• 1 So Paź
 • 2 Nie Paź
 • 3 Pn Paź
 • 4 Wt Paź
 • 5 Śr Paź

  Dyrektor Finansowy Roku

  Trwa ogólnopolski konkurs, który wyłoni najlepszych CFO w Polsce. Do 30 czerwca wszyscy menedżerowie odpowiedzialni za finanse działających w Polsce firm, mają możliwość, poprzez wskazanie swych dokonań i sukcesów, powalczyć o statuetki oraz tytuł Dyrektora Finansowego Roku. Zwycięzców w kategoriach: małe i średnie firmy oraz duże przedsiębiorstwa wyłoni niezależna Kapituła, której werdykt zostanie ogłoszony 5 października w trakcie uroczystej gali w Warszawie, wieńczącej cykl kongresów dyrektorów finansowych.

 • 6 Cz Paź
 • 7 Pt Paź
 • 8 So Paź
 • 9 Nie Paź
 • 10 Pn Paź

  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Inauguracyjna debata z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, warsztaty potentatów technologicznych: Facebook i Google, 7 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. innowacyjności w biznesie, prelekcje z autorytetami marketingu, sprzedaży czy HR, Targi Biznes Expo i szereg innych imprez towarzyszących. To tylko mały zwiastun Europejskiego Kongresu MŚP, który w dniach 10-12 października odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury.

 • 11 Wt Paź
 • 12 Śr Paź
 • 13 Cz Paź
 • 14 Pt Paź
 • 15 So Paź
 • 16 Nie Paź
 • 17 Pn Paź
 • 18 Wt Paź

  HaPeS 2016 - Nowa Odsłona, Nowa Lokalizacja

  Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania, Napędów HaPeS organizowane od ponad 20 lat w Katowicach, są doskonale znane wszystkim zainteresowanym tymi branżami zarówno w kraju jak i za granicą.

 • 19 Śr Paź
 • 20 Cz Paź
 • 21 Pt Paź

  Konferencja Naukowa "Media w ekonomii - Ekonomia w mediach"

  21 października 2016 r. w Centrum Nowych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbędzie się Konferencja Naukowa „Media w ekonomii – Ekonomia w mediach” organizowana przez Wydział Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 • 22 So Paź
 • 23 Nie Paź
 • 24 Pn Paź
 • 25 Wt Paź

  V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego

  Podtrzymując tradycję organizacji przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa - co dwa lata - spotkań branży gazowniczej, informujemy, iż w dniach 25-27 października 2016 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbędzie się V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

 • 26 Śr Paź

  XI Kongres Zarządów Spółek Giełdowych SEG

  Podczas XI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG będzie mowa o zagrożeniach, wyzwaniach i nadziejach kolejnych 25 lat rynku kapitałowego. 26-27 października 2016 r. Członkowie Zarządów spółek giełdowych będą dyskutować m.in. o funkcjonowaniu giełd w nowym otoczeniu technologicznym; wyzwaniach rynku wobec zmian w systemie emerytalnym; wpływie polityki regulacyjno-nadzorczej na rozwój rynku i finansowaniu innowacji przez emisje obligacji.

 • 27 Cz Paź
 • 28 Pt Paź
 • 29 So Paź
 • 30 Nie Paź
 • 31 Pn Paź
 •  

Konferencja Nafta/Chemia 2008: Kryzys już na progu

10 grudnia 2008

Strona główna

 

Światowy kryzys finansowy uderza, jeśli nie bezpośrednio to przynajmniej pośrednio, w polską branżę chemiczną i naftową. Właśnie wpływ światowego kryzysu finansowego na obie branże był głównym tematem wtorkowej konferencji "Nowego Przemysłu" - Nafta i Chemia 2008.

Wielu z prawie pięciuset uczestników konferencji zadawało sobie pytanie, czy kryzys oznaczać będzie połączenie dwóch największych polskich firm paliwowych. Natychmiast tym pogłoskom dał odpór wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

- Mimo kryzysu rząd nie przewiduje dzisiaj fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos, natomiast jesteśmy otwarci na analizę dokumentów, które zarządy spółek mogłyby w tej sprawie ewentualnie przedstawić - powiedział Żuk. Zapewnił jednocześnie, że rząd będzie elastycznie reagował na zmieniającą się sytuację międzynarodową.

- Na razie obie główne grupy naftowe mają określone strategie do realizacji i muszą mieć na to czas, bo właśnie tego od nich oczekujemy jako właściciel - dodał Krzysztof Żuk.
Wiceminister przyznał natomiast, że do tej pory strategia rządowa w odniesieniu do sektora naftowego niespecjalnie była realizowana w segmencie wydobycia. Dlatego fakt, że ostatnio zaczęło się w tej dziedzinie dziać znacznie więcej, został przez MSP przyjęty z zadowoleniem.

Maciej Gierej, były szef Nafty Polskiej, utyskiwał, że polskie firmy naftowe podejmują w segmencie upstream działania dalece niesatysfakcjonujące. - Nie zawsze trzeba robić wszystko od podstaw, są na rynku projekty na pewnym poziomie zaawansowania, które mogą być interesujące także dla polskich firm - mówił.

Jego zdaniem granica notowań cen ropy, stanowiąca próg opłacalności inwestycji w segment wydobywczy jest bardzo płynna. - Niektóre projekty mają uzasadnienie ekonomiczne nawet przy cenie ropy na poziomie 40 dolarów za baryłkę, pod warunkiem, że nie są to projekty, które miałyby się zwrócić w ciągu trzech lat. Przeciętny okres zwrotu zainwestowanego kapitału w tym segmencie to dzisiaj 8 do 10 lat - ocenia Maciej Gierej.

- Może się okazać, że Grupa Lotos idealnie się wstrzeliła w swój czas, realizując potężny program rozbudowy mocy produkcyjnych 10+, bo właśnie w związku z kryzysem finansowym wiele okolicznych rafinerii zmuszonych jest wstrzymywać lub przekładać swoje projekty inwestycyjne, choćby Możejki zmuszone zostały do odłożenia w czasie budowy instalacji hydrokrakingu. A deficyt tzw. średnich destylatów na rynku europejskim jest faktem i za kilka lat może być nawet większy niż się spodziewano - powiedział Wiesław Skwarko, członek zarządu Nafty Polskiej. Podkreślił przy tym, że program Lotosu został już zrealizowany w ponad połowie i nie ma zagrożenia dla jego zakończenia, bo jego finansowanie jest już w 100 proc. dopięte.

O ile w branży paliwowej na razie wpływ kryzysu jest dość słaby to inaczej rzecz ma się z przemysłem chemicznym. Ten rok dzięki rekordowym cenom produktów branża będzie mogła uznać za bardzo udany. Tyle, że na horyzoncie zbierają się chmury.

- Jednym z głównych naszych odbiorców jest branża samochodowa. Jak widać po tym, co się dzieje z działem oxo, zapotrzebowanie jest wyraźnie mniejsze - przyznał Krzysztof Jałosiński, prezes Zakładów Azotowych Kędzierzyn.

W opinii większości uczestników spółka ta została pokrzywdzona przez los. Dziewiątego grudnia miała zadebiutować na GPW. Jednak dekoniunktura spowodowała odłożenie tych planów na przyszłość.

- Kryzys finansowy w kontekście prywatyzacji sektora chemicznego nie jest dobry dla resortu skarbu, ale jest dobry dla inwestorów, których na pewno nie zabraknie. Pytanie tylko, czy uda się dogadać co do ceny - mówi Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu państwa. - Problemem jest czy znajdziemy cenę, po której zdecydujemy się sprzedać Ciech, Azoty Tarnów i Zakłady Azotowe Kędzierzyn, bo chodzi wszak nie tylko o uzyskanie określonej ceny rynkowej za udziały poszczególnych spółek, ale również premię dla skarbu państwa za konsolidację - wyjaśnia wiceminister.

Mimo to Krzysztof Żuk jest raczej spokojny, że uda się znaleźć nabywcę na pierwszą grupę prywatyzowanych w 2009 roku spółek chemicznych w satysfakcjonującej skarb państwa cenie. - Najwięcej wskazuje na to, że będzie to inwestor z Bliskiego Wschodu - powiedział nam wiceminister.

Kryzys ma jeszcze inny wymiar. Wszystkie nasze spółki miały ambitne plany inwestycyjne. Część z nich - te które wymagają finansowania z zewnątrz - musi poczekać.

- Police wstrzymują wszystkie inwestycje, których realizacja wymaga zewnętrznego finansowania. Inaczej mówiąc, nie wstrzymaliśmy w sposób nierozumny wszystkich projektów, a jedynie finansowanie inwestycji, które poprzesuwaliśmy w czasie - powiedział nam Ryszard Siwiec, prezes Zakładów Chemicznych Police.

- Obecna sytuacja na rynku jest bardzo trudna. Banki niechętnie udzielają kredytów nawet firmom o dobrych ratingach. Podobnie ma się rzecz z eurobligacjami - powiedziała Alina Wołoszyn, dyrektor wykonawczy w firmie doradczej KPMG.

W ogóle jak podkreślali uczestnicy konferencji trzeba obecnie szczególnie ostrożnie podchodzić do nowych interesów.

- Ważne staje się prawidłowe oszacowanie ryzyka w transakcjach handlowych. Już mamy informacje o wydłużających się terminach płatności - podkreślił Jarosław Jaworski, prezes Coface Poland Factoring.

Jak przyznał sprawdzenie czy potencjalny kontrahent nie zalega innym dostawcom w ciężkich czasach nabiera większej wagi.

Prawdopodobnie polskim firmom chemicznym byłoby łatwiej, gdyby miały bardziej zaawansowane produkty. Z tym jednak od lat jest kiepsko. - Polska chemia nie przedłuża łańcucha produktowego tak aby wytwarzać chemikalia bardziej zaawansowane i sprzedawane z większym zyskiem - przyznał Cezary Możeński, dyrektor Instytutu Nawozów Sztucznych.

- Dobrym rozwiązaniem byłoby gdyby firmy przeznaczały część przychodów na badania. Tak robi się np. w BASF - podkreślił Andreas Golombek, prezes Lurgi.

Dariusz Malinowski, Piotr Apanowicz

Podczas konferencji powstały artykuły:
Rafineria na Łotwie zagrozi Lotosowi i Orlenowi?

Nie ma ropy dla rurociągu Odessa-Brody

Kędzierzyn czeka na koniunkturę

Sprywatyzowana chemia byłaby lepiej przygotowana na kryzys

Co dalej ze zgazowywaniem węgla w Puławach?

Nadwyżka akcji Lotosu nie trafi na giełdę

Nafta Polska ma "plan awaryjny" dla chemii

MSP liczy na inwestorów z Bliskiego Wschodu

Anwil nie będzie ograniczał produkcji

Police wstrzymują inwestycje na czas kryzysu

POPRZEDNIE EDYCJE

CENTRUM MULTIMEDIALNE

PARTNERZY I SPONSORZY KONFERENCJI

Sponsor

Partner

POLECAMY W SERWISACH