PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
 • 1 Nie Paź
 • 2 Pn Paź

  Konferencja Risk Engineering Days

  Wykorzystanie nowoczesnych technologii  pozwalających na przewidywanie awarii maszyn, zmniejszenie ryzyka przestoju zakładów produkcyjnych, budowanie kultury organizacyjnej w przedsiębiorstwach, ochrona firm przed atakami hackerskimi, kreowanie polityki cyberbezpieczeństwa – są to zagadnienia bliskie każdemu nowoczesnemu przedsiębiorcy. Okazją do poszerzenia wiedzy i wysłuchania ekspertów w tych dziedzinach będzie Konferencja Risk Engineering Days.

 • 3 Wt Paź
 • 4 Śr Paź
 • 5 Cz Paź
 • 6 Pt Paź
 • 7 So Paź
 • 8 Nie Paź
 • 9 Pn Paź
 • 10 Wt Paź
 • 11 Śr Paź
 • 12 Cz Paź
 • 13 Pt Paź
 • 14 So Paź
 • 15 Nie Paź
 • 16 Pn Paź
 • 17 Wt Paź
 • 18 Śr Paź

  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Generują 50% PKB i tworzą ponad 70% miejsc pracy. Współutrzymują ZUS i wydatnie dokładają się do programu 500+. Pomimo tego napotykają na szereg utrudnień – nie tylko fiskalno-prawnych – w codziennej działalności. Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej mówią: „uwolnić biznes!”. Pod tym wielowątkowym hasłem ruszyła rejestracja uczestników VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach!

 • 19 Cz Paź
 • 20 Pt Paź
 • 21 So Paź
 • 22 Nie Paź
 • 23 Pn Paź
 • 24 Wt Paź
 • 25 Śr Paź
 • 26 Cz Paź

  Regionalne Property Forum Trójmiasto

  Odświeżona formuła, więcej sesji, nowe tematy i PropertyDesign.pl Workplace Talks – taka będzie kolejna edycja regionalnej konferencji Property Forum Trójmiasto.

 • 27 Pt Paź
 • 28 So Paź

  Gala wręczenia nagród Europejskiego Klubu Biznesu Polska 2017

  Po raz trzeci, podczas uroczystej Gali, Europejski Klub Biznesu Polska uhonoruje osoby i firmy, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju w Polsce przedsiębiorczości, gospodarki, działalności samorządowej, nauki, kultury i sportu oraz, które osiągnęły sukces na skalę europejską i światową.

 • 29 Nie Paź
 • 30 Pn Paź
 • 31 Wt Paź
 •  

Wielkopolska podąży śladem Basków?

14 stycznia 2008

Kolejna konferencja z cyklu "Innowacyjna gospodarka" odbyła się tym razem w Poznaniu, mieście, które nie plasuje się na najwyższych pozycjach w rankingach innowacyjności regionów. Ale to się może zmienić.

Konferencję rozpoczął Andrzej Głowacki, prezes firmy DGA, który podał przykłady innowacyjnych projektów, o których aktualnie wiele się mówi, m.in. samochodu z Indii za 6 tysięcy złotych oraz portalu nasza-klasa.pl

Według Głowackiego innowacje powinny wyjść od każdego pracownika. Pracownikom powinno zależeć na tym, aby przedsiębiorstwo się rozwijało, aby ich pomysły pomagały w tym rozwoju. Technologie nie zapewnią już konkurencyjności, ani technologie produkcji ani systemy informatyczne. Liczą się innowacyjne pomysły.

- Nasza firma razem z inną spółką doradczą z Poznania – F5 Konsulting bierze udział w przetargach. Doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu walczyć ze sobą, skoro możemy iść razem. I tym sposobem udaje się nam wygrywać większość przetargów, dystansując firmy z całego kraju – opowiada Głowacki, dodając, że nadeszły "ciężkie czasy" dla konserwatywnego działania, stereotypowego myślenia.

Podczas konferencji dyskutowano o tym, co jest dla województwa wielkopolskiego potrzebne i jakie są jego atuty, aby region rozwijał się, stawał się innowacyjny.

- Dążymy do gospodarki opartej na wiedzy, zwłaszcza, że skończył się czas przewagi kosztowej. W naszej polityce jest więc rozwój kapitału ludzkiego. W gospodarce opartej na wiedzy musimy umieć przekształcić wiedzę w efekty rynkowe. Z tym jest problem, musimy do poprawić – mówi Omar Saudi, dyrektor departamentu gospodarki w urzędzie marszałkowskim województwa wielkopolskiego.

Wielkopolska ma szansę wykorzystać swój potencjał. Krajów Basków w Hiszpanii 20 lat temu był regionem o największym bezrobociu, jego przemysł się załamał. Ale władze regionu postawiły na rozwój klastrów. Zatrudniły amerykańskiego specjalistę ds. klastrów.

- W rezultacie stworzono 15 takich ośrodków i zaczęto transferować wiedzę do biznesu. Władze są członkami klastrów i finansują w 50 proc. ich działalność. Dziś Kraj Basków jest teraz jednym z najbardziej innowacyjnych i zamożnych rejonów Europy. Rozwiązaniem dla naszego regionu może się stać Wielkopolskie Centrum Technologii Informacyjnych – twierdzi Omar Saudi.

Jan Węglarz, pełnomocnik dyrektora IchB PAN, reprezentujący Politechnikę Poznańską i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, twierdzi, że zainteresowanie klastrem zgłosiło już 100 firm z dziedzin nowych technologii.

Henryk Judkowiak, dyrektor Wielkopolskiego Klubu Kapitału, także uważa, że nowe technologie są przyszłością regionu. Klaster informatyczny będzie czwartym tego typu ośrodkiem na świecie. Trzeba tylko wykorzystać atuty regionu i umieć przekuć projekty na efekty gospodarcze.

Dariusz Kałużny, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie, dodaje, że trzeba zastanowić się nad jakością powiązań klastrów i biznesu, wybrać odpowiedni model. Istniejące nie dają rezultatów.

Stanisław Tamm, dyrektor wydziału działalności gospodarczej w poznańskim ratuszu, widzi problem we współpracy nauki z biznesem i tłumaczy go brakiem wspólnych doświadczeń.

- Naukowcy byli nastawieni wyłącznie na dydaktykę. Nauczali w oderwaniu od rzeczywistości. A współpraca, jaką proponował biznes, czasami uwłaczała godności naukowców. To się musi zmienić – mówi Tamm.

Innowacyjnym pomysłem samorządów może być konsolidacja gmin. Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza poinformował, że miasto utworzy aglomerację z Ostrowem i Nowymi Skamierzycami. Może to zaowocować nowymi, innowacyjnymi inwestycjami.

- Nie chcę konkurować z aglomeracją poznańską, chcę zwiększyć liczbę ludności w naszej aglomeracji ze 100 do 300 tys. mieszkańców. Dzięki temu staniemy się atrakcyjnym oraz innowacyjnym regionem, będziemy mogli stworzyć własny klaster – zapowiada Janusz Pęcherz.

Polscy przedsiębiorcy stoją przed poważnym wyzwaniem. Nie można już konkurować ceną, jest coraz trudniej o wykwalifikowanych pracowników, rosną koszty pracy i energii. Przedsiębiorcy będą zmuszeni zmienić zasady konkurowania, muszą konkurować innowacyjnymi produktami i metodami zarządzania firmą. O tym dyskutowano podczas drugiej części konferencji.

- U nas innowacyjność jest celem do osiągnięcia sukcesu. Innowacja to inaczej reguły branży. Nasza branża jest typowa dla B2B. W związku z tym wszystkie działania ulegają ciągłej korekcie, stąd firma jest stawiana przed zadaniami innowacyjnymi. W branży zapraw, tynków, dociepleń jest na rynku 100 firm. Musimy być konkurencyjni, aby istnieć w handlu. Kluczem sukcesu jest więc kreatywność, na którą pracuje cała firma. Pomysły tworzone w Polsce Kreisel wykorzystuje na świecie – opowiada Krzysztof Baran, dyrektor marketingu spółki Kreisel Technika Budowlana.

Podobnie kreatywna jest firma Novol. Piotr Nowakowski, prezes spółki twierdzi, że przedsiębiorstwo musiało być innowacyjne już na początku działalności, w 1978 roku.

- Już wtedy nie było wiadomo jak wytwarzać produkty, których nie było w Polsce, musieliśmy sami dojść do tego. Tworzyliśmy zalążek ośrodka rozwoju, to były pierwsze prace innowacyjne. Dzisiaj firma zajmuje się innowacyjnością na co dzień. W 2007 r. opracowaliśmy 200 nowych produktów, całkiem nowych lub przez poprawienie starych. Do tego potrzeba ludzi, którzy potrafią zidentyfikować potrzeby klienta i przełożyć je na technologie produkcji – wyjaśnia Nowakowski.

Innowacyjność jest potrzebna, aby konkurować nie tylko na rynku, ale też wewnątrz korporacji. Najlepiej wie o tym Izabela Wachowiak, dyrektor wielkopolskiej fabryki GlaxoSmithKline.

- Innowacyjność jest narzędziem, które pozwala w mechanizmie korporacji, jak nasza, zbudować swoją pozycję. 10 lat temu początki firmy w Polsce były trudne. Trzeba było kupić dobrą fabrykę i utrzymać niskie koszty pracy. Nasza konkurencyjność cenowa szybko się skończyła, zarówno na rynku jak i wewnątrz firmy. Produkty muszą być nowoczesne. Wraz z młodym zespołem stwierdziliśmy, że konkurencyjność możemy budować innowacyjnym podejściem. W skomplikowanych procesach produkcji trzeba upraszczać wiele rzeczy, dzięki czemu wzrośnie ich konkurencyjność. Tak zbudowaliśmy silną pozycję Poznania wewnątrz koncernu – opowiada Izabela Wachowiak.

POPRZEDNIE EDYCJE

CENTRUM MULTIMEDIALNE

PARTNERZY I SPONSORZY KONFERENCJI

Partner Główny

Partner

Patronat medialny

POLECAMY W SERWISACH