• 1 So Paź
 • 2 Nie Paź
 • 3 Pn Paź
 • 4 Wt Paź
 • 5 Śr Paź

  Dyrektor Finansowy Roku

  Trwa ogólnopolski konkurs, który wyłoni najlepszych CFO w Polsce. Do 30 czerwca wszyscy menedżerowie odpowiedzialni za finanse działających w Polsce firm, mają możliwość, poprzez wskazanie swych dokonań i sukcesów, powalczyć o statuetki oraz tytuł Dyrektora Finansowego Roku. Zwycięzców w kategoriach: małe i średnie firmy oraz duże przedsiębiorstwa wyłoni niezależna Kapituła, której werdykt zostanie ogłoszony 5 października w trakcie uroczystej gali w Warszawie, wieńczącej cykl kongresów dyrektorów finansowych.

 • 6 Cz Paź
 • 7 Pt Paź
 • 8 So Paź
 • 9 Nie Paź
 • 10 Pn Paź

  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Inauguracyjna debata z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, warsztaty potentatów technologicznych: Facebook i Google, 7 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. innowacyjności w biznesie, prelekcje z autorytetami marketingu, sprzedaży czy HR, Targi Biznes Expo i szereg innych imprez towarzyszących. To tylko mały zwiastun Europejskiego Kongresu MŚP, który w dniach 10-12 października odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury.

 • 11 Wt Paź
 • 12 Śr Paź
 • 13 Cz Paź
 • 14 Pt Paź
 • 15 So Paź
 • 16 Nie Paź
 • 17 Pn Paź
 • 18 Wt Paź

  HaPeS 2016 - Nowa Odsłona, Nowa Lokalizacja

  Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania, Napędów HaPeS organizowane od ponad 20 lat w Katowicach, są doskonale znane wszystkim zainteresowanym tymi branżami zarówno w kraju jak i za granicą.

 • 19 Śr Paź
 • 20 Cz Paź
 • 21 Pt Paź

  Konferencja Naukowa "Media w ekonomii - Ekonomia w mediach"

  21 października 2016 r. w Centrum Nowych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbędzie się Konferencja Naukowa „Media w ekonomii – Ekonomia w mediach” organizowana przez Wydział Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 • 22 So Paź
 • 23 Nie Paź
 • 24 Pn Paź
 • 25 Wt Paź

  V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego

  Podtrzymując tradycję organizacji przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa - co dwa lata - spotkań branży gazowniczej, informujemy, iż w dniach 25-27 października 2016 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbędzie się V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

 • 26 Śr Paź

  XI Kongres Zarządów Spółek Giełdowych SEG

  Podczas XI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG będzie mowa o zagrożeniach, wyzwaniach i nadziejach kolejnych 25 lat rynku kapitałowego. 26-27 października 2016 r. Członkowie Zarządów spółek giełdowych będą dyskutować m.in. o funkcjonowaniu giełd w nowym otoczeniu technologicznym; wyzwaniach rynku wobec zmian w systemie emerytalnym; wpływie polityki regulacyjno-nadzorczej na rozwój rynku i finansowaniu innowacji przez emisje obligacji.

 • 27 Cz Paź
 • 28 Pt Paź
 • 29 So Paź
 • 30 Nie Paź
 • 31 Pn Paź
 •  

Relacja z Konferencji "Samorząd 2007"

10 września 2007

Jaki monopol: komunalny czy prywatny? Problemy prywatyzacji spółek będących własnością samorządów lokalnych zdominowały konferencję Samorząd, jaka odbyła się 10 września w Katowicach.

- Jasno określony cel prywatyzacji poszczególnych przedsiębiorstw powinien być powzięty zanim zostanie rozpoczęta procedura prywatyzacji - mówił Zygmunt Frankiewicz prezydent Gliwic.

Uczestnicy spotkania wielokrotnie przekonywali, że prywatyzacja przedsiębiorstw komunalnych nie może być celem samym w sobie, że muszą być dobrze określone jej cele. Jednym z takich celów może być pozyskanie kapitału na dalszy rozwój.

Prezydent Frankiewicz zapowiedział, że akcje dwóch spółek komunalnych z Gliwic zostaną sprzedane na Giełdzie Papierów Wartościowych, właśnie po to, aby zdobyć środki na rozszerzenie ich działalności.

- Problem prywatyzacji spółek miejskich w Gliwicach posiada długą historię. Mamy kilka nieudanych podejść i kilka udanych, nieudane próby prywatyzacji były wynikiem braku satysfakcjonujących ofert podczas przetargów. Szukaliśmy więc innego rozwiązania i dlatego postanowiliśmy dwie, bardzo dobre firmy komunalne, sprywatyzować poprzez giełdę, miesiąc temu została podjęta w tej sprawie uchwała Rady Miejskiej - przekonywał Zygmunt Frankiewicz.

