• 1 Nie Sty
 • 2 Pn Sty
 • 3 Wt Sty
 • 4 Śr Sty
 • 5 Cz Sty

  Jubileusz 25-lecia Laurów Umiejętności i Kompetencji

  Pielęgnowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą tradycja przekazywania podziękowań wybitnym osobowościom świata kultury, polityki, nauki, a także działaczom społecznym i przedsiębiorcom - postaciom, których wysiłki mają wpływ na zmiany otaczającego nas świata - ma już ćwierć wieku! Już 5 stycznia w siedzibie NOSPR w Katowicach wspólnie będziemy świętować jubileusz 25-lecia Laurów Umiejętności i Kompetencji.

 • 6 Pt Sty
 • 7 So Sty
 • 8 Nie Sty
 • 9 Pn Sty
 • 10 Wt Sty
 • 11 Śr Sty
 • 12 Cz Sty
 • 13 Pt Sty
 • 14 So Sty
 • 15 Nie Sty
 • 16 Pn Sty

  VII Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG

  Już 16 stycznia 2017 roku w Warszawie odbędzie się siódma edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Jest to największe coroczne wydarzenie tego typu w Polsce skierowane do kadry zarządzającej, przede wszystkim dyrektorów finansowych i głównych księgowych.

 • 17 Wt Sty
 • 18 Śr Sty
 • 19 Cz Sty
 • 20 Pt Sty
 • 21 So Sty
 • 22 Nie Sty
 • 23 Pn Sty
 • 24 Wt Sty
 • 25 Śr Sty
 • 26 Cz Sty

  Dzień amerykański na Śląsku

  Grupa PTWP (organizator największych spotkań gospodarczych), American Chamber of Commerce oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zapraszają do uczestnictwa w konferencji „Dzień amerykański na Śląsku”.

 • 27 Pt Sty
 • 28 So Sty
 • 29 Nie Sty
 • 30 Pn Sty
 • 31 Wt Sty
 •  

Rola innowacji w walce z kryzysem gospodarczym

11 września 2012 Gliwice

Strona główna

 

Wielowątkowa, frapująca debata, towarzysząca obradom 8. Zgromadzenia Generalnego World Technopolis Association, która odbyła się dziś w Centrum Nauki i Biznesu „Nowe Gliwice”, była okazją do postawienia pytań daleko wykraczających poza problematykę bliską lokalnym środowiskom naukowym i biznesowym.

- Gliwicka konferencja ma służyć poszukiwaniu nowych strategii finansowych oraz pomóc w formułowaniu założeń takich polityk regionalnych, które służyć będą przezwyciężeniu kryzysu finansowego i przywróceniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego - zadeklarował przewodniczący WTA, Yum Hong-Chul, rozpoczynając merytoryczne obrady. - Wierzę, że będziemy w stanie znaleźć praktyczne, skierowane ku przyszłości rozwiązanie tego problemu.

- Temat dzisiejszej konferencji wydaje się w znakomity sposób odnosić do najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi społeczność międzynarodowa - dodał Young-Sun Peak, ambasador Korei Płd. w Polsce. - Gliwice leżą w jednym z najbardziej aktywnych i najszybciej rozwijających się gospodarczo regionów Polski. Prowadzona tu debata przyniesie więc z pewnością interesujące pomysły i konkluzje.

Gospodarz tego międzynarodowego spotkania, prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz przypomniał natomiast, jakimi możliwościami rozwojowymi dysponuje Daejeon, siedziba WTA.

- Tam skupiono 80 proc. potencjału badawczo-rozwojowego Korei Południowej - podkreślił.

Gliwice będą utrzymywać kontakty z tym światowym gigantem innowacyjności i uczynią z nich jeden z fundamentów, na którym budować się będzie przyszłość miasta.

Dyskusję otworzył profesor Jerzy Buzek.

- W jaki sposób przezwyciężyć problemy związane z kryzysem? W jaki sposób ożywić popyt? - postawił pytania inicjujące debatę. - Trzeba wciąż oferować nowe produkty i wprowadzać nowe sposoby ich wytwarzania. Tak, by można było sprzedawać je po jak najniższych cenach i żeby wciąż zachowywały one przy tym walor nowoczesności - kontynuował wywód. - Na tym w gruncie rzeczy opiera swe działanie mechanizm, który innowacyjność czyni głównym sposobem przezwyciężania kryzysu.

Nie jest łatwo podjąć takie wyzwanie. Choćby dlatego, że wiąże się ono z potrzebą zainwestowania niemałych pieniędzy.

- Właśnie: my nie wydajemy pieniędzy na badania i innowacje; my je inwestujemy w badania i innowacje - przekonywał do takiego postrzegania problemu profesor Buzek.

Warto jednak inwestować, bo pieniądze dziś dobrze ulokowane, dobrze będą nam służyły w przyszłości. Światowa gospodarka to sieć skomplikowanych powiązań i zależności. Żadne jednak państwo, nawet dysponujące największym potencjałem ekonomicznym nie jest w stanie samo przezwyciężyć globalnego kryzysu.

