PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
 • 1 Nie Paź
 • 2 Pn Paź

  Konferencja Risk Engineering Days

  Wykorzystanie nowoczesnych technologii  pozwalających na przewidywanie awarii maszyn, zmniejszenie ryzyka przestoju zakładów produkcyjnych, budowanie kultury organizacyjnej w przedsiębiorstwach, ochrona firm przed atakami hackerskimi, kreowanie polityki cyberbezpieczeństwa – są to zagadnienia bliskie każdemu nowoczesnemu przedsiębiorcy. Okazją do poszerzenia wiedzy i wysłuchania ekspertów w tych dziedzinach będzie Konferencja Risk Engineering Days.

 • 3 Wt Paź
 • 4 Śr Paź
 • 5 Cz Paź
 • 6 Pt Paź
 • 7 So Paź
 • 8 Nie Paź
 • 9 Pn Paź
 • 10 Wt Paź
 • 11 Śr Paź
 • 12 Cz Paź
 • 13 Pt Paź
 • 14 So Paź
 • 15 Nie Paź
 • 16 Pn Paź
 • 17 Wt Paź
 • 18 Śr Paź

  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Generują 50% PKB i tworzą ponad 70% miejsc pracy. Współutrzymują ZUS i wydatnie dokładają się do programu 500+. Pomimo tego napotykają na szereg utrudnień – nie tylko fiskalno-prawnych – w codziennej działalności. Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej mówią: „uwolnić biznes!”. Pod tym wielowątkowym hasłem ruszyła rejestracja uczestników VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach!

 • 19 Cz Paź
 • 20 Pt Paź
 • 21 So Paź
 • 22 Nie Paź
 • 23 Pn Paź
 • 24 Wt Paź
 • 25 Śr Paź
 • 26 Cz Paź

  Regionalne Property Forum Trójmiasto

  Odświeżona formuła, więcej sesji, nowe tematy i PropertyDesign.pl Workplace Talks – taka będzie kolejna edycja regionalnej konferencji Property Forum Trójmiasto.

 • 27 Pt Paź
 • 28 So Paź

  Gala wręczenia nagród Europejskiego Klubu Biznesu Polska 2017

  Po raz trzeci, podczas uroczystej Gali, Europejski Klub Biznesu Polska uhonoruje osoby i firmy, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju w Polsce przedsiębiorczości, gospodarki, działalności samorządowej, nauki, kultury i sportu oraz, które osiągnęły sukces na skalę europejską i światową.

 • 29 Nie Paź
 • 30 Pn Paź
 • 31 Wt Paź
 •  

Forum "Zmieniamy Polski Przemysł": szanse i zagrożenia, czyli jak sobie radzić w kryzysie

25 stycznia 2010

Strona główna

 

W trakcie sesji głównej Forum "Zmieniamy Polski Przemysł" podkreślano, że ważny będzie dostęp do źródeł finansowania oraz pilnowanie kosztów przez firmy.

Jarosław Myjak, wiceprezes zarządu PKO BP, zwrócił uwagę, iż na rynku polskim brak było toksycznych aktywów w sektorze finansowym, za wyjątkiem opcji walutowych. Jego zdaniem poprawiła się jakość zarządzania przedsiębiorstwami. Poza tym mamy obecnie do czynienia z większą elastycznością polskiej gospodarki niż na przykład w 2001 r. Objawiło się to między innymi dostosowaniem czasu pracy oraz wysokości zarobków w firmach.

- Zła w Polsce natomiast jest relacja między spadkiem PKB, a znacznym wzrostem zadłużenia finansów publicznych - podkreślił Jarosław Myjak. - Ta sprawa rzuca cień na polską gospodarkę. Może też wpłynąć na zdolność finansowania, bowiem dług publiczny będzie drenował dług prywatny.

