Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gielda, bankowość, ubezpieczenia

INNE SERWISY:

Rubel ważniejszy niż dolar czy euro

Autor: Iwona Wiśniewska
11-02-2018 06:00 |  aktualizacja: 11-02-2018 16:47
Rubel ważniejszy niż dolar czy euro

Udział rosyjskiego rubla w rozliczeniach wewnętrznych Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej rośnie.

shutterstock

Z badań przeprowadzonych przez Euroazjatycki Bank Rozwoju wynika, że rośnie znaczenie rosyjskiego rubla w rozliczeniach między państwami członkowskimi Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG). W 2016 r. przypadało na niego ok. 74% wszystkich wewnętrznych operacji EAUG, podczas gdy systematycznie spadało znaczenie walut rezerwowych, dolara amerykańskiego i euro. Duży wpływ na wzrost znaczenia rubla miały kryzys finansowy z 2014 roku oraz konsekwentna polityka Rosji - mająca na celu ograniczenie zależności od Zachodu.

 • Mimo rosnącego znaczenia rubla, nadal istnieje wiele barier ograniczających szersze wykorzystanie walut lokalnych.
 • Rosyjski rubel ma silną pozycję, ale jedynie w rozliczeniach bilateralnych państw członkowskich EAUG z Rosją.
 • W efekcie gotowość państw Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej do integrowania rynków finansowych jest ograniczona.
Jak pokazują wyniki badań Euroazjatyckiego Banku Rozwoju, udział rosyjskiego rubla w rozliczeniach wewnętrznych Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej wzrósł do ponad 74% w 2016 roku z 62% w 2013 r., podczas gdy udział dolara amerykańskiego w tym czasie spadł o 11 punktów procentowych (p.p.) do 19%, a euro o 1,5 p.p do 5%. Łączna wartość rozliczeń w rublach między państwami EAUG w 2016 roku była warta ponad 69 mld USD, zaś w dolarach amerykańskich 19 mld USD, a w euro - 5 mld USD.

Rosyjski rubel ma silną pozycję, ale jedynie w rozliczeniach bilateralnych państw członkowskich EAUG z Rosją. Pozostałe państwa nadal preferują rozliczenia w dolarach. W rozliczeniach Białorusi z państwami EAUG, poza Rosją, na dolara przypadało ok. 50%, a w rozliczeniach Kazachstanu i Kirgistanu – aż ok. 80%.

Źródła przewagi rubla

Pozycja rosyjskiej waluty jest wynikiem m.in. wielkości rosyjskiej gospodarki oraz jej przewagi nad pozostałymi członkami i w konsekwencji jej dominującej pozycji w EAUG, podczas gdy relacje pozostałych państw między sobą są bardzo słabe. Łączna wartość wzajemnego handlu towarami między państwami EAUG w okresie styczeń-listopad 2017 roku wyniosła prawie 49 mld USD, ale jedynie 1,5 mld USD warta była wymiana handlowa między państwami EAUG, w którą nie była zaangażowana Rosja. 

Na wzrost znaczenia rosyjskiego rubla w ramach EAUG miał wpływ m.in. kryzys z 2014 r. i dewaluacja rosyjskiej waluty oraz sankcje. Dewaluacja rosyjskiego rubla spowodowała m.in. ograniczenie przez Rosję drożejącego importu i wzrost konkurencyjności rosyjskiego eksportu (a FR jest przede wszystkim eksporterem w tym regionie), niedobór drożejącego dolara skłaniał do rozliczeń w rublach. Ponadto, sankcje zachodnie i rosyjskie kontrsankcje przyczyniły się do ograniczenia rosyjskiej wymiany handlowej z Zachodem i intensyfikacji współpracy, zwłaszcza w sektorze rolno-spożywczym, z państwami sąsiadującymi.

Dodatkowo, rosyjski rubel jest najsilniejszą walutą regionu, obciążoną stosunkowo najniższym ryzykiem kursowym. Pozycji rosyjskiej waluty sprzyjała do tego polityka Rosji, która konsekwentnie od 2011 roku stara się ograniczyć swoją zależność od dolara amerykańskiego. Nadal jednak znaczenie tej waluty dla Rosji pozostaje wysokie - ok. 70% rosyjskiego eksportu z całym światem rozliczane jest w amerykańskiej walucie, a import w 40% (kolejne 30% przypada na euro).

KOMENTARZE (2)

KOMENTARZE (2)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP