• 1 So Paź
 • 2 Nie Paź
 • 3 Pn Paź
 • 4 Wt Paź
 • 5 Śr Paź

  Dyrektor Finansowy Roku

  Trwa ogólnopolski konkurs, który wyłoni najlepszych CFO w Polsce. Do 30 czerwca wszyscy menedżerowie odpowiedzialni za finanse działających w Polsce firm, mają możliwość, poprzez wskazanie swych dokonań i sukcesów, powalczyć o statuetki oraz tytuł Dyrektora Finansowego Roku. Zwycięzców w kategoriach: małe i średnie firmy oraz duże przedsiębiorstwa wyłoni niezależna Kapituła, której werdykt zostanie ogłoszony 5 października w trakcie uroczystej gali w Warszawie, wieńczącej cykl kongresów dyrektorów finansowych.

 • 6 Cz Paź
 • 7 Pt Paź
 • 8 So Paź
 • 9 Nie Paź
 • 10 Pn Paź

  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Inauguracyjna debata z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, warsztaty potentatów technologicznych: Facebook i Google, 7 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. innowacyjności w biznesie, prelekcje z autorytetami marketingu, sprzedaży czy HR, Targi Biznes Expo i szereg innych imprez towarzyszących. To tylko mały zwiastun Europejskiego Kongresu MŚP, który w dniach 10-12 października odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury.

 • 11 Wt Paź
 • 12 Śr Paź
 • 13 Cz Paź
 • 14 Pt Paź
 • 15 So Paź
 • 16 Nie Paź
 • 17 Pn Paź
 • 18 Wt Paź

  HaPeS 2016 - Nowa Odsłona, Nowa Lokalizacja

  Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania, Napędów HaPeS organizowane od ponad 20 lat w Katowicach, są doskonale znane wszystkim zainteresowanym tymi branżami zarówno w kraju jak i za granicą.

 • 19 Śr Paź
 • 20 Cz Paź
 • 21 Pt Paź

  Konferencja Naukowa "Media w ekonomii - Ekonomia w mediach"

  21 października 2016 r. w Centrum Nowych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbędzie się Konferencja Naukowa „Media w ekonomii – Ekonomia w mediach” organizowana przez Wydział Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 • 22 So Paź
 • 23 Nie Paź
 • 24 Pn Paź
 • 25 Wt Paź

  V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego

  Podtrzymując tradycję organizacji przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa - co dwa lata - spotkań branży gazowniczej, informujemy, iż w dniach 25-27 października 2016 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbędzie się V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

 • 26 Śr Paź

  XI Kongres Zarządów Spółek Giełdowych SEG

  Podczas XI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG będzie mowa o zagrożeniach, wyzwaniach i nadziejach kolejnych 25 lat rynku kapitałowego. 26-27 października 2016 r. Członkowie Zarządów spółek giełdowych będą dyskutować m.in. o funkcjonowaniu giełd w nowym otoczeniu technologicznym; wyzwaniach rynku wobec zmian w systemie emerytalnym; wpływie polityki regulacyjno-nadzorczej na rozwój rynku i finansowaniu innowacji przez emisje obligacji.

 • 27 Cz Paź
 • 28 Pt Paź
 • 29 So Paź
 • 30 Nie Paź
 • 31 Pn Paź
 •  

Relacja z konferencji "Polskie hutnictwo w Unii Europejskiej"

24 maja 2004

24 maja 2004 roku w Katowicach odbyła się konferencja "Polskie hutnictwo w Unii Europejskiej - nowe otwarcie". Przedstawiamy prezentacje z konferencji. Wkrótce szczegółowa relacja.

HUTNICY NIECHĘTNI KONCERNOWI LNM?


ZPD najlepszy dla Huty Częstochowa; koncern węglowo-koksowy chętnie, ale bez LNM; ceny wyrobów hutniczych czeka stagnacja – tak można w skrócie przedstawić wyniki ankiety przeprowadzonej przez Miesięcznik Gospodarczy "Nowy Przemysł".


24 maja, podczas konferencji „Polskie hutnictwo w Unii Europejskiej – nowe otwarcie", o przyszłości branży rozmawiało ponad czterystu przedstawicieli największych firm na rynku – producentów, dystrybutorów, inwestorów. Konferencję zorganizowało Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości – wydawca Miesięcznika Gospodarczego "Nowy Przemysł".

Od kilkunastu lat nie było tak dobrej koniunktury i tak wysokich cen na wyroby stalowe jak obecnie. Zapotrzebowanie na stal ciągle rośnie, zwłaszcza ze strony rynku chińskiego. Rośnie też popyt na polskim rynku. Przed hutami wyjątkowa szansa – uważają specjaliści. Czy huty ją wykorzystają?

Większość hut w ubiegłym roku znalazła inwestorów strategicznych. Poprawia się sytuacja finansowa hut. Zagrożenie stwarza niedokończona restrukturyzacja w części przetwórczej krajowych hut.


ZPD najlepszy dla Huty Częstochowa

Podczas wczorajszej konferencji przeprowadzono ankietę*, w której zadaliśmy m.in. pytanie: Która ze stron jest lepszym (bardziej perspektywicznym) inwestorem dla Huty Częstochowa. Około 52,5 proc. (ze 118 ankietowanych) przedstawicieli branży hutniczej uważa, że najlepszym partnerem będzie Związek Przemysłowy Donbasu. Na LNM Holdings wskazało 22 proc. ankietowanych. 25,5 procent chciałoby inwestora innego niż LNM i ZPD.


Koncern węglowo-koksowy tak, ale bez LNM


Rosnące ceny koksu i rudy żelaza sprawiły, że stały dostęp do koksu, najlepiej własnego, stał się pierwszoplanowym zadaniem stalowych gigantów. LNM, który wraz z czterema polskimi hutami LNM przejął dwie koksownie, chce teraz przejąć kontrolę nad kopalniami węgla koksującego. Dąży do utworzenia największego w Europie koncernu węglowo-koksowego. W całości miałaby zostać wniesiona do niego Jastrzębska Spółka Węglowa z Koksownią Przyjaźń, a LNM przekazałby swoje koksownie.

Druga koncepcja zakłada utworzenie na bazie Jastrzębskiej Spółki i koksowni Przyjaźń kontrolowanego przez państwo koncernu węglowo-koksowego.

Według ankietowanych przez "Nowy Przemysł" przedstawicieli firm z branży hutniczej najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie koncernu węglowo-koksowego z pominięciem LNM (72 proc. ankietowanych). Osiemnaście procent z nich chciałoby utworzenia koncernu z udziałem LNM, a 10 proc. uważa, że nie należy go tworzyć w ogóle.


Ceny wyrobów hutniczych przestaną rosnąć


W 2002 r. światowa produkcja stali wyniosła 886 mln ton. W ubiegłym roku było to już 945 mln ton, a w tym ma wynieść rekordową ilość 1 mld ton. Proces ten pokrywa się z gwałtownym wzrostem cen stali. Ankietowani przedstawiciele branży twierdzą jednak, że w drugiej połowie tego roku i w latach najbliższych ceny stali powinny się ustabilizować. Na stagnację cen w tym roku wskazało 40 proc. ankietowanych (na stagnację w 2005 roku wskazało 50,9 proc., w 2006 roku stagnacji oczekuje 58,6 proc., a w 2007 43,5 proc. ankietowanych).

Wzrost cen (do 20 proc. w stosunku do roku poprzedzającego) w drugiej połowie tego roku nastąpi według 25,9 proc. respondentów, a spadek według 23,3 proc. Tylko 10,3 proc. ankietowanych spodziewa się dynamicznego (powyżej 20 proc.) wzrostu w drugiej połowie tego roku.

(rd; rs)

*Sondaż został przeprowadzony na grupie 118 osób, przedstawicieli sektora hutniczego, uczestników konferencji. Pełne wyniki ankiety oraz pytania – poniżej.Ankieta


1. Huta Częstochowa będzie prawdopodobnie prywatyzowana od nowa. Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało się zakończyć bez rozstrzygnięcia obecny przetarg na sprzedaż udziałów w częstochowskiej spółce.

Zaproszenia do nowego przetargu ministerstwo skieruje najprawdopodobniej do LNM Holdings i Związku Przemysłowego Donbasu, czyli do stron dotychczas zainteresowanych tą inwestycją.

Która ze stron jest lepszym (bardziej perspektywicznym) inwestorem dla Huty Częstochowa:

 • LNM Holdings 22%
 • Związek Przemysłowy Donbasu 52,50%
 • Inny inwestor. Jaki? 25,50%


  2. Rosną ceny koksu i rudy żelaza. Polska jest liczącym się producentem i eksporterem węgla oraz koksu. Dlatego nasze kopalnie i koksownie stały się bardzo interesujące dla koncernów stalowych.

  Stały dostęp do koksu, najlepiej własnego, stał się pierwszoplanowym zadaniem stalowych gigantów. LNM, który wraz z czterema polskimi hutami LNM przejął też dwie koksownie: Zdzieszowice (należąca do Huty Katowice) i HTS (koksownia przy Hucie Sendzimira w Krakowie), chce teraz przejąć kontrolę nad kopalniami węgla koksującego. Dąży do utworzenia największego w Europie koncernu węglowo-koksowego. W całości miałaby do niego zostać wniesiona Jastrzębska Spółka Węglowa z Koksownią Przyjaźń, a LNM przekazałby swoje koksownie.

  Druga koncepcja zakłada, utworzone na bazie Jastrzębskiej Spółki i koksowni Przyjaźń kontrolowanego przez państwo koncernu węglowo-koksowego. Kapitałowym wejściem do takiej firmy zainteresowane są duże światowe koncerny stalowe, obawiające się dominacji LNM.

  Która koncepcja jest lepsza dla polskiej gospodarki:

 • koncern węglowo-koksowy z udziałem LNM 16,67%
 • koncern węglowo-koksowy utworzony z pominięciem LNM 74,07%
 • nietworzenie koncernu węglowo-koksowego 9,26%


  3. W 2002 r. światowa produkcja stali wyniosła 886 mln ton, w ubiegłym roku 945 mln ton, w tym ma osiągnąć rekord: 1 mld ton. A proces ten pokrywa się z gwałtownym wzrostem cen stali.

  Jak prognozuje Pan/Pani kształtowanie się cen na wyroby hutnicze:

  A. Rok 2004:(druga połowa)
  a) spadek 23,30%
  b) stagnacja 40,50%
  c) wzrost (do 20 proc. w stosunku do roku poprzedzającego) 25,90%
  d) dynamiczny wzrost (ponad 20 proc. w stosunku do roku poprzedzającego) 10,30%

  B. Rok 2005:
  a) spadek 26%
  b) stagnacja 58,60%
  c) wzrost (do 20 proc. w stosunku do roku poprzedzającego) 16,40%
  d) dynamiczny wzrost (ponad 20 proc. w stosunku do roku poprzedzającego) 0,90%

  C. Rok 2006:
  a) spadek 29,10%
  b) stagnacja 58,60%
  c) wzrost (do 20 proc. w stosunku do roku poprzedzającego) 16,40%
  d) dynamiczny wzrost (ponad 20 proc. w stosunku do roku poprzedzającego) 0,90%

  D. Rok 2007
  a) spadek 35,60%
  b) stagnacja 43,51%
  c) wzrost (do 20 proc. w stosunku do roku poprzedzającego) 20%
  d) dynamiczny wzrost (ponad 20 proc. w stosunku do roku poprzedzającego) 0,9%

 • CENTRUM MULTIMEDIALNE

  PARTNERZY I SPONSORZY KONFERENCJI

  Sponsor Główny

  Partner

  Patronat medialny

  POLECAMY W SERWISACH