Pierwsza z gliwickich firm, której akcje mają trafić na giełdę to Śląskie Centrum Logistyki, zarządzające portem w Gliwicach i dużą bazą logistyczną w rejonie portu.

Drugi podmiot to Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, jak podkreśla prezydent Frankiewicz to bardzo ceniona firma drogowa, która większość zleceń zdobywa na rynku od innych partnerów niż miasto Gliwice.

Prezydent Frankiewicz przekonuje, że obydwie firmy są dochodowe, świetnie się rozwijają i są dobrze zarządzane. Potrzebują jednak pieniędzy na przyśpieszenie rozwoju - te pieniądze mają być pozyskanie z giełdy.

Jeszcze nie wiadomo, czy sprzedane zostaną większościowe pakiety akcji obu firm.

- Docelowo zostanie sprzedany pakiet większościowy, jeżeli nie w pierwszej kolejności to w drugiej - zapowiada Zygmunt Frankiewicz.

Procedura prywatyzacyjna obu spółek jeszcze się nie rozpoczęła. Dlatego według prognoz Frankiewicza ich prywatyzacja nastąpi najwcześniej w 2008 roku.

Prywatyzacja giełdowa spółek komunalnych to nowe rozwiązanie w Gliwicach. W przypadku innych spółek komunalnych prywatyzacja odbywała się poprzez wybór inwestora strategicznego lub poprzez stworzenie spółki pracowniczej, jak to miało miejsca np. w przypadku szpitali.

Prywatyzacja przedsiębiorstw komunalnych powinna być konsultowana z pracownikami tych firm oraz mieszkańcami. Niedopełnienie tych zaleceń może doprowadzić do gwałtownych konfliktów społecznych.

- Popełnione podczas prywatyzacji błędy mogą prowadzić do niepokojów społecznych, podobnych do tych do jakich doszło np. podczas prywatyzacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach - zauważył Roman Urbańczyk, prezes KZK GOP.

W Kielcach konflikt rozwiązano w ten sposób, że w MPK zawiązano spółkę pracowniczą. Zdaniem Urbańczyka to bardzo złe rozwiązanie, mogące wpędzić kieleckie przedsiębiorstwo w kłopoty, ponieważ nie będzie miało one wystarczających środków na modernizację taboru.

Prezes KZK GOP przekonywał, że problem transportu miejskiego dobrze rozwinięto w aglomeracji górnośląskiej, gdzie ze sobą konkurują przedsiębiorstwa komunalne (MPK z Katowic, Sosnowca i Świerklańca) z ponad 20 spółkami prywatnymi. Niektóre z nich to duże firmy, posiadające kilkadziesiąt autobusów i zatrudniające ponad 100 osób.

Uczestnicy spotkania byli zgodni, że złym rozwiązaniem jest, jeśli spółki użyteczności publicznej pozostają w rękach skarbu państwa. Na Śląsku jeszcze do niedawna były dwie kluczowe, państwowe firmy: Tramwaje Śląskie oraz Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Efekt tego był taki, że oba podmioty popadły w kłopoty finansowe i przez wiele lat w te firmy nie inwestowano. Dlatego więc stan komunikacji tramwajowej na Śląsku i w Zagłębiu jest znacznie gorszy niż w innych miejscach Polski. Osiągnięcie w miarę pożądanego stanu Tramwajów Śląskich może kosztować nawet do 3 mld zł.

Wiele obszarów działalności przedsiębiorstw komunalnych to tzw. monopole naturalne, jak np. w ciepłownictwie oraz wodociągach i kanalizacji. Samorządy często się boją oddawać kontrolę nad tą działalnością, ponieważ obawiają się, że nowy właściciel może znacząco podnieść ceny za swoje usługi.

- Proces prywatyzacji przedsiębiorstw nie może być traktowany jako zastąpienie monopolu państwowego czy komunalnego, monopolem prywatnym - podkreślał Tomasz Pietrzykowski, wojewoda śląski.

Pietrzykowski zwracał przy tym na zagrożenia upolitycznienia przedsiębiorstw komunalnych. Zdarza się, że padają one łupem w lokalnych walkach politycznych, więc zamiast fachowców trafiają tam przypadkowe osoby.

Niektórzy dyskutanci zwracali jednak uwagę, że w przypadku monopoli naturalnych, jeżeli nie będzie się robiło wyjątkowych „głupot” to nie można wpędzić firmy w poważne kłopoty. Trzeba się o to naprawdę postarać...

Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca, zwracał uwagę, że władze samorządowe muszą brać pod uwagę opinię mieszkańców, które często są przeciwne prywatyzacji przedsiębiorstw komunalnych.

W numerze październikowym miesięcznika Nowy Przemysł znajdziecie Państwo
materiał pokonferencyjny poświęcony sektorowi ciepłowniczemu, zapraszamy do
lektury.

POPRZEDNIE EDYCJE

CENTRUM MULTIMEDIALNE

PARTNERZY I SPONSORZY KONFERENCJI

Partner

POLECAMY W SERWISACH