• 1 So Paź
 • 2 Nie Paź
 • 3 Pn Paź
 • 4 Wt Paź
 • 5 Śr Paź

  Dyrektor Finansowy Roku

  Trwa ogólnopolski konkurs, który wyłoni najlepszych CFO w Polsce. Do 30 czerwca wszyscy menedżerowie odpowiedzialni za finanse działających w Polsce firm, mają możliwość, poprzez wskazanie swych dokonań i sukcesów, powalczyć o statuetki oraz tytuł Dyrektora Finansowego Roku. Zwycięzców w kategoriach: małe i średnie firmy oraz duże przedsiębiorstwa wyłoni niezależna Kapituła, której werdykt zostanie ogłoszony 5 października w trakcie uroczystej gali w Warszawie, wieńczącej cykl kongresów dyrektorów finansowych.

 • 6 Cz Paź
 • 7 Pt Paź
 • 8 So Paź
 • 9 Nie Paź
 • 10 Pn Paź

  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Inauguracyjna debata z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, warsztaty potentatów technologicznych: Facebook i Google, 7 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. innowacyjności w biznesie, prelekcje z autorytetami marketingu, sprzedaży czy HR, Targi Biznes Expo i szereg innych imprez towarzyszących. To tylko mały zwiastun Europejskiego Kongresu MŚP, który w dniach 10-12 października odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury.

 • 11 Wt Paź
 • 12 Śr Paź
 • 13 Cz Paź
 • 14 Pt Paź
 • 15 So Paź
 • 16 Nie Paź
 • 17 Pn Paź
 • 18 Wt Paź

  HaPeS 2016 - Nowa Odsłona, Nowa Lokalizacja

  Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania, Napędów HaPeS organizowane od ponad 20 lat w Katowicach, są doskonale znane wszystkim zainteresowanym tymi branżami zarówno w kraju jak i za granicą.

 • 19 Śr Paź
 • 20 Cz Paź
 • 21 Pt Paź

  Konferencja Naukowa "Media w ekonomii - Ekonomia w mediach"

  21 października 2016 r. w Centrum Nowych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbędzie się Konferencja Naukowa „Media w ekonomii – Ekonomia w mediach” organizowana przez Wydział Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 • 22 So Paź
 • 23 Nie Paź
 • 24 Pn Paź
 • 25 Wt Paź

  V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego

  Podtrzymując tradycję organizacji przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa - co dwa lata - spotkań branży gazowniczej, informujemy, iż w dniach 25-27 października 2016 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbędzie się V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

 • 26 Śr Paź

  XI Kongres Zarządów Spółek Giełdowych SEG

  Podczas XI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG będzie mowa o zagrożeniach, wyzwaniach i nadziejach kolejnych 25 lat rynku kapitałowego. 26-27 października 2016 r. Członkowie Zarządów spółek giełdowych będą dyskutować m.in. o funkcjonowaniu giełd w nowym otoczeniu technologicznym; wyzwaniach rynku wobec zmian w systemie emerytalnym; wpływie polityki regulacyjno-nadzorczej na rozwój rynku i finansowaniu innowacji przez emisje obligacji.

 • 27 Cz Paź
 • 28 Pt Paź
 • 29 So Paź
 • 30 Nie Paź
 • 31 Pn Paź
 •  

Relacja z konferencji z cyklu "Zmieniamy Polski Przemysł - Restrukturyzacja - konkurencyjność"

9 września 2002

Strona główna

Restrukturyzacja - konkurencyjność - to hasło przewodnie kolejnego spotkania zorganizowanego 9 września przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości w ramach cyklu konferencji Zmieniamy Polski Przemysł.

Z górnictwem pod górkę
- Mamy nadmierne zdolności produkcyjne węgla kamiennego. Od kilku miesięcy spadają ceny węgla w kraju, w świecie ceny są najniższe od kilku lat. To razem powoduje, że dochody górnictwa dramatycznie spadają - mówił Marian Turek, prezes Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego z Katowic.
Według jego informacji, na przykopalnianych zwałach leży ok. 4 mln ton węgla, kolejne 6,5 mln ton leży na zwałach przy elektrowniach i elektrociepłowniach, co wystarcza na 84 dni produkcji.
- Zapotrzebowanie na polski węgiel ani w kraju, ani za granicą nie będzie rosło - uważa prezes Turek.
Dodał jednak, że ta uwaga dotyczy tylko węgla energetycznego. Jego zdaniem nie ma natomiast żadnych problemów ze zbytem węgla koksującego, nawet gdyby zwiększyć jego wydobycie to i tak udałoby się go sprzedać.

O tym, że zużycie węgla energetycznego nie będzie już w Polsce rosło przekonywał także senator Adam Graczyński. Swoją argumentację oparł na wzroście gospodarczym Polski od początku lat 90. Niezależnie od szybszego lub wolniejszego, ale stałego, wzrostu gospodarczego zużycie energii w naszym kraju nie rosło - a to energetyka odbiera prawie połowę wydobywanego w Polsce węgla. Senator Graczyński przypomniał, że za kilka lat polscy odbiorcy przemysłowi będą mogli kupować energię za granicą, a wtedy polskie elektrownie mogą nie sprostać konkurencji, co także może obniżyć zużycie węgla, stwierdził także, że błędem jest prywatyzacja energetycznych spółek dystrybucyjnych.
- Poprzedni rząd popełnił błąd sprzedając Gliwicki Zakład Elektroenergetyczny. Przekonywałem ministra Wiesława Kaczmarka, aby zaniechał prywatyzacji spółek z grupy G8 oraz warszawskiego Stoenu - mówił Graczyński.
Z tymi dwiema opiniami podczas konferencji polemizował Jan Chojnacki, poseł SLD i współwłaściciel pierwszej polskiej prywatnej kopalni - Zakładu Górniczego Siltech w Zabrzu. Stwierdził on, że trudno w Polsce mówić o nadprodukcji węgla w sytuacji, gdy statystyczny Polak zużywa zaledwie jedną trzecią energii zużywanej przez mieszkańca Unii Europejskiej. Zdaniem posła Chojnackiego oznacza to, że zużycie energii w Polsce będzie rosło - nie możemy więc w takiej sytuacji mówić ani o nadwyżce mocy produkcyjnych w energetyce, ani w górnictwie.
Przypomniał on także, że górnictwo w bieżącym roku otrzyma dotację z budżetu państwa - ok. 1 miliarda złotych, w roku poprzednim było to 1,4 mld zł.
- Może warto do węgla dopłacić parę złotych i dzięki temu praca będzie nie tylko w sektorze górniczym, ale i w innych branżach przemysłu. Jednocześnie państwo nie będzie musiało przeznaczać większych kwot na pomoc społeczną - przekonywał Chojnacki.

Według danych Mariana Turka z PARGWK górnictwo co roku w formie różnych świadczeń oraz zamówień oddaje do budżetu państwa ok. 6 miliardów złotych. Jedno miejsce pracy w górnictwie, zdaniem Turka, utrzymuje dwa miejsca w innych sektorach. Na koniec lipca br. w górnictwie węgla kamiennego pracowało ok. 143 tys. ludzi - co oznaczałoby, że dzięki górnictwu pracę ma co najmniej 429 tys. pracowników.
- Chociaż nie wiem jak kochalibyśmy górnictwo, to nie da się ukryć faktu, że jest ono na dnie. Nie ma szans na konkurencję na rynkach światowych, w tym na rynku europejskim. Powinniśmy ograniczyć się do zaspokajania potrzeb krajowych - mówił podczas konferencji Jan Szlązak, wiceminister w rządzie Jerzego Buzka odpowiedzialny za górnictwo.
Stwierdził także, że prawdopodobnie rację miał Jan Macieja z PAN, kiedy mówił na początku lat 90., że Polsce potrzeba ok. 80 mln ton węgla przy zatrudnieniu ok. 80 tys. górników. Szlązak przyznał, że wtedy sam Macieję za takie poglądy krytykował.
Były wiceminister jest zdania, że propozycje abolicji podatkowej w górnictwie mogą okazać się pomocne w poprawie jego sytuacji. Uważa przy tym, że sytuację górnictwa pogrąża brak płynności finansowej. Zdaniem Jana Szlązaka, gdyby kopalnie płaciły gotówką za usługi i towary to ceny te byłyby nawet do 10 proc. niższe. W jego ocenie nie ma żadnego powodu, aby spółki węglowe, mające tego samego właściciela, konkurowały za sobą - dlatego postuluje powstanie dwóch węglowych koncernów - jednego dla węgla energetycznego, drugiego dla koksującego.

Światełko w tunelu
Druga część konferencji poświęcona była hutnictwu. Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, stwierdził, że w ostatnich tygodniach zauważalna jest poprawa w polskim hutnictwie. Przyznał, że polskie hutnictwo narażone jest na ostrą, i stale rosnącą, konkurencję z zagranicy. Z danych przedstawionych przez Talarka wynika, że światowa dynamika wzrostu produkcji stali jest dwa razy większa niż dynamika wzrostu popytu, w efekcie dzisiaj na świecie nadprodukcja stali wynosi ok. 200 mln ton.
Blisko 50 proc. stali na polskim rynku pochodzi z importu, w tym roku po raz pierwszy eksport wyrobów stalowych z Polski będzie mniejszy niż import. 49 proc. importu pochodzi z krajów Unii Europejskiej. W większości, jak poinformował Talarek, jest to import technologiczny, czyli sprowadzane są takie wyroby, jakich w Polsce się nie produkuje. Pozostała część importu to już import konkurencyjny, sprowadzane są wyroby produkowane także w Polsce - 31 proc. tego importu pochodzi z krajów CEFTA, pozostałe 20 proc. z innych stron świata.

Jerzy Podsiadło, prezes Polskich Hut Stali zagwarantował, że do końca grudnia br. powstanie koncern PHS i tym samym zniknie osobowość prawna czterech hut tworzących nową strukturę.
- Koncern PHS będzie miał skoordynowaną politykę inwestycyjną oraz sieć sprzedaży i zaopatrzenie - wyjaśnił prezes Podsiadło. Dodał, że pomimo trudnej sytuacji gospodarczej huty mogą przynosić zyski. Pojawiły się już pierwsze oznaki lepszego - rośnie wartość sprzedaży Huty im. T. Sendzimira, chociaż nadal przynosi ona straty, to są one dużo mniejsze niż jeszcze na początku br. roku. Huta Katowice po raz pierwszy od kilku lat osiągnęła w połowie roku zysk na sprzedaży.
Podsiadło odniósł się także do masowego importu stali w Polsce, który, jego zdaniem, odbył się z naruszeniem przepisów Światowej Organizacji Handlu (WTO), po cenach dumpingowych. Bronił także ceł nałożonych przez polski rząd na import niektórych wyrobów ze stali.
- Światowy rynek stali jest zmonopolizowany przez kilka koncernów. Polscy ekonomiści myślą, że gospodarka powinna być oparta na zasadzie, że wszystko wolno, że rynek wszystko ureguluje, że nie powinno być żadnej interwencji państwa. To czysta abstrakcja. Przekonały się o tym polskie huty, na produkty których w latach 90. nakładano wysokie cła - przekonywał Podsiadło.

Swój, nieco odmienny od prezesa PHS, pogląd na import stali przedstawił Ryszard Brożyna z Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Jego zdaniem o wzroście importu zadecydowała w znacznej mierze przewidywalność i regularność dostaw stali od zagranicznych producentów. Zdaniem Ryszarda Brożyny polscy producenci, pomimo zawartych umów, nie zawsze dostarczali swoje wyroby w czasie przewidzianym w kontrakcie. Tak miały zachowywać się także huty, które weszły w skład PHS. Zauważył on także, że rząd nałożył cło także na takie wyroby stalowe, których w Polsce się nie produkuje.

Największym optymistą, jeśli chodzi o przyszłość polskiego hutnictwa, okazał się Andrzej Szarawarski, wiceminister gospodarki. Stwierdził on, że z prywatyzacją PHS nie powinno być poważniejszych problemów.
- Ten, kto kupi PHS, kupi nowoczesne technologie, zintegrowaną firmę i dobry rynek. Dzisiaj jest trzech inwestorów chcących przejąć PHS, wkrótce będzie ich już pięciu - przekonywał wiceminister Szarawarski.
Stwierdził także, że nie można wykluczyć włączenia do PHS innych hut, produkujących m.in. rury oraz stal zbrojeniową.

POPRZEDNIE EDYCJE

CENTRUM MULTIMEDIALNE

POLECAMY W SERWISACH