• 1 So Paź
 • 2 Nie Paź
 • 3 Pn Paź
 • 4 Wt Paź
 • 5 Śr Paź

  Dyrektor Finansowy Roku

  Trwa ogólnopolski konkurs, który wyłoni najlepszych CFO w Polsce. Do 30 czerwca wszyscy menedżerowie odpowiedzialni za finanse działających w Polsce firm, mają możliwość, poprzez wskazanie swych dokonań i sukcesów, powalczyć o statuetki oraz tytuł Dyrektora Finansowego Roku. Zwycięzców w kategoriach: małe i średnie firmy oraz duże przedsiębiorstwa wyłoni niezależna Kapituła, której werdykt zostanie ogłoszony 5 października w trakcie uroczystej gali w Warszawie, wieńczącej cykl kongresów dyrektorów finansowych.

 • 6 Cz Paź
 • 7 Pt Paź
 • 8 So Paź
 • 9 Nie Paź
 • 10 Pn Paź

  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Inauguracyjna debata z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, warsztaty potentatów technologicznych: Facebook i Google, 7 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. innowacyjności w biznesie, prelekcje z autorytetami marketingu, sprzedaży czy HR, Targi Biznes Expo i szereg innych imprez towarzyszących. To tylko mały zwiastun Europejskiego Kongresu MŚP, który w dniach 10-12 października odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury.

 • 11 Wt Paź
 • 12 Śr Paź
 • 13 Cz Paź
 • 14 Pt Paź
 • 15 So Paź
 • 16 Nie Paź
 • 17 Pn Paź
 • 18 Wt Paź

  HaPeS 2016 - Nowa Odsłona, Nowa Lokalizacja

  Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania, Napędów HaPeS organizowane od ponad 20 lat w Katowicach, są doskonale znane wszystkim zainteresowanym tymi branżami zarówno w kraju jak i za granicą.

 • 19 Śr Paź
 • 20 Cz Paź
 • 21 Pt Paź

  Konferencja Naukowa "Media w ekonomii - Ekonomia w mediach"

  21 października 2016 r. w Centrum Nowych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbędzie się Konferencja Naukowa „Media w ekonomii – Ekonomia w mediach” organizowana przez Wydział Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 • 22 So Paź
 • 23 Nie Paź
 • 24 Pn Paź
 • 25 Wt Paź

  V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego

  Podtrzymując tradycję organizacji przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa - co dwa lata - spotkań branży gazowniczej, informujemy, iż w dniach 25-27 października 2016 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbędzie się V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

 • 26 Śr Paź

  XI Kongres Zarządów Spółek Giełdowych SEG

  Podczas XI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG będzie mowa o zagrożeniach, wyzwaniach i nadziejach kolejnych 25 lat rynku kapitałowego. 26-27 października 2016 r. Członkowie Zarządów spółek giełdowych będą dyskutować m.in. o funkcjonowaniu giełd w nowym otoczeniu technologicznym; wyzwaniach rynku wobec zmian w systemie emerytalnym; wpływie polityki regulacyjno-nadzorczej na rozwój rynku i finansowaniu innowacji przez emisje obligacji.

 • 27 Cz Paź
 • 28 Pt Paź
 • 29 So Paź
 • 30 Nie Paź
 • 31 Pn Paź
 •  

Budownictwo: cieszy koniunktura, choć są też problemy

17 października 2007

17 października w warszawskim hotelu Marriott odbyła się konferencja "Jak wykorzystać hossę na rynku budowlanym? Hutnictwo dla sektora budowlanego". Konferencję zorganizowało Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawca Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl.

Uczestnicy konferencji dyskutowali na temat hossy w budownictwie i perspektyw branż kooperujących z sektorem budowlanym.

Według analityków z ASM Centrum Badań i Analiz Rynku perspektywy rynku budowlanego są obiecujące. Trwa koniunktura w budownictwie, którą dodatkowo napędza EURO 2012.

W sierpniu tego roku produkcja budowlano-montażowo osiągnęła wskaźnik 15 procent. Rośnie liczba udzielonych pozwoleń na budowy. Według analiz ekspertów zostanie wybudowanych 141 tys. mieszkań. Będzie też więcej inwestycji z zakresu infrastruktury drogowej, chociaż w porównaniu do krajów europejskich wciąż dzieli nas spory dystans. Podczas gdy w krajach Unii Europejskiej na budowę dróg przeznacza się jeden procent PKB, w Polsce jest to zaledwie 0,3 procenta.

- Od ubiegłego roku realizowane w sektorze budowlanym inwestycje dynamicznie wzrosły - zauważa prof. Zofia Bolkowska, ekspert rynku budowlanego. - Nigdy wcześniej firmy nie osiągnęły tak wysokiej rentowności (ponad 5 procent) co umożliwiło realizację wielu projektów inwestycyjnych. Ponadto do Polski zaczęły napływać środki z Unii Europejskiej, z wraz z nimi zwiększyła się ilość inwestycji realizowanych w kraju. Od trzech lat budownictwo notuje największy wzrost - w pierwszym półroczu wzrost ten sięgał 30 procent. Do końca roku sektor budowlany utrzyma wzrost na poziomie 25-30 procent.