Na rynku polskim dał się zaobserwować wzrost ceny pieniądza, wzrost marż kredytowych. Jarosław Myjak wskazał, że stopy procentowe spadły w roku 2009 na tyle znacząco, że koszt udzielanego kredytu nie był wyższy niż w roku 2008. A w niektórych przypadkach był o 2 punkty procentowe niższy. Natomiast w przypadku niektórych branż dostępność do kredytu jest trudniejsza. Wiceprezes Myjak zaznaczył, że w roku 2009, co najmniej co druga złotówka udzielanego kredytu korporacyjnego pochodziła z PKO BP.

Krzysztof Sędzikowski, prezes CTL Logistics, podkreślił, że trzeba pilnować kosztów, aby skutecznie konkurować na rynku. Wskazał on, że firmy transportowe starały się szybko dostosować do sytuacji kryzysowej. - Moja firma potrafiła urosnąć w czasie kryzysu o prawie 30 proc. - zaznaczył prezes Sędzikowski. - Jeżeli chodzi o rok 2010, to trzeba nadal pilnować kosztów oraz wykorzystywać możliwości rozwojowe.

Zdaniem prezydenta Konfederacji Pracodawców Polskich, Andrzeja Malinowskiego nie mieliśmy w Polsce do czynienia z klasycznym kryzysem, ale raczej ze spowolnieniem gospodarczym. - Większość polskich przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, finansowała swą działalność ze środków własnych - podkreślił Andrzej Malinowski. - Przez to utrudniony dostęp do kredytów miał dla nich mniejsze znaczenie. Warto też pamiętać, że osłabienie złotego sprzyjało eksportowi.

Zdaniem Andrzeja Malinowskiego działania antykryzysowe, które podejmował rząd, należy ocenić negatywnie. Dlatego, że rząd pełnił tylko rolę legislatora, a resort finansów, długo powtarzał, że kryzys Polski nie dotyczy. Dopiero 22 sierpnia ubr. zaczęła funkcjonować specustawa antykryzysowa. Andrzej Malinowski wskazał też, że mimo deklaracji nie usunięto ustawy kominowej.

- Pomysły ministra finansów, Jacka Rostowskiego, jak choćby łatanie dziury budżetowej dywidendą z przedsiębiorstw, czy zamysł wprowadzenia podatku węglowego, były nacelowane na dodatkowe obciążenie przedsiębiorców - podkreślił Andrzej Malinowski. - Szczęśliwie niska była skuteczność wprowadzania tych pomysłów przez ministra Rostowskiego.

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, zaznaczył, że polskie firmy potrafiły się odpowiednio zachować w trudnym okresie i utrzymać równowagę finansową. Natomiast sektor bankowy bardziej finansował dług publiczny, niż wspomagał przedsiębiorstwa.

- Rok 2010 będzie rokiem ograniczania skutków kryzysu i poszukiwania szans rynkowych - podkreślił prezes Olechnowicz.

Filip Thon, prezes zarządu RWE Polska, wskazał, że realizacja inwestycji w sektorze elektroenergetycznym trwa dłuższy czas. - Na pewno kwestie związane z ochroną środowiska będą miały wpływ na podejmowane w spółkach energetycznych działania - zaznaczył prezes Thon. Zwrócił przy tym uwagę, że istotne są też sprawy dotyczące deregulacji rynku, w tym sprawa cen energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych oraz indywidualnych.

Michał Szubski, prezes PGNiG, zaznaczył, iż w 2009 roku nie było blackout'u ze względu na spowolnienie gospodarcze oraz zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Nie było również kryzysu w zakresie dostaw gazu.

Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, zaznaczył, że dość dobrze ocenia działania polskiego rządu podjęte w czasie kryzysu. - Pakiet antykryzysowy był dorobkiem Komisji Trójstronnej - podkreślił Janusz Steinhoff. - Intencje były dobre, natomiast skuteczność tego narzędzia okazała się niewielka. Nie było większych napięć w górnictwie, czy hutnictwie, gdyż problemy tych branż nie były tak wielkie, jak 15 lat temu. Górnictwo jakoś sobie poradziło, mimo zapaści w branży stalowej, która uderzyła w rynek węgla koksowego.

Zdaniem Janusza Steinhoffa trzeba się pilnie zabrać za reformę finansów publicznych. Zbliżamy sie bowiem do 55 proc. zadłużenia w stosunku do PKB. J. Steinhoff zaznaczył, że prywatyzacja powinna być istotnym elementem polityki gospodarczej państwa i nie powinna być realizowana jedynie ze względu presję fiskalną.

Prezes Sędzikowski podkreślił, że w czasie dekoniunktury należy stale doskonalić firmy oraz produkty. To bowiem doceniają odbiorcy w czasach kryzysu.

Uczestnicy dyskusji wskazali też, że powinno się wspierać dane sektory gospodarki, a nie tylko określone firmy. Poza tym zaznaczono, że najwyższy czas zacząć realizować określone projekty (choćby te w energetyce), a nie tylko o nich dyskutować. Niezmiernie istotna będzie też współpraca nauki z przemysłem. Przy odpowiednich nakładach mogłaby ona zaowocować opracowaniem rozwiązań innowacyjnych.

Jerzy Dudała

Zobacz również pozostałe materiały powstałe podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł:

Energetyka jądrowa w Polsce: rozwój z problemami

Adam Leszkiewicz, MSP: prywatyzacja tak, ale nie za wszelką cenę

Gdzie kolej ma prostsze tory?

Zwolennicy i przeciwnicy energetyki jądrowej manipulują informacjami?

Forum "Zmieniamy Polski Przemysł": krótka kołdra na kolei

Najciekawsze z najlepszych projektów informatycznych wg "Nowego Przemysłu"

Finansowanie inwestycji - nowe możliwości i nowe zagrożenia

Inwestycje w energetyce - konieczne, ale z przeszkodami

Po raz dziesiąty przyznano tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł"!

Coraz więcej Polaków godzi się na budowę elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie

W przyszłym tygodniu rozstrzygnięcie w sprawie prywatyzacji spółek chemicznych

Kto ma klucz do rozwoju kolei?

Kryzys - szansą do poprawy zarządzania

Prywatyzacja nie może być celem samym w sobie

Forum "Zmieniamy Polski Przemysł": gospodarka zawdzięcza rozwój głównie przedsiębiorcom

Paweł Olechnowicz: kryzys w wydobyciu ropy uderzy w gospodarkę

Szanse rozwoju gospodarczego leżą w reformach

CEZ zainteresowany kupnem ZE PAK, EC Zabrze i ZEC Bytom

Polecamy również pliki video z wypowiedziami uczestników Forum:

Mocne słowa prezesa KPP na Forum Zmieniamy Polski Przemysł (zobacz video)

Paweł Olechnowicz, Lotos: nowe technologie, nowe rozwiązania - to jest przyszłość! (zobacz video)

Tadeusz Mazowiecki o tytule "Tego, który zmienia polski przemysł" (zobacz video)

J. Steinhoff: mamy do czynienia z paraliżem decyzyjnym (zobacz video)

K. Sędzikowski: kryzys jest, a jakoby go nie było (zobacz video)

J. Myjak, PKO BP o zarządzaniu w kryzysie (zobacz video)

M. Szubski, PGNiG: przerwać trend niemożności! (zobacz video)

Elżbieta Starakiewicz, IBM, o relacjach między dostawcą a odbiorcą energii (zobacz video)

Organizator

PTWP SA
ul. Jana Matejki 3
40-077 Katowice
e-mail: promocja@ptwp.pl
www.wnp.pl

POPRZEDNIE EDYCJE

CENTRUM MULTIMEDIALNE

PARTNERZY I SPONSORZY KONFERENCJI

Sponsor Główny

Partner Główny

Sponsor

Partner

Patronat medialny

POLECAMY W SERWISACH