt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na budowę i 25-letnią eksploatację zakładu.

Jak poinformowała portal wnp.pl Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, na 16 stycznia tamtejszy Sąd Okręgowy zaplanował ogłoszenie wyroku ws. skargi złożonej przez EEW Energy from Waste na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej.

Planowane moce przerobowe instalacji, która będzie produkować energię elektryczną i cieplną, to 160 tys. ton opadów rocznie.
fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

To druga skarga złożona przez EEW na decyzję podjętą przez KIO. Dwa orzeczenia, wydane przez Izbę, dotyczyły wykluczenia oferty niemieckiej spółki, czego efektem jest wybór przez inwestora drugiej oferty, należącej do konsorcjum włoskiego Astaldi.

Na początku listopada 2017 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku odrzucił pierwszą skargę EEW na wyrok KIO.

KIO nakazała wykluczenie oferty EEW, która pierwotnie - w lipcu 2017 r. - zwyciężyła w przetargu. W tej sytuacji zamawiający wybrał - po ponownej ocenie - konsorcjum włoskich spółek Astaldi i Termomeccanica Ecologia wraz z francuskim TIRU.

Dwie oferty

Pod koniec czerwca 2017 r. wpłynęły dwie oferty końcowe w ramach dialogu konkurencyjnego -  EEW (poprzez spółkę ITPOK Gdańsk) oraz konsorcjum Astaldi.

EEW zaoferowało 426,3 mln zł netto za zaprojektowanie i wybudowanie spalarni. Cena włosko-francuskiego konsorcjum to 463,7 mln zł netto. Uśrednione, roczne koszty eksploatacji instalacji wynoszą 29,2 mln zł netto (konsorcjum Astaldi) oraz 31,5 mln zł netto (EEW).

Kontrakt na ćwierć wieku

W ramach inwestycji partner prywatny ma zaprojektować i wybudować spalarnię, a następnie przez 25 lat być jej operatorem.

Obiekt, który będzie działać pod nazwą Port Czystej Energii, stanie na terenie Zakładu Utylizacyjnego. Paliwo będą dostarczać zakłady zagospodarowania odpadów z trzech regionów: gdańskiego, tczewskiego, kwidzyńskiego.

Planowane moce przerobowe instalacji, która będzie produkować energię elektryczną i cieplną, to 160 tys. ton opadów rocznie.

Maksymalny poziom dotacji unijnej, o której zadecyduje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to 68 proc. wartości inwestycji.

Zobacz też: Budowa spalarni odpadów w Szczecinie zakończona. Trwają odbiory

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018