Jak podkreśla Z. Bolkowska perspektywy sektora są dobre, jednak nie należy zapominać o barierach. Najpoważniejszą z nich jest brak pracowników i wysokie koszty zatrudnienia. Kolejną - bariera materiałowa. Rosną ceny materiałów, co powoduje wzrost ogólnych kosztów w budownictwie. Według profesor Bolkowskiej bariery te nie spowodują krachu jednak mogą spowolnić działalność budowlaną na rynku.

W opinii profesor Bolkowskiej hossa na rynku budowlanym sprzyja producentom konstrukcji stalowych. Sektor budowlany zużywa bowiem coraz więcej konstrukcji.

Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, wicedyrektora Ministerstwa Rozwoju Regionalnego tak dobrych perspektyw dla branży budowlanej nie było od lat.

- Nasz plan zakłada pozyskanie około 110 mln euro na różne inwestycje w sektorze budowlanym - podkreślał J. Kwieciński. - W skali roku będzie to około 10 mld, czyli trzy razy więcej niż dotychczas.

Dodatkową szansą dla sektora budowlanego jest EURO 2012. Jednak jak podkreśla J. Kwieciński - nie będziemy budować autostrad tylko po to, by mogli nimi kibice przejechać z meczu na mecz. Inwestycje związane z EURO nie różnią się od tych, które realizowano by bez EURO.

Zdaniem J. Kwiecińskiego wzorem do naśladowania dla krajowego budownictwa jest Hiszpania. Tam, dzięki unijnym funduszom stworzono bardzo silny sektor budowlany. Obecnie Hiszpanie mają swoje firmy w pierwszej dziesiątce światowych firm budowlanych. Polskie firmy powinny zmierzać w tym kierunku.

W opinii Janusza Piechocińskiego, prezesa zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR podstawową barierą utrudniającą funkcjonowanie sektora budowlanego jest polityka i legislacja. Ciągłe zmiany w tym zakresie powodują, że procesy inwestycyjne są spowolnione.

Z opinią tą zgodził się Ryszard Matkowski, były prezes J.W.Construction Holding SA. Ciągła rotacja kadr i dominacja polityki nad gospodarką to największe bariery hamujące rozwój sektora budowlanego. Ponadto kolejną barierą jest obawa przed partnerstwem publiczno prywatnym. Firmy niechętnie uczestniczą w tej formie realizacji inwestycji z obawy przed posądzeniem o korupcję.

Przedstawiciele firm budowlanych zwracali uwagę na konieczność zmian w zakresie organizacji przetargów na realizację danej budowy. Polskim firmom stawia się warunki, których nie mogą spełnić.

- Budujmy konsorcja i nie oddajmy liderowania obcym - podkreślał Konrad Jaskóła, prezes zarządu Polimeksu Mostostalu SA.

Uczestnicy konferencji zwracali uwagę na korzyści jakie niesie boom w sektorze budowlanych dla branży hutniczej. Przedstawiciele firm hutniczych przedstawiali ofertę dla budownictwa. Mówiono o nowych zbrojarniach i nowo otwieranych zakładach konstrukcji stalowych. CMC Zawiercie ma już jedną zbrojarnię i buduje kolejną w Żyrardowie. Jej moce produkcyjne wyniosą około 3 tysięcy ton. W planach ma dalsze inwestycje.

Dropzapol Profil także uruchomił nowoczesną zbrojarnię. Od niedawna o ofercie firma ma nową usługę - montaż zbrojeń na placu budowy. Inwestycje, jakie zamierza w najbliższym czasie zrealizować firma Progres Sp. z o.o. pochłoną od jednego do trzech milionów euro. Firma planuje uruchomienie nowej zbrojarni oraz nie wyklucza budowy kolejnej wytwórni konstrukcji stalowych.

Stalprofil także ma w planach inwestycje, chociaż ostrożnie realizuje swoją strategię. Konsoliduje działalność i wchodzi w nisze rynkowe. Spółka ma duże plany związane z segmentem sieci przesyłowych. Ponadto jeszcze w październiku Stalprofil przejmie jedną z firm produkującą konstrukcje stalowe. Rynek konstrukcji stalowych ma dobre perspektywy. To dlatego firma KEM zmienia strategię działania. Rozszerza dotychczasową działalność - handel złomem i stalą - w kierunku konstrukcji stalowych i prefabrykacji. Spółka posiada dwie zbrojarnie, które doinwestuje dzięki czemu będą mogły oferować nowoczesny produkt. Rozważa także budowę trzeciej. Ponadto KEM zamierza rozwinąć działalność w segmencie konstrukcji stalowych.

Według zapowiedzi zarządu Mostostalu Chojnice SA, należącego do firmy KEM, w przyszłym roku spółka powinna trafić na giełdę papierów wartościowych. Strategia spółki zajmującej się produkcją i montażem konstrukcji stalowych zakłada zwiększenie mocy produkcyjnych oraz specjalizację działalności.

Renata Dudała

Zobacz także inne materiały, które powstały na konferencji "Jak wykorzystać hossę na rynku budowlanym? Hutnictwo dla sektora budowlanego":

Stalprofil przejmuje kolejną firmę

KEM szuka chętnych do współpracy

Mostostal Chojnice myśli o giełdzie

CENTRUM MULTIMEDIALNE

PARTNERZY I SPONSORZY KONFERENCJI

Partner

Patronat medialny

POLECAMY W SERWISACH