PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przyznano tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł"

 •  31 stycznia 2008

Redakcja Miesięcznika Gospodarczego "Nowy Przemysł", 31 stycznia 2008 roku już po raz ósmy przyznała prestiżowe tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł".

W uroczystej wieczornej gali uczestniczyli politycy, menedżerowie największych firm przemysłowych w kraju, a także przedstawiciele światowych koncernów inwestujących w Polsce.

Honorowym tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" redakcja Nowego Przemysłu wyróżniła Lecha Wałęsę - Prezydenta RP w latach 1990-1995 (kliknij). Według redakcji NP laureat zbudował najbardziej znaną i cenioną w świecie polską markę. Autorytet, jaki zdobył Lech Wałęsa, szacunek, jaki go otacza obraca on na korzyść Polski, na rzecz kształtowania jej pozycji w świecie. Laureat jest symbolem zmian, które stworzyły podwaliny rozwoju polskiej gospodarki.

Lech Wałęsa, po odebraniu wyróżnienia powiedział: - Dla rewolucjonisty, robotnika i związkowca takie wyróżnienie, przyznawane w końcu przez kapitalistów, jest czymś więcej niż dla ludzi z waszej branży.

Jerzy Buzek -Poseł Parlamentu Europejskiego otrzymał tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" w uznaniu jego zasług na forum Parlamentu Europejskiego, gdzie konsekwentnie działa na rzecz nowych, czystych technologii węglowych i -szerzej -na rzecz szeroko rozumianej innowacyjności w gospodarce. - Nazwano mnie misjonarzem polskiego węgla i to brzmi pięknie. Dzięki węglowi Polska jest zabezpieczona energetycznie. Dla mnie dzisiejsza nagroda jest bardzo ważna, bo została przyznana przez przedsiębiorców, z którymi nie zawsze było łatwo… -powiedział Jerzy Buzek podczas uroczystości.

Za zasługi w budowaniu wolnego rynku telekomunikacyjnego tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" przyznano Annie Streżyńskiej - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Urząd kierowany przez laureatkę z determinacją dba o to, by klienci firm telekomunikacyjnych mieli możliwość wyboru dostawców oraz dostęp do niskich cen. - Jeśli tytuł zmieniającego polski przemysł otrzymuje urzędnik państwowy, to jest to zaszczyt szczególny. Taka jest nasza rola i misja, a jeśli zasłużyłam na ten tytuł, to czuję się ogromnie zaszczycona szczególnie w tym gronie osób, które prowadzą duże, biznesowe przedsięwzięcia - podsumowała otrzymane wyróżnienie prezes UKE.

Konsekwentna realizacja strategii rozwoju firmy, która z niewielkiej spółki informatycznej zmieniła się w lidera polskiego rynku, to wystarczający powód, aby wyróżnienie przyznać Adamowi Góralowi i firmie Asseco Poland SA. - Zaledwie trzy i pół roku temu nasza firma debiutowała na giełdzie papierów wartościowych. Z małej firmy staliśmy się wiodącą firmą na polskim rynku IT i jeśli chodzi o software - jesteśmy w pierwszej dziesiątce firm europejskich - powiedziała Katarzyna Drewnowska, rzeczniczka Asseco, odbierająca wyróżnienie w zastępstwie prezesa firmy, Adama Górala.

Za stworzenie możliwości szybkiego rozwoju dla grupy małych i średnich polskich spółek, a także za wkład w rozwój polskiej giełdy i promowanie tej możliwości pozyskania kapitału tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" otrzymał Dom Maklerski IDMSA. - W 2007 r. wprowadziliśmy najwięcej firm na giełdę, w tym roku obchodzimy 15 - lecie działania IDM… Zastanawialiśmy się ostatnio, czy Polskie brandy mogą odnosić światowy sukces - i odpowiedź brzmi, że na pewno tak! - powiedział Grzegorz Leszczyński, prezes zarządu IDM SA

Inwestycje zagraniczne są ważnym aspektem rozwoju polskiej gospodarki. Dlatego Fiat Auto Poland otrzymał wyróżnienie za długoletni, konsekwentny rozwój i inwestycje w Polsce wpływające nie tylko na krajowy rynek, ale na całą polską gospodarkę. - Ulokowaliśmy w Polsce kilka najważniejszych dla Fiata inwestycji. Dwa produkowane tu samochody zdobyły już tytuł "Samochodu Roku". Przewidujemy, że w tym roku z naszych taśm zjedzie pół miliona aut, wyprodukowanych w Tychach - powiedział podczas Gali Enrico Pavoni, prezes Fiat Auto Poland, odbierający wyróżnienie w imieniu swojej firmy.

Grupa Famur została wyróżniona tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" za stworzenie silnej grupy przemysłowej konsekwentnie i odważnie konkurującej na rynkach międzynarodowych. W imieniu grupy nagrodę odebrał Tomasz Jakubowski, prezes Grupy Famur, który powiedział: - Zawsze myślałem, że my tylko ciężko pracujemy, a tu się okazuje, że przy okazji zmieniamy też polski przemysł… A tak poważnie to chciałbym podziękować w imieniu pięciu i pół tysiąca osób, które tworzą grupę Famur….

Również za wyjątkowo skuteczną ekspansję zagraniczną wyróżnienie otrzymała Grupa Selena. Redakcja Nowego Przemysłu zwróciła uwagę na stworzenie najwyższej jakości produktów i wypromowanie własnych marek w branży, w której stworzenie znanego brandu jest bardzo trudne, a na rynkach dominują silni zagraniczni konkurenci. - Na obecnym etapie globalizacji firmy duże, grupy buduje się 20 - 25 lat, a jeszcze niedawno było to 60 - 100 lat - To zobowiązuje do szybszego działania. Polska ma szanse żeby w roku 2020 było tu około 20 do 30 firm średniej wielkości ligii światowej, realnie zmieniających świat - podsumował Krzysztof Domarecki, prezes Grupy Selena.

Wyróżnienie tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" przyznane spółce ISD Polska, należącej do Związku Przemysłowego Donbasu, za udaną prywatyzację Huty Częstochowa i największą inwestycję ukraińską w Polsce. Prywatyzacja okazała się sukcesem w wymiarze społecznym i biznesowym. - Kiedy podchodziliśmy do prywatyzacji Huty Częstochowa to była pierwsza tak duża ukraińska inwestycja w Polsce i wszyscy mówili, że nie mamy prawa tego zepsuć. Twierdziliśmy, że to będzie jedna z najlepszych hut w Europie. Zrealizowaliśmy to. Teraz podchodzimy do prywatyzacji Stoczni Gdańsk i to będzie jedna z najlepszych stoczni w Europie - powiedział odbierając wyróżnienie Konstanty Litwinow, prezes ISD Polska.

Za odpowiedzialnie przeprowadzoną prywatyzację, a tym samym za wykazanie, że prywatyzacja w energetyce, budząca u niektórych obawy, może być procesem korzystnym gospodarczo i społecznie wyróżnienie trafiło do RWE Stoen. - To dla mnie ogromna przyjemność, że mogę odebrać to wyróżnienie. Zapracował na nie mój poprzednik - Przejmując teraz stery będę kontynuował tę pracę, która pozwoli nam być niezawodnym dostawcom energii - podsumował otrzymane wyróżnienie Filip Thon, prezes RWE STOEN.

Tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" trafił w tym roku również do mediów. Za wkład w edukację ekonomiczną milionów Polaków, za stałą obecność i wysoki poziom tematyki gospodarczej w programach wyróżnienia otrzymała telewizja TVN. - Przemysłu może nie zmieniamy, ale na pewno dobrze to zjawisko opisujemy. TVN Biznes, niedawno uruchomiony, jest już jedną z najczęściej cytowanych stacji. Szykujemy się do dalszego rozwoju - powiedział odbierając nagrodę w imieniu stacji jej prezes Piotr Walter.

Tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" redakcja "Nowego Przemysłu" nagradza te firmy, instytucje, osoby publiczne czy wydarzenia, których wpływ na przemiany ekonomiczne w mijającym roku był największy. Nie jest to zatem wyróżnienie za całokształt działalności, lecz za podejmowanie konkretnych działań, dzięki którym dokonała się widoczna zmiana polskiego życia gospodarczego.

W procesie wyłaniania kandydatów do tytułu wspomaga nas radą opiniotwórcze grono laureatów z ubiegłych lat, wskazując przykłady osób i podmiotów, których działania w mijającym roku wpisały się w ideę projektu "Zmieniamy polski przemysł". Jednak kolegium redakcyjne rezerwuje sobie prawo ostatecznego wskazania laureatów.

Galę przyznania tytułów "Tego, który zmienia polski przemysł" poprzedziło Forum Zmieniamy Polski Przemysł. To impreza z udziałem najważniejszych osób w polskiej i europejskiej gospodarce. Co roku mamy zaszczyt gościć blisko 1000 osób: przedstawicieli zarządów czołowych polskich przedsiębiorstw, przedstawicieli rządu, parlamentu, administracji publicznej i mediów. Tak było i w tym roku Projekt ten jest jednym z ważniejszych wydarzeń gospodarczych w naszym kraju i największym tego typu przedsięwzięciem organizowanym przez wydawcę Miesięcznika Gospodarczego "Nowy Przemysł".

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Gali przyznania tytułów "Tego, który zmienia polski przemsył" (kliknij tutaj)

Zachęcamy do przeczytania materiałów, które powstały podczas Forum (klikając tu).

Zapraszamy także do zapoznania się z relacją z tegorocznego Forum Zmieniamy Polski Przemysł: Jak osiągnąć cud gospodarczy?

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP