PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Relacja z konferencji z cyklu "Zmieniamy Polski Przemysł"

 •  27 czerwca 2002

Kolejne spotkanie kadry zarządzającej z cyklu Zmieniamy Polski Przemysł odbyło się w Magistracie Podgórskim w Krakowie. Debacie Jak wspierać rozwój przedsiębiorstw przewodniczyli prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości Wojciech Kuśpik i przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk. Wzięli w niej udział poseł poprzedniej kadencji i b. minister transportu Tadeusz Syryjczyk, dyrektor departamentu programów dla małych i średnich przedsiębiorców w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (MARR) SA w Krakowie Grzegorz Godziek oraz przewodniczący komisji infrastruktury komunalnej w Radzie Miejskiej Krakowa Ryszard Stelmachowski oraz Tadeusz Zaręba, zastępca dyrektora Komitetu Badań Naukowych.

Przekonywano, że pomimo wyczerpania się prostych rezerw wzrostu gospodarczego, kłopotów z dostępem do kapitału i deficytu budżetowego, przedsiębiorstwa i regiony mają pomysły na rozwój. Regiony organizują rankingi ofert inwestycyjnych gmin, powołują centra obsługi inwestora, tworzą instytucje wspierające sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) i biznes prywatnych firm.

Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli sektora informatycznego. Waldemar Faliński z SAP Polska tłumaczył pogląd, że systemy informacyjne, które nie wspierają procesów decyzyjnych - także w małych i średnich przedsiębiorstwach - tworzą barierę rozwoju firm. Wsparcia należy szukać w takich rozwiązaniach, jak SAP Business One - mówił Adam Chwaszczewicz, specjalista ds. wdrożeń w spółce Yuma, który zaprezentował funkcjonalność zintegrowanego systemu informatycznego dla sektora MSP.

W drugim panelu przedstawiono ofertę PKO Bank Polski SA, funduszu venture capital Renaissance Partners i Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych dla sektora małych i średnich firm. Jarosław Sułkowski, kierownik zespołu obsługi klientów korporacyjnych PKO Bank Polski SA z regionalnego oddziału w Krakowie przekonywał, że przedsiębiorstwa mogą wybierać z całej gamy produktów bankowych. Bank zapewnia nie tylko zarządzanie środkami finansowymi, finansowanie potrzeb inwestycyjnych oraz finansowanie działalności bieżącej firm, ale oferuje produkty szyte na miarę (usługa limitu klientowskiego, rachunków Biznes Partner, Medyk Partner, Agro Partner).
Piotr Bardadin, dyrektor inwestycyjny w Renaissance Partners przedstawił ofertę funduszu venture capital. Venture capital angażuje się w projekt na okres 5-7 lat - jako akcjonariusz, nie oczekuje dywidendy, a jego celem jest podział ryzyka między akcjonariuszami i maksymalizacja zysku przedsiębiorstwa. Oferuje kapitał, pomoc w osiągnięciu wzrostu i doradztwo.

Łukasz Jagiełło, wicedyrektor emitentów Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zwrócił uwagę, że emisja akcji jest ważnym instrumentem finansowania działalności firm. Praktyka dowodzi, że pierwszym źródłem inwestowania firm w rozwój jest inwestycja zysku, potem kredyt, a na trzecim miejscu emisja papierów wartościowych. Co może zaoferować rynek? Fundusze w wysokości ok. 398,4 mld złotych - dowodził Łukasz Jagiełło - które mogą być źródłem kapitału dla spółek notowanych na rynku publicznym.

Jako przykłady udanych emisji na GPW w Warszawie przedstawiono wyniki spółek Stalprofil SA i Tras Tychy SA. Jerzy Bernhard, prezes Zarządu i dyrektor generalny Stalprofilu powiedział, że emisja akcji przyniosła spółce 8 mln zł, dała łatwiejszy dostęp do kapitału, zwiększyła wiarygodność, prestiż spółki i promocję marki w mediach. Wadą upublicznienia Stalprofilu był wysoki koszt emisji i stały obowiązek informacyjny.

Tras Tychy SA równie pozytywnie ocenia wejście na Giełdę Papierów Wartościowych. Prezes zarządu Marek Piwowarczyk mówił, że nie chodzi nawet o to, że udało się pozyskać z emisji 12 mln złotych. Sukcesem jest 70-procentowy wzrost kursu i powodzenie dwóch programów partnerskich przygotowanych dla kupujących akcje. Dodatkowo, realizacja programów przyniosła spółce Tras Tychy prestiż w postaci nagrody dziennika giełdy Parkiet.

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP