PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
  • 1 Pt Wrz
  • 2 So Wrz

    XXIII Gala Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach

    Idea Gali zrodziła się 23 lata temu. Od tego czasu uroczystość ta na stałe wpisała się do kalendarza prestiżowych imprez regionu. Wydarzenie to co roku przyciąga wiele znakomitych osobistości ze świata biznesu, polityki i nauki.

  • 3 Nie Wrz
  • 4 Pn Wrz
  • 5 Wt Wrz

    XXVII Forum Ekonomiczne

    Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady – pod takim hasłem od 5 do 7 września trwać będzie XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju.

  • 6 Śr Wrz
  • 7 Cz Wrz
  • 8 Pt Wrz

    Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki

    Z okazji 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, 8 września 2017r., w Auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbędzie się konferencja jubileuszowa pt. „Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki”. Na konferencji przypomnimy ważny fragment polskiej historii gospodarczej, techniki i wynalazczości związanej z dziedzictwem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Pokażemy innowacje, które naprawdę zmieniły Podkarpacie, zaprezentujemy przykłady synergii nauki i biznesu, pokażemy projekty, które odniosły sukces. Będzie to też doskonała okazja do wymiany doświadczeń, poglądów i zawiązania realnej współpracy.

  • 9 So Wrz
  • 10 Nie Wrz
  • 11 Pn Wrz
  • 12 Wt Wrz

    30. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2017

    Jubileuszowe 30. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2017, odbędą się w dniach od 12 do 14 września 2017 roku.

  • 13 Śr Wrz
  • 14 Cz Wrz
  • 15 Pt Wrz
  • 16 So Wrz
  • 17 Nie Wrz
  • 18 Pn Wrz
  • 19 Wt Wrz
  • 20 Śr Wrz
  • 21 Cz Wrz
  • 22 Pt Wrz
  • 23 So Wrz
  • 24 Nie Wrz
  • 25 Pn Wrz

    Property Forum 2017

    Gorące dyskusje w gronie największych graczy rynku nieruchomości komercyjnych i cenionych ekspertów z Polski i zagranicy; Hot Topics - prezentacje i wystąpienia na temat najważniejszych wyzwań dla sektora oraz – po raz pierwszy – Propertydesign.pl Forum dedykowane projektowaniu, designowi i innowacjom w obiektach komercyjnych i przestrzeniach do pracy, handlu i wypoczynku – to wszystko w ramach VII edycji Property Forum 2017, zaplanowanej w dniach 25-26 września 2017 roku w Warszawie, w hotelu Sheraton.

  • 26 Wt Wrz

    Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO

    TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Prezentacja aktualnego poziomu rozwoju systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Polsce, Europie i na świecie. TRAKO to doskonała okazja do promowania transportu szynowego (kolej i tramwaj) spedycji i logistyki kolejowej, prezentacji najnowszych technologii oraz spotkania w środowisku branżowym. Targi odbywają się w cyklu dwuletnim.

  • 27 Śr Wrz

    Wschodni Kongres Gospodarczy

    Zainteresowanie czwartą już edycją Wschodniego Kongresu Gospodarczego (WKG) potwierdza, że białostockie cykliczne spotkania wpisały się trwale w kalendarz najważniejszych gospodarczych konferencji w Polsce. WKG sprawdził się jako koncepcja i stanowi stały już element publicznej debaty o perspektywach i szansach wschodnich regionów naszego kraju.

  • 28 Cz Wrz

    XII Edycja Konkursu "Dyrektor Finansowy Roku"

    W rywalizacji uczestniczyć mogą osoby zarządzające finansami małych i średnich firm oraz dużych przedsiębiorstw. Chodzi o wyróżnienie tych managerów zarządzających finansami, którzy stają się biznesowymi wizjonerami budującymi wartość firmy.

  • 29 Pt Wrz
  • 30 So Wrz
  •  

Relacja z konferencji "Zmieniamy Polski Przemysł. Restrukturyzacja"

8 grudnia 2003

Powinniśmy docenić rolę budowania silnych organizmów gospodarczych poprzez restrukturyzowanie lub wręcz rewitalizację i konsolidowanie firm - to wniosek z konferencji "Restrukturyzacja" z cyklu spotkań Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości "Zmieniamy Polski Przemysł".

Konferencja "Restrukturyzacja" z cyklu "Zmieniamy Polski Przemysł" odbyła się 8 grudnia w Sali Notowań Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Uczestniczyli w niej m.in.: wiceminister Skarbu Państwa Tadeusz Soroka, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Arkadiusz Krężel, prezes Stalexport SA i były minister Skarbu Państwa Emil Wąsacz, właściciel firmy doradczej i były wiceministar gospodarki Edward Nowak, prezes Stalprofil SA Jerzy Bernhard, dyrektor IMC Kariera Hanna Nogaj, a także eksperci Cap Gemini Ernst & Young, Ernst & Young Corporate Finance, Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, Deloitte & Touche i firmy informatycznej SAP Polska.

Spośród czołowych polskich konsolidacji o sukcesie można mówić przede wszystkim w przypadku PKN Orlen i PKE - uznali uczestnicy konferencji.
Większość konsolidacji trwa, jak proces integrowania w Grupie Lotos i PHS albo dopiero jest zapowiadana tak, jak konsolidacja z udziałem stoczni i dalsze po PKE, PAK i Grupie ENEA konsolidowanie elektroenergetyki. Tadeusz Soroka, wiceminister Skarbu Państwa zaprzecza, by konsolidacja firm państwowych była substytutem ich prywatyzacji. Mówi, że jeżeli Grupa Lotos byłaby sprywatyzowana, teraz niemożliwe byłoby utworzenie zintegrowanego operatora logistycznego dla sektora naftowego: "Takiego błędu nie możemy popełnić w energetyce ani w sektorze gazowym." Resort, zapewnia Soroka, chce kontynuować prywatyzację, a podstawowe restrukturyzacje zakończy przed 1 maja. Ograniczenia w prywatyzacji powinny, zdaniem wiceministra, dotyczyć podmiotów o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i dlatego MSP nie planuje sprzedaży PSE, a szczególnie operatora systemu przesyłowego, chociaż też nie wyklucza jej w bardziej odległej przyszłości.

Prezes Paweł Olechnowicz mówi o sukcesach restrukturyzacji Grupy Lotos, pełna konsolidacja której ma być zakończona w połowie 2005 roku. Do efektów restrukturyzacji prezes Olechnowicz zalicza trzykrotny wzrost wyniku netto za 2003 rok do poziomu 200 mln zł i wzrost wartości firmy 1,8 mld. Po konsolidacji GL powinna mieć, jego zdaniem, wartość 2,5 mld zł. W przypadku Grupy Lotos konsolidacja pozwala na przetrwanie rafinerii południowych i zrestrukturyzowanie ich w ramach Grupy. Konsolidacja powinna także umożliwić rozwój Patrobaltiku. W przekonaniu prezesa Olechnowicza to jest miernikiem efektywności nakładów, poniesionych na przemiany w GL.

Michał Bud-Gusaim z Cap Gemini Ernst&Young ostrzega, że konsolidacja ma sens tylko wtedy, kiedy prowadzi do powstania nowej wartości: "Inwestor doskonale orientuje się, co kupuje w ramach zintegrowanego podmiotu". Emil Wąsacz, prezes Stalexport SA i były minister Skarbu Państwa jako przykład porażki przytacza konsolidację górnictwa i dodaje: "Sukces utworzenia PHS będzie można ocenić za kilka lat, ale gdyby hutnictwo było skonsolidowane już w 1991 roku, uniknęlibyśmy m.in. dublowania inwestycji w zakładach."

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu przekonuje do o konsolidacji, która ma na celu podniesienie wartości i przez to lepsze przygotowanie podmiotów do prywatyzacji. Prezes Nafty Polskiej odpowiedzialnej teraz m.in. za przygotowanie restrukturyzacji sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej uważa restrukturyzację i konsolidację nie tyle za wstęp do prywatyzacji, ile sposób na tworzenie silnych i stabilnych podmiotów. "- Jeżeli myślimy o stworzeniu pełnowartościowego produktu kapitałowego, a to jest celem każdej konsolidacji, każdy krok musi być przemyślany - powiedział prezes Krężel. Najistotniejsze jest zapewnienie efektywności tzw. przedsiębiorstw parterowych. Jako przykład udanej rewitalizacji prezes ARP podaje Hutę Częstochowa, która wpisuje się w łańcuch dostaw materiałów dla stoczni.

POPRZEDNIE EDYCJE

PARTNERZY I SPONSORZY KONFERENCJI

Sponsor Główny

Partner

POLECAMY W SERWISACH