Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gielda, bankowość, ubezpieczenia

INNE SERWISY:

Polski Fundusz Rozwoju w Rafako coraz bliżej?

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
12-09-2017 19:12
Polski Fundusz Rozwoju w Rafako coraz bliżej?

Fabryka Rafako w Raciborzu.

fot. mat. pras.

Podczas wznowionych we wtorek obrad nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Rafako uchwalono emisję do 42,5 mln akcji serii K oraz dokonano oczekiwanych przez PBG zmian w statucie. Potencjalnie w emisję - jak informowano wcześniej - może zaangażować się fundusz z Grupy PFR.

 • Rafako chce pozyskać 150-180 mln zł z emisji na inwestycje oraz ekspansję zagraniczną. 
 • NWZ Rafako zapewniło PBG uprawnienie do powoływania większości członków rady nadzorczej po zmniejszeniu udziału w głosach na walnym i kapitale.
 • Możliwe będzie zaangażowanie Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w raciborską spółkę.
Akcje nowej emisji o wartości nominalnej 2 zł zostaną wyemitowane w drodze subskrypcji zamkniętej. Dzień poboru ustalono na 6 listopada 2017 r., a za każdą jedną akcję spółki akcjonariuszowi będzie przysługiwało jedno prawo poboru.

Przypomnijmy, że obrady walnego wznowiono po dwutygodniowej przerwie. Wnioskowało o nią PBG, które obecnie ma 50 proc. plus 1 akcję w Rafako, co uzasadniono potrzebą uzgodnienia szczegółów planowanego podwyższenia kapitału.

Wśród znaczących akcjonariuszy znajduje się jeszcze Nationale-Nederlanden PTE (9,48 proc.). Obecnie kapitał Rafako dzieli się na 84,93 mln akcji.

Dokapitalizowanie


Pod koniec lipca zarząd Rafako informował, że spodziewa się pozyskania kwoty 150-180 mln zł z emisji. Środki mają zostać wykorzystane na realizację strategii rozwoju Rafako, dalsze inwestycje w dział B+R oraz wzrost konkurencyjności zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Wtedy zawarto także list intencyjny pomiędzy Grupą PRF i Rafako, który przewiduje rozpoczęcie współpracy przy finansowaniu oraz realizacji wybranych projektów strategicznych.

- Elementem współpracy może być potencjalna inwestycja Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN w raciborską spółkę oraz projekty w obszarze energetyki, ochrony środowiska, eksportu i elektromobilności - zapowiadano.

Zobacz więcej: Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju i Rafako podpisały list intencyjny o współpracy

PBG chce kontroli


PBG informowało natomiast, że emisja w Rafako może dojść do skutku pod warunkiem uzyskania przez PBG zgody na transakcję w ramach wspólnego stanowiska obligatariuszy.

NA GIEŁDZIE

RAFAKO SA [RFK]

kurs:

4.95 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP