• 1 So Paź
 • 2 Nie Paź
 • 3 Pn Paź
 • 4 Wt Paź
 • 5 Śr Paź

  Dyrektor Finansowy Roku

  Trwa ogólnopolski konkurs, który wyłoni najlepszych CFO w Polsce. Do 30 czerwca wszyscy menedżerowie odpowiedzialni za finanse działających w Polsce firm, mają możliwość, poprzez wskazanie swych dokonań i sukcesów, powalczyć o statuetki oraz tytuł Dyrektora Finansowego Roku. Zwycięzców w kategoriach: małe i średnie firmy oraz duże przedsiębiorstwa wyłoni niezależna Kapituła, której werdykt zostanie ogłoszony 5 października w trakcie uroczystej gali w Warszawie, wieńczącej cykl kongresów dyrektorów finansowych.

 • 6 Cz Paź
 • 7 Pt Paź
 • 8 So Paź
 • 9 Nie Paź
 • 10 Pn Paź

  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Inauguracyjna debata z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, warsztaty potentatów technologicznych: Facebook i Google, 7 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. innowacyjności w biznesie, prelekcje z autorytetami marketingu, sprzedaży czy HR, Targi Biznes Expo i szereg innych imprez towarzyszących. To tylko mały zwiastun Europejskiego Kongresu MŚP, który w dniach 10-12 października odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury.

 • 11 Wt Paź
 • 12 Śr Paź
 • 13 Cz Paź
 • 14 Pt Paź
 • 15 So Paź
 • 16 Nie Paź
 • 17 Pn Paź
 • 18 Wt Paź

  HaPeS 2016 - Nowa Odsłona, Nowa Lokalizacja

  Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania, Napędów HaPeS organizowane od ponad 20 lat w Katowicach, są doskonale znane wszystkim zainteresowanym tymi branżami zarówno w kraju jak i za granicą.

 • 19 Śr Paź
 • 20 Cz Paź
 • 21 Pt Paź

  Konferencja Naukowa "Media w ekonomii - Ekonomia w mediach"

  21 października 2016 r. w Centrum Nowych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbędzie się Konferencja Naukowa „Media w ekonomii – Ekonomia w mediach” organizowana przez Wydział Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 • 22 So Paź
 • 23 Nie Paź
 • 24 Pn Paź
 • 25 Wt Paź

  V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego

  Podtrzymując tradycję organizacji przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa - co dwa lata - spotkań branży gazowniczej, informujemy, iż w dniach 25-27 października 2016 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbędzie się V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

 • 26 Śr Paź

  XI Kongres Zarządów Spółek Giełdowych SEG

  Podczas XI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG będzie mowa o zagrożeniach, wyzwaniach i nadziejach kolejnych 25 lat rynku kapitałowego. 26-27 października 2016 r. Członkowie Zarządów spółek giełdowych będą dyskutować m.in. o funkcjonowaniu giełd w nowym otoczeniu technologicznym; wyzwaniach rynku wobec zmian w systemie emerytalnym; wpływie polityki regulacyjno-nadzorczej na rozwój rynku i finansowaniu innowacji przez emisje obligacji.

 • 27 Cz Paź
 • 28 Pt Paź
 • 29 So Paź
 • 30 Nie Paź
 • 31 Pn Paź
 •  

Forum "Zmieniamy Polski Przemysł" - Jak osiągnąć cud gospodarczy?

31 stycznia 2008

Co roku Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawca miesięcznika "Nowy Przemysł" i portalu wnp.pl, ma zaszczyt gościć blisko 1000 osób: przedstawicieli zarządów czołowych polskich przedsiębiorstw, przedstawicieli rządu, parlamentu, administracji publicznej i mediów. Tak było i w tym roku. Nasze Forum jest jednym z ważniejszych wydarzeń gospodarczych w kraju.

Tegoroczne Forum przebiegło pod hasłem "Jak osiągnąć cud gospodarczy? " Powszechnie wiadomo, że szczęście sprzyja przygotowanym. Czy jesteśmy zatem gotowi na cud gospodarczy? Jak powinniśmy się przygotować, by skorzystać z szans? Co powinien zrobić rząd, żeby polska gospodarka rozwijała się najszybciej w Europie? To tylko nie które z zagadnień, które poruszali zaproszeni na Forum przedstawiciele rządu, parlamentu, zarządów największych polskich spółek oraz eksperci z branż.

Od kilku lat polska gospodarka rozwija się stabilnie. Jednak zawsze może być lepiej, toteż podczas dyskusji panelowych nie brakło łyżek dziegciu w beczce gospodarczego miodu.

Paradoksalnie znacząca poprawa sytuacji gospodarczej byłaby prostsza, gdyby obecna sytuacja kraju była trudniejsza - zgodziłą się część uczestników sesji głównej Forum

- Kiedy jest dobrze, to nie ma dostatecznego bodźca, żeby reformować finanse publiczne. Z wielu przykładów wynika, że szybka poprawa sytuacji najprostsza jest w sytuacji, kiedy gospodarka zmierza w stronę kryzysu - uważa Jan Krzysztof Bielecki, były premier i prezes Banku Pekao SA.

Tego samego zdania jest Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Według niego wówczas znacznie łatwiej o społeczne przyzwolenie dla trudnych i związanych z wyrzeczeniami reform.

Powtórzenie sukcesu gospodarczego Irlandii jest w Polsce możliwe wyłącznie pod warunkiem zbudowania zaufania pomiędzy partnerami społecznymi - przekonywał Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

- Irlandzki "cud gospodarczy" był możliwy dzięki temu, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat zawartych tam zostało w sumie sześć porozumień społecznych między związkami zawodowymi i rządem - stwierdził przewodniczący Solidarności

Według niego nie da się dokładnie przenieść na grunt polski irlandzkich rozwiązań i regulacji, ale na pewno powinniśmy implementować stamtąd metodę dochodzenia do sukcesu, czyli dialog.

Odbiurokratyzowanie gospodarki polega nie tylko na zmianie prawa, ale również na konieczności zmiany systemu zasad tworzenia prawa, co wymaga szerokiej zgody politycznej i społecznej - przekonywał w trakcie Forum Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

- Prace nad ograniczeniem biurokracji już rozpoczęliśmy i polegają one po pierwsze na naprawie prawa ad hoc, w kwestii najważniejszych przepisów dla przedsiębiorców, po drugie na czyszczeniu prawa pod kątem uwolnienia przedsiębiorczości w perspektywie wielomiesięcznej, a po trzecie na zapewnieniu stabilizacji przepisów - wymieniał wiceminister.

Adam Szejnfeld podkreślił jednak, że nawet jeśli te działania zakonczyłyby się sukcesem, to byłby on krótkotrwały. - Biurokracja z natury ma tendencję do szybkiego odbudowywania się, dlatego konieczne jest stworzenie mechanizmu, który to uniemożliwi w przyszłości - powiedział. Według niego wymaga to jednak szerokiej współpracy z opozycją i partnerami społecznymi.

Czy w Polsce mamy katastrofę transportową? Nie mamy autostrad, kolej jest niedofinansowana, a wschodnie przejścia graniczne zablokowane. Sytuacja jest zła i przypomina stan katastrofy, co jest związane z niepokojami społecznymi. Niestety budżetówka została w ostatnich latach w dołkach startowych, jeśli chodzi o płace. Ubiegły rok był rokiem przesilenia politycznego i wyborów, co nie sprzyja rozwiązywaniu problemów i dialogowi pomiędzy społecznościami zawodowymi i rządem. Efekt się więc odłożył i występuje teraz - mówił dla wnp.pl Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

- Lekarze ujawnili nowy syndrom, że wszyscy chcemy zarabiać średnią krajową i ruszyła lawina żądań. Wobec celników niewątpliwie popełniono kilka kluczowych błędów, a na to nakłada się jeszcze "efekt Budryka", czyli braku reprezentacji społecznej, z którą można prowadzić rozmowy - część chce strajkować, część nie przyłącza się do strajku, a część w ogóle pracuje. Popełniono też błąd przy wchodzeniu Polski do Schengen. Zamiast świętować i pokazywać, że nie potrzeba nam już paszportów, należało wyjść naprzeciw wyzwaniom takim jak uszczelnienie wschodniej granicy, najdłuższej granicy UE, doinwestowanie przejść granicznych, załatwienie sprawy wiz dla kierowców ciężarówek i maszynistów, którzy codziennie muszą tę granicę przekraczać, czy wreszcie wyjaśnienie sprawy wynagrodzeń celników.

Uczestnicy Forum zgodzili się, że stawki dostępu do infrastruktury kolejowej są za wysokie, co stanowi barierę w rozwoju tego środka transportu.

Przedstawiciele branży energetycznej też bili na alarm. Ich zdaniem w najbliższych latach Polsce grozi "zawał energetyczny".

- Polska będzie cierpieć na deficyt energii, jeśli producenci energii nie zaczną inwestować - mówił Filip Thon, prezes RWE Stoen. Eksperci twierdzą, że z braku inwestycji w sektorze energetycznym w najbliższych latach Polska zacznie odczuwać duży deficyt energii.

W trakcie Forum odbyła się sesja dotycząca perspektyw przemysłu stalowego. Jej uczestnicy zgodnie podkreślili, że hutnictwo czekają lata koniunktury. Choć nie brak również zagrożeń, którym sektor będzie musiał wyjść naprzeciw.

Przemysław Sztuczkowski, prezes zarządu Złomreksu, wymienił czynniki wywołujące niepokój w branży stalowej. Zaliczył do nich m.in. wzrost cen energii elektrycznej, wzrost cen złomu stalowego, a także nie rozstrzygniętą kwestię dotyczącą limitów emisji CO2. - Pamiętajmy, że nigdy na świecie nie było zbyt wiele złomu stalowego - zauważył Przemysław Sztuczkowski. - W ciągu kilku najbliższych lat odczujemy poważny niedobór złomu stalowego w Polsce. To jedno z większych zagrożeń.

Zachęcamy do przeczytania materiałów, które powstały podczas Forum:

Natalli-Świat do Szejnfelda: zanim coś poprzemy, musimy to najpierw poznać!

Korwin Mikke: wszystkie związki na Powązki!

"Najciekawsze z Najlepszych" wdrożeń IT

Ireneusz Gójski: Słowacy mają bardziej liberalne podejście do układu z Schengen

Czy w Polsce mamy katastrofę transportową?

Polsce grozi zawał energetyczny

Transport kolejowy: szyny przewiozły swoje i są zmęczone

Dobre perspektywy hutnictwa

Potrzebne inwestycje także w połączenia międzysystemowe

Pieniądze z UE powinny wspierać nasz wzrost gospodarczy

Zmieniamy Polski Przemysł: potrzeba zawarcia umowy społecznej

Rząd musi zachęcać do pozostania na rynku pracy

Warunkiem sukcesu gospodarczego jest dialog

Zmieniamy Polski Przemysł: w gospodarce musi być gorzej, żeby było lepiej?

Andrzej Arendarski: dość już kasandrycznych komentarzy!

Arendarski o związkach zawodowych: zbyt radykalne

Deficyt budżetowy wyniesie w tym roku 2,6-2,7 proc.

Zmieniamy Polski Przemysł: proste i stabilne prawo

POPRZEDNIE EDYCJE

CENTRUM MULTIMEDIALNE

PARTNERZY I SPONSORZY KONFERENCJI

Sponsor Główny

Sponsor

Partner merytoryczny

Partner

Patronat medialny

POLECAMY W SERWISACH