PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

RPO zaskarżył do TK nowelizację przepisów o uprawnieniach służb

Autor: PAP
18-02-2016 15:27

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację przepisów o uprawnieniach służb w sprawach kontroli operacyjnej i pobierania danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych.

"Uważamy, że część rozwiązań (nowelizacji - PAP) stanowi zagrożenie dla wolności osobistej i prawa do prywatności, i nie są one konieczne w demokratycznym państwie prawnym" - powiedział Bodnar podczas briefingu, na którym przedstawił swój wniosek do TK.

Zarzuty RPO wobec nowelizacji dotyczą przede wszystkim - jak to sformułowano we wniosku - braku granic czasowych lub nieproporcjonalnie długiego czasu trwania kontroli operacyjnej; ograniczenia tajemnicy zawodowej; nieograniczonego pobierania danych internetowych, telekomunikacyjnych i pocztowych; braku "realnej kontroli" pobierania tych danych oraz braku następczego powiadamiania osoby, której dane były sprawdzane lub pobierane. Innym z zarzutów jest utrzymanie w nowelizacji przepisów już wcześniej uznanych przez TK za niekonstytucyjne.

"RPO od początku uczestniczył w pracach legislacyjnych nad tą ustawą, od początku przedstawialiśmy nasze fundamentalne wątpliwości dotyczące zgodności z konstytucją i należytego poszanowania praw jednostki. Ten głos sprzeciwu i niepokoju został w dużej mierze zignorowany" - zaznaczył Bodnar.

Odnosząc się do poszczególnych aspektów poruszonych we wniosku, RPO zaznaczył, że nie jest w nim kwestionowana potrzeba stosowania przez służby różnych form inwigilacji. "Wymóg ochrony bezpieczeństwa nie ma jednak charakteru bezwzględnego i wyłącznego, co oznacza, że może podlegać ograniczeniom" - wskazał Rzecznik.

"W ustawie pojawiło się nowe zagadnienie, prawo do pozyskiwania danych internetowych. (...) Nie było jednak konieczności szerokiego regulowania tej kwestii, bo jeśli służby potrzebują takich danych na potrzeby konkretnego postępowania, to miały taką możliwość w oparciu o Ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną" - wskazał.

Agnieszka Grzelak z Biura RPO zaznaczyła, że zgodnie z nowelizacją zezwolono na przetwarzanie i gromadzenie danych praktycznie w każdym przypadku, w którym policja i służby uznają, iż należy prowadzić postępowanie oraz "w zakresie prewencji i zwalczania przestępczości". "Ten zakres dopuszczalności gromadzenia danych uważamy za zbyt szeroki, niedookreślony i jest to sprzeczne z konstytucją" - powiedziała.

Ponadto, jak wskazała, sama definicja danych internetowych "została ujęta w sposób bardzo ogólny i nieprecyzyjny". "To może prowadzić do nadużyć" - oceniła.

Z kolei głównym zarzutem niekonstytucyjności, jaki RPO wysunął w odniesieniu do zagadnień związanych z kontrolą operacyjną, jest zbyt długi możliwy czas jej trwania. "Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami będzie mogła ona trwać aż 18 miesięcy (...); w przypadku dwóch służb, ABW i SKW, właściwie nie określono żadnych granic, czyli kontrola może być prowadzona permanentnie, musi być ona tylko co 12 miesięcy przedłużana" - powiedział Krzysztof Szczucki z Biura RPO.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


49 250 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 233 617 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 705 349 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP