• 1 So Paź
 • 2 Nie Paź
 • 3 Pn Paź
 • 4 Wt Paź
 • 5 Śr Paź

  Dyrektor Finansowy Roku

  Trwa ogólnopolski konkurs, który wyłoni najlepszych CFO w Polsce. Do 30 czerwca wszyscy menedżerowie odpowiedzialni za finanse działających w Polsce firm, mają możliwość, poprzez wskazanie swych dokonań i sukcesów, powalczyć o statuetki oraz tytuł Dyrektora Finansowego Roku. Zwycięzców w kategoriach: małe i średnie firmy oraz duże przedsiębiorstwa wyłoni niezależna Kapituła, której werdykt zostanie ogłoszony 5 października w trakcie uroczystej gali w Warszawie, wieńczącej cykl kongresów dyrektorów finansowych.

 • 6 Cz Paź
 • 7 Pt Paź
 • 8 So Paź
 • 9 Nie Paź
 • 10 Pn Paź

  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Inauguracyjna debata z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, warsztaty potentatów technologicznych: Facebook i Google, 7 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. innowacyjności w biznesie, prelekcje z autorytetami marketingu, sprzedaży czy HR, Targi Biznes Expo i szereg innych imprez towarzyszących. To tylko mały zwiastun Europejskiego Kongresu MŚP, który w dniach 10-12 października odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury.

 • 11 Wt Paź
 • 12 Śr Paź
 • 13 Cz Paź
 • 14 Pt Paź
 • 15 So Paź
 • 16 Nie Paź
 • 17 Pn Paź
 • 18 Wt Paź

  HaPeS 2016 - Nowa Odsłona, Nowa Lokalizacja

  Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania, Napędów HaPeS organizowane od ponad 20 lat w Katowicach, są doskonale znane wszystkim zainteresowanym tymi branżami zarówno w kraju jak i za granicą.

 • 19 Śr Paź
 • 20 Cz Paź
 • 21 Pt Paź

  Konferencja Naukowa "Media w ekonomii - Ekonomia w mediach"

  21 października 2016 r. w Centrum Nowych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbędzie się Konferencja Naukowa „Media w ekonomii – Ekonomia w mediach” organizowana przez Wydział Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 • 22 So Paź
 • 23 Nie Paź
 • 24 Pn Paź
 • 25 Wt Paź

  V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego

  Podtrzymując tradycję organizacji przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa - co dwa lata - spotkań branży gazowniczej, informujemy, iż w dniach 25-27 października 2016 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbędzie się V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

 • 26 Śr Paź

  XI Kongres Zarządów Spółek Giełdowych SEG

  Podczas XI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG będzie mowa o zagrożeniach, wyzwaniach i nadziejach kolejnych 25 lat rynku kapitałowego. 26-27 października 2016 r. Członkowie Zarządów spółek giełdowych będą dyskutować m.in. o funkcjonowaniu giełd w nowym otoczeniu technologicznym; wyzwaniach rynku wobec zmian w systemie emerytalnym; wpływie polityki regulacyjno-nadzorczej na rozwój rynku i finansowaniu innowacji przez emisje obligacji.

 • 27 Cz Paź
 • 28 Pt Paź
 • 29 So Paź
 • 30 Nie Paź
 • 31 Pn Paź
 •  

Relacja z konferencji "Finanse - możliwości pozyskiwania kapitału"

14 listopada 2002

Kolejna szkoleniowa konferencja PTWP, poświęcona była możliwościom pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa.

Blisko dwustu przedstawicieli firm spotkało się w Sali Notowań warszawskiej GPW po to, by dowiedzieć się więcej na temat giełdy, leasingu i private equite.

Ponieważ żadne przedsiębiorstwo nie działa w gospodarczej próżni, konferencję Finanse - możliwości pozyskiwania kapitału rozpoczęliśmy od debaty, w której wzięli udział: wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA Piotr Szeliga, dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i senator Jerzy Markowski, przewodniczący Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych. Aby pod koniec roku poznać opinię przedsiębiorców o rozreklamowanym programie Przedsiębiorczość, rozwój, praca, dla uczestników spotkania rozpisaliśmy ankietę z pytaniem o to, czy ich firmy odczuły pozytywne skutki wprowadzenia programu? Tylko około połowy zebranych w Sali Notowań odpowiedziało na takie pytanie, a odpowiedź tak dało niespełna 15 proc.

Zdaniem dr. Bohdana Wyżnikiewicza, przedsiębiorstwa rzeczywiście tylko w nieznacznym stopniu odczuły skutki tego programu i całego tegorocznego zalewu skierowanych do nich inicjatyw. - Potrzeba nam głębszych zmian, a nie protez systemowych o krótkotrwałym oddziaływaniu - powiedział Wyżnikiewicz. Skrytykował też oddłużenie firm, które - podkreślił - nie idzie w parze z programami naprawczymi i dlatego niczego nie zmieni.

Szef gdańskiego Instytutu dodał, że ze wszystkich badań wynika ostatecznie niechęć przedsiębiorców do systemu ulg i zwolnień, ponieważ tylko równe traktowanie wszystkich podmiotów pozwala na rzeczywiste czerpanie korzyści z konkurencji i nie skłania do szukania pomocy, czy poparcia u polityków. Chociaż nie ma idealnej drogi, a optymalna polityka gospodarcza po prostu nie istnieje.

Na siłę nacisku społecznego w kształtowaniu polityki gospodarczej zwrócił uwagę senator Markowski. Odniósł się także do zjawiska lobbingu w Parlamencie. - To rzecz obrzydliwa - ocenił. - Korzysta przy tym z najróżniejszych metod: od bardzo nieetycznych po wysoce merytoryczne.

Komu giełda

Jak przekonywał dyrektor Łukasz Jagiełło, wejście na GPW oznacza dla firmy dostępność do kapitału o znacznie większej wartości niż na przykład kredyt i m. in. zwiększa wiarygodność wobec banków oraz instytucji finansowych (wyższy rating dzięki premii za upublicznienie).

Z badań GWP wynika jednak, że jeszcze w 2001 roku 80 proc. dynamicznie rozwijających się firm preferowało finansowanie poprzez reinwestycję zysków, a niespełna 80 proc. na drugim miejscu stawiało kredyt. 1/4 brała pod uwagę pozyskanie środków poprzez emisję akcji, chociaż 2/3 chciało więcej wiedzieć o giełdzie.

Wejście na GPW powinno też przynieść szereg trudniejszych do zmierzenia korzyści, takich jak wzrost prestiżu lub możliwość pozyskania inwestora strategicznego na korzystnych warunkach i zbudowania grupy kapitałowej.

- Po emisji Stalprofil stał się znaną firmą. Jeżeli o firmie się mówi, a nie mówi się źle, to marka się wzmacnia - potwierdził Jerzy Bernhard, prezes Zarządu i dyrektor generalny Stalprofil SA. Wskazał też jednak na koszty upublicznienia spółki, w tym nakłady na wykonanie audytów.

- Dla właścicieli spółek giełdowych korzystna jest możliwość wyjścia z inwestycji w dowolnie wybranym momencie - podkreślał Łukasz Jagiełło.

Rodzina Kruków, której firma debiutowała na GPW pierwszego lipca, zachowała po emisji 28 proc. akcji - wcześniej posiadała 43 proc. udziałów.

- W. Kruk SA to jedyna spółka, która w tym roku z sukcesem przeprowadziła emisję i pierwsza na GPW spółka luksusowych dóbr detalicznych. Na tle innych emisji sukcesem jest także to, że na nasze akcje zapisało się 1000 indywidualnych inwestorów - mówił Lech Borek, wiceprezes W. Kruk.

Komu fundusze

Tworzenie projektu udziału w finansowaniu przedsiębiorstwa funduszu venture capital trwa minimum 3 miesiące.

- Na wstępne zapoznanie się z projektem potrzeba nam od 2 do 3 tygodni, na uzgodnienie wstępnych warunków transakcji 2-4 tygodnie, na badanie spółki 2-4, uzgodnienie finalnych warunków transakcji trwa od tygodnia do trzech, przygotowanie dokumentacji prawnej to od 3 do 4 tygodni. Plus tydzień, dwa na domknięcie transakcji - wyjaśniał szczegółowo Artur Cąkała, partner Innova Capital.

- Zwykle interesuje nas 20-, 30-procentowe zaangażowanie w przedsiębiorstwie - mówił dyrektor Jacek Woźniak z Enterprise Investors.

W opinii prezesa AMG. net Jerzego Kalinowskiego venture capital ma przewagę nad pozyskiwaniem funduszy poprzez giełdę, a przewaga ta polega na skupieniu funduszu na budowaniu wartości firmy. - Giełda nie daje korzyści w zakresie budowania wartości - uważa Kalinowski. Podkreśla też, że fundusz (w przypadku AMG. net jest to Innova Capital) daje tylko pieniądze na rozwój, każda złotówka jest rozliczana i wiadomo, jak procentuje.

O przygotowaniu przedsiębiorstwa do pozyskania kapitału mówił podczas konferencji PTWP Adam Guz, prezes Zarządu TAG. Możliwości współpracy przedsiębiorstw z bankami naświetlili Dariusz Solski, zastępca dyrektora Departamentu Obsługi Klientów Korporacyjnych ING Bank Śląski SA i Tomasz Sypuła, zastępca dyrektora Programów Celowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

CENTRUM MULTIMEDIALNE

POLECAMY W SERWISACH