- Dlatego tak ważne jest, żebyśmy się dogadali, żebyśmy wspólnie wydźwignęli świat z trudności - powiedział Jerzy Buzek i dodał: - Największe trudności przeżywa teraz niewątpliwie nasz kontynent - Europa. Choć, by zachować właściwe proporcje, nie powinniśmy też zapominać, że kryzys dotarł do nas zza Atlantyku...

Co zatem w tej globalnej skali decyduje dziś o przewagach konkurencyjnych gospodarek narodowych i tworzących ją przedsiębiorstw? Co będzie o niej decydowało w przyszłości?

- Nie ma już dziś na rynku aut marnych, takich, które się psują - podjął temat, sięgając do realiów reprezentowanej przez siebie branży Andrzej Korpak, dyrektor General Motors Manufacturing Poland, która produkuje w Gliwcach ople i jest uważana za jedną z najlepszych fabryk w koncernie GM. - Jakość i bezpieczeństwo to główne przesłanie współczesnych firm motoryzacyjnych.

Ale owa jakość i nowoczesność jest kosztowna. Nie łatwo więc sprostać światowej konkurencji. Trzeba zatem szukać sposobów racjonalizowania procesu produkcyjnego, kontrolowania owych kosztów.

- Nam udało się zebrać w Gliwicach grupę znakomitych, doświadczonych inżynierów, dla których konstruowanie nowych rzeczy jest życiową pasją - wskazywał na źródła sukcesu swojej firmy Grzegorz Krupa, prezes spółki Flytronic, która stworzyła znaczący ośrodek badawczo-rozwojowy specjalizujący się w projektowaniu i produkowaniu bezzałogowych platform latających. - Technologie, które wykorzystywane są w takich systemach, zmieniają się dosłownie z miesiąca na miesiąc. To bardzo konkurencyjny rynek.

Flytronic podjął się zadania stworzenia wszystkich elementów takich konstrukcji: od awioniki aż po specjalistyczne oprogramowanie. Nawiązał współpracę między innymi z Politechniką Śląską. Zaplanował swą przyszłość związaną z kolejnymi inwestycjami.

- Innowacyjność to podstawa naszej działalności. My nie konkurujemy z wytwórcami produktów podobnych do naszych. My, zdobywając klientów, musimy wciąż znajdować dla nich nowe zastosowania i nowe możliwości - tłumaczył Grzegorz Krupa.

- My zaczynaliśmy w okresie trudnym dla gospodarki Górnego Śląska i całego kraju - przypomniał genezę Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jej wiceprezes, Jerzy Łoik. - Wtedy najważniejszym celem było stworzenie nowych miejsc pracy dla ludzi, którzy stracili ją wraz z upadającymi przedsiębiorstwami. - Dziś mamy już inne cele.

Teraz ważne jest nie to, jak duża inwestycja powstanie w gliwickiej podstrefie KSSE, lecz jak bardzo zaawansowane technologicznie produkty dzięki niej powstaną. Jakim dysponuje ona potencjałem rynkowej konkurencyjności.

- Moim zdaniem o konkurencyjności decyduje system kształcenia przyszłych inżynierów - zaprezentował swój punkt widzenia Jan Kosmol, prezes gliwickiego Parku Naukowo- Technologicznego. - Ważne, by wytworzyć w młodych ludziach chęć rozwijania ich przedsiębiorczości, gotowość do podejmowania w konkurencyjnym otoczeniu ryzyka związanego z działalnością na własny rachunek.

To wymaga gruntownej zmiany ich świadomości. Rzecz w tym, by już na początku życiowej kariery potrafili udźwignąć odpowiedzialność związaną z ich decyzjami i wyborami.

- Ważne jest choćby to, by właściwie definiowano prace dyplomowe przyszłych inżynierów. Tak, by służyły gospodarce - wyjaśniał szef Technoparku.

Konkurencyjność nie opiera się jedynie na prostych rozwiązaniach, których istotą jest szybkość działania, efektywność i oszczędność. Rozważając sposoby jej inspirowania należy także wziąć pod uwagę czynniki sprzyjające tworzeniu nowych przedsiębiorstw, warunki inwestowania i powody, dla których absolwenci wyższych uczelni chcieliby wiązać swój los z regionem, znajdując tu wsparcie i odpowiednią infrastrukturę.

- Teza, którą ja stawiam nie jest oryginalna: samo mówienie o innowacyjności jeszcze nie tworzy postępu - argumentował Arkadiusz Szmal, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej. - Koncentrujemy się zwykle na innowacjach technologicznych. A pamiętać trzeba także o innowacjach społecznych, od których zależy konkurencyjność regionu.

Drugą część konferencji wypełniła dyskusja nad problemami związanymi z ochroną własności intelektualnej. W nieodległej przyszłości Europę i Polskę czekają decyzje dotyczące reformy systemu patentowego. Czy propozycje Komisji Europejskiej zagrażają naszym wynalazcom? Czy proponowane rozwiązania będą inspirować działalność naukowo-badawczą, czy też będą raczej zniechęcać do poszukiwania oryginalnych rozwiązań technicznych i technologicznych? Oto pytania, na które dziś właściwie nikt jeszcze nie zna odpowiedzi.

Zobacz relację z debaty poświęconej ochronie własności intelektualnej z udziałem Alicji Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP


CENTRUM MULTIMEDIALNE

POLECAMY W SERWISACH