Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gielda, bankowość, ubezpieczenia

INNE SERWISY:

Inwestor przejął zadłużenie Petrolinvestu

Autor: WNP.PL (PA)
19-05-2017 12:12
Inwestor przejął zadłużenie Petrolinvestu
Fot. Shutterstock

Zarząd Petrolinvestu poinformował o zawarciu przez inwestora z branży wydobywczej umowy przelewu na rzecz banków PKO BP i BGK przysługującej im wobec spółki wierzytelności z tytułu zaciągniętego w 2007 r. kredytu na równowartość 300 mln zł.

Zawarcie umowy przelewu wierzytelności nastąpiło w ramach procesu negocjacji i realizacji warunków transakcji polegającej w szczególności na sprzedaży przez spółkę zależną od Petrolinvestu - Occidental Resources - udziałów w firmie OTG na rzecz spółki celowej z grupy spółek działających w interesie wspomnianego inwestora.
Zawarcie tej umowy pozwala na przystąpienie do dalszej realizacji uzgodnień spółki i inwestora dokonanych w procesie dotychczasowych negocjacji.

Kluczowe elementy transakcji obejmują m.in. sprzedaż 100 proc. udziałów w spółce OTG na rzecz spółki celowej utworzonej w tym celu przez inwestora, nabycie przez podmiot wskazany przez inwestora zobowiązań Petrolinvestu z tytułu wspomnianej umowy kredytu (którego saldo na dzień 8 maja 2017 r. wynosi 29,48 mln dolarów), a także przyznanie Petrolinvestowi opcji „call” na 70 udziałów serii B spółki celowej (odpowiadających 7 proc. prawu udziału w jej zysku) bez prawa głosu

Petrolinvest podkreśla, że jako konsekwencję nabycia, inwestor wyraził zgodę na uznanie zobowiązania spółki jako spłaconego w całości w zamian za przeniesienie prawa własności do niektórych aktywów stanowiących jej zabezpieczenia.

Powyższa transakcja będzie mogła zostać przeprowadzona w przypadku zrealizowania ostatniego warunku zawieszającego, to jest uzyskania zgody Ministerstwa Energetyki Republiki Kazachstanu na zawarcie umowy sprzedaży 100 proc. udziałów w OTG.

Zarząd Petrolinvestu podkreśla, że spółka nie będzie ponosić jakichkolwiek wydatków związanych z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów przez OTG po zakończeniu transakcji.

Zakładając, że transakcja zostanie sfinalizowana i spółka skorzysta z opcji „call” na 70 udziałów serii B w spółce celowej, w rezultacie Petrolinvest i jej spółki zależne nie będą miały żadnych bezpośrednich zobowiązań wynikających z umowy kredytu PKO, będą posiadać 70 udziałów serii B nowego właściciela spółki OTG z prawami do 7 proc. łącznej dywidendy oraz będą posiadać 79 proc. udziałów w EmbaYugNeft, które to udziały mogą zostać sprzedane lub zagospodarowane z lokalnym partnerem.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

1.94 PLN 0.62 (46.97%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 007